Pomysł na weekend: Łańcut

Pomysł na weekend: Łańcut


Łańcut jest jedną z wizytówek Podkarpacia. Sławę swą zawdzięcza przepięknemu zamkowi, który do dziś budzi zachwyt wśród turystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. To urokliwe miasteczko jest wręcz idealnym miejscem na weekend – spokojne, niewielkie i klimatyczne.

Łańcut to niewielkie miasto zlokalizowane w środkowej części województwa podkarpackiego. Założone zostało w roku 1349 przez Króla Kazimierza Wielkiego i do dzisiaj słynie z przepięknie zachowanego Zamku, który o każdej porze roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów.


Co warto zobaczyć w Łańcucie?


Numerem jeden jest bez wątpienia przepiękny Zamek z otaczającym go parkiem i ogrodami. Historia zamku sięga już wieku XVI, kiedy to rodzina Pileckich wzniosła pierwszą wieżę obronną. Przez lata kolejno trafiał on w ręce różnych rodzin szlacheckich, które zmieniały jego wygląda i przebudowywały na swój sposób. Prawdziwego znaczenia nabrał jednak w XVII wieku, kiedy trafił w ręce Stanisława Lubomirskiego. W tym samym czasie, księżna Izabela Lubomirska przekształciła dawne bastiony w park, wyraźnie oddający styl angielski. Pod koniec XVIII wieku, zamek stał się jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Do dnia dzisiejszego, można zwiedzać jego wnętrze, które skrywa wiele komnat, umeblowanych w pierwotnym stylu oraz wyposażonych w oryginalne meble.

Będąc w zamku, warto również zobaczyć znajdujące się na jego dziedzińcu dwa wspaniałe budynki, neobarokową stajnię i modernistyczną wozownię z elementami klastycznymi. Wozownia łańcucka ma imponującą halę zaprzęgową z przeszklonym dachem, a jej ściany pokryte są licznymi trofeami egzotycznymi, które zostały przywiezione w 1924 roku z safari przez ostatniego właściciela. Warto również zwrócić uwagę na bezcenną kolekcję pojazdów konnych stanowiących dawną własność rodziny Potockich.

Niezwykle ciekawy może okazać się także spacer do parku sąsiadującym z zamkiem. Znajdziemy tam, nie tylko oryginalne budynki powozowni czy stajni, ale również storczykarnię. Całość składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza, podzielonego na 3 strefy klimatyczne oraz uroczej kawiarenki. Storczykarnia może pochwalić się okazałą kolekcją, począwszy od współczesnych krzyżówek, wyhodowanych przez człowieka, poprzez storczyki botaniczne właściwe dla naturalnego środowiska, skończywszy na gatunkach historycznych pochodzących z przedwojennej kolekcji rodziny Potockich.

Co ciekawe zamek organizuje również przejażdżki zaprzęgiem konnym, odpowiednim do warunków pogodowych. Trasa przejazdu prowadzi przez część parku oraz ulice Łańcuta.

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć, będąc w Łańcucie jest Muzeum Gorzelnictwa. Zlokalizowane w klastycznym dworku z 1833 roku, prezentuje dorobek działającej kiedyś w Łańcucie fabryki likierów. Zwierzający mogą prześledzić cały proces pracy przy ciągu rozlewniczym oraz podziwiać niezwykłą kolekcję alkoholi, będącej idealnym dopełnieniem ekspozycji. Muzeum udostępnione jest do zwiedzania wyłącznie grupom zorganizowanym.


Noclegi w Łańcucie


Wśród turystów, odwiedzających Łańcut największą popularnością cieszą się obiekty z kategorii pokoje oraz agroturystyka.

Ceny noclegów w Łańcucie zależą głównie od standardu oraz lokalizacji danego obiektu. Najkorzystniej zatrzymać się w obiektach z kategorii pokoje i prywatne kwatery, wówczas cena za nocleg może wynieść od 30 zł. Szukając noclegu w Łańcucie, warto wziąć także pod uwagę fakt, że właściciele obiektów indywidualnie ustalają cennik, dlatego za nocleg w weekend możemy zapłacić wyższą cenę niż w dni powszednie.

Następny artykuł Z dala od tłumów: Zalipie

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!