Międzygórze - co warto zobaczyć w Małej Szwajcarii?

Międzygórze - co warto zobaczyć w Małej Szwajcarii?

Międzygórze to niewielka wieś zlokalizowana w Sudetach Wschodnich. W pobliżu przepływa Bystrzyca Kłodzka, a sama miejscowość jest malowniczo usytuowana u podnóża Śnieżnika.

Nie bez powodu jednak ta mała, niepozorna wieś została nazywana perłą województwa dolnośląskiego - to właśnie na jej terenie znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów, Wodospad Wilczki. Ten, mierzący 22 metry wysokości wodospad, to drugi co do wielkości wodospad w Sudetach oraz jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całej okolicy.

 

Miejscowość zachęca do odwiedzin także swoją unikalną, zachwycającą architekturą. Ze względu na jej charakter, jest nazywane Małą Szwajcarią i architektoniczną perłą Sudetów. Goszcząc w tej miejscowości nie sposób bowiem nie zachwycić się przepięknymi, liczącymi sobie ponad 100 lat XIX-wiecznymi pensjonatami i willami w stylu tyrolskim i norweskim.


fot. maruniug, Marek Gibowski / zdjecia.nocowanie.pl


Międzygórze to jednak nie tylko Wodospad Wilczki - to także świetna baza wypadowa na cały Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki i do innych atrakcji tego malowniczego regionu. Z samego serca miejscowości wiedzie czerwony szlak turystyczny prowadzący na Masyw Śnieżnika i Igliczną oraz pozostałe trasy, które bezpiecznie zawiodą nas w inne, równie warte odwiedzenia miejsca tego górskiego regionu.

 

Gdzie znajduje się Międzygórze?


Międzygórze to wieś znajdująca się na terenie województwa dolnośląskiego. Jej położenie jest bardzo malownicze - znajduje się w bezpośrednim otoczeniu lasów i górskich potoków, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tuż u stóp Śnieżnika. Do miejscowości można w ok. pół godziny dojechać samochodem z Kłodzka, a dwie godziny drogi dzielą ją od Wrocławia - największego miasta w regionie.

 

Międzygórze cieszy się dziś ogromnym zainteresowaniem wśród turystów kochających górskie okolice - to właśnie tu znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych wodospadów w Sudetach, czyli Wodospad Wilczki, swój początek mają ścieżki turystyczne prowadzące na Śnieżnik i Igliczną, mieści się zapora wodna oraz Ogród Bajek - atrakcja, która szczególnie ucieszy najmłodszych turystów.

Sudety oferują wiele ciekawych miejsc do odkrycia i są wspaniałym regionem na wypoczynek w rytmie slow tourist. Dowiedz się więcej na: Sudety - gdzie się wybrać i co warto zobaczyć?

 


fot. Tomasz / AdobeStock

 

Oferta noclegowa Międzygórza, czyli gdzie zatrzymać się nocleg?


Międzygórze jest jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych miejscowości województwa dolnośląskiego. Jej urokliwe położenie w głęboko wciętej w zbocza Śnieżnika dolinie dwóch potoków (Wilczki i Bogoryi) przyciąga liczne rzesze turystów, spragnionych wypoczynku w przepięknym, górskim otoczeniu.

 

Międzygórze jest jak najbardziej gotowe na ich przyjęcie, oferując gościom noclegi w przepięknych willach, gospodarstwach agroturystycznych oraz miejscowych domach i apartamentach. Noclegi Międzygórze to prawdziwa gratka dla wszystkich osób zafascynowanych urokliwym charakterem tej malowniczej miejscowości.

 

Aby zobaczyć Międzygórze i okoliczne atrakcje, nie trzeba jednak koniecznie zatrzymywać się w niej samej. Turyści poszukujących ciszy, spokoju oraz jeszcze bliższego kontaktu z górską przyrodą mogą skorzystać z oferty noclegowej z okolicznych miejscowości - na gości czekają m. in. noclegi w Międzylesiu, noclegi w Marianówce oraz noclegi w Idzikowie.


Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wybrać Kłodzko noclegi, zarezerwować fajną miejscówkę i do Międzygórza przyjechać samochodem. Większość dostępnych tu atrakcji można bowiem z powodzeniem zobaczyć w jeden dzień.

Domek w górach

Domek w górach

Międzylesie, ul. Gajnik

Domki Międzylesie 9.9
Aksamit Agro

Aksamit Agro

Bystrzyca Kłodzka, ul. Wilkanów

Agroturystyka Bystrzyca Kłodzka 9.7

 

Międzygórze i jego historia


Międzygórze ma dość długą historię, która sięga XVI wieku. Jako pierwsi osiedlili się tu drwale i węglarze, którzy trudnili się wydobywaniem żelaza. Kiedy to zajęcie przestało być opłacalne, miejscowi mieszkańcy zajęli się tkactwem i leśnictwem. Historia miejscowości całkowicie odmieniła się natomiast w XIX wieku, za sprawą niderlandzkiej księżnej Marianny Oriańskiej. W 1840 r. wykupiła ona wieś Międzygórze i przekształciła ją w miejscowość wypoczynkową.


To właśnie wtedy, w II połowie XIX wieku zaczęły powstawać zabytkowe wille w modnym w ówczesnych czasach stylu tyrolskim, które możemy podziwiać po dziś dzień. Marianna Oriańska szczególnie ukochała sobie Wodospad Wilczki i jego okolice - to właśnie z jej inicjatywy tereny te przeszły gruntowną modernizację, zyskując światową sławę. Wodospad Wilczki szybko stał się największą atrakcją Międzygórza oraz celem wycieczek kuracjuszy z okolicznych uzdrowisk.

 

Urokliwa architektura Międzygórza


Międzygórze słynie ze swojej urokliwej i charakterystycznej architektury. Składają się na nią piękne, klimatyczne wille i budynki sanatoryjne zlokalizowane w centrum miejscowości, głównie wzdłuż ulicy Wojska Polskiego i Sanatoryjnej.

Nieopodal szlaku prowadzącego do Wodospadu Wilczki znajduje się natomiast przepiękny Dom nad Wodospadem, który przyciąga turystów spragnionych pocztówkowych widoków rodem z alpejskich stron. Niezwykły klimat tej miejscowości został doceniony także przez twórców filmowych - to właśnie tu nakręcony został pierwszy odcinek kultowego serialu z czasów PRL, "Czterej Pancerni i Pies".


Pod koniec XIX w. w Międzygórzu powstał pierwszy zakład leczniczy, a następnie kolejne sanatoria i pensjonaty, gotowe na przyjęcie kuracjuszy i turystów z całej Europy. W 1882 r. wybudowane zostało natomiast drewniano-murowane sanatorium Gigant, które po dziś dzień pozostaje największym budynkiem w całej miejscowości. Sanatorium zachwyca swoją alpejską architekturą oraz przepięknym usytuowaniem - znajduje się bowiem tuż przy jednym z urokliwych potoczków, które przepływają przez te malownicze tereny.

 


fot. sanatorium Gigant / Nocowanie.pl

 

Innym, wartym zobaczenia budynkiem w Międzygórzu jest XVIII-wieczny drewniany kościół św. Jana Oblubieńca. Jest to jeden z czterech drewnianych kościołów, które zachowały się na ziemiach kłodzkich do dzisiejszych czasów. Posiada niezwykle ciekawy barokowy wystrój wnętrza, a jego dach do 2000 r. był pokryty łupkiem. Początkowo świątynia ta pełniła funkcję kaplicy cmentarnej, obecnie jest natomiast kościołem parafialnym.

Chcesz sprawdzić inne atrakcje w okolicy? Zajrzyj na: Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów?


fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wodospad Wilczki


Wodospad Wilczki to niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Międzygórza. Usytuowany jest w centrum miejscowości i otoczony przepiękną zielenią. W pobliżu dostępny jest bezpłatny parking, na którym można zostawić auto. Wodospad znajduje się w miejscu, w którym potok Wilczka spada wąską kaskadą z wysokiego progu do kotła eworsyjnego.

 

Wodospad Wilczki, dawniej nazywany Wodogrzmotami Żeromskiego, mierzy 22 metry wysokości i jest obecnie drugim co do wielkości wodospadem w całych Sudetach (najwyższy wodospad to Wodospad Kamieńczyka, znajdujący się w Szklarskiej Porębie). Wysokość Wodospadu Wilczki zmniejszyła się o ok. 5 metrów po powodzi z 1997 r. W latach 50-tych XX w. utworzono na tym terenie Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki.


Teren Wodospadu Wilczki został uporządkowany jeszcze za czasów Marianny Oriańskiej - wtedy przy samym wodospadzie wybudowane zostały ścieżki i kładki, tarasy widokowe oraz zejście na dno wąwozu. Z jej inicjatywy w pobliżu wodospadu powstał także park z fontanną w stylu romantycznego ogrodu, który był chętnie odwiedzany przez kuracjuszy z Lądka Zdroju i Długopola Zdroju. Nad samym wodospadem znajduje się także historyczny mostek pamiętający czasy Marianny Orańskiej.



fot. Sylwia Krupa / zdjecia.nocowanie.pl


Zwiedzanie Wodospadu Wilczki


Obecnie ze znajdujących się wokół wodospadu tarasów widokowych można podziwiać Wodospad Wilczki w pełnej krasie, z różnych perspektyw. Punkty widokowe łączą się ze ścieżką spacerową, wzdłuż której rozmieszczone są ławeczki z widokiem na wodospad i wąwóz Wilczki. Sam wąwóz, nazywany kanionem amerykańskim, liczy sobie 3 metrów szerokości, 20 metrów długości i 15 metrów głębokości.


Na terenie rezerwatu wytyczone są dydaktyczne ścieżki przyrodnicze, które oprowadzają turystów przez te malownicze okolice. W jego pobliżu biegnie także szlak czerwony, który zaprowadzi nas na Igliczną oraz trasa turystyczna prowadząca na Śnieżnik. Niedaleko znajduje się także kamienna zapora z początku XX wieku - druga atrakcja turystyczna Miedzygórza, którą warto odwiedzić.

 

Zapora wodna w Międzygórzu


Tuż przy samym wjeździe do Międzygórza, po lewej stronie, mieści się zapora wodna z początku XX wieku. Przebiega przez nią szlak turystyczny do Sanktuarium Marii Śnieżnej i do Schroniska na Iglicznej. Kamienna zapora wznosi się na wysokość ok. 28 metrów i posiada łączną długość ok. 108 metrów. Może pomieścić blisko milion metrów sześciennych wody.


Pomimo swoich rozmiarów, zapora nie zdołała jednak uchronić tych okolic przed powodzią tysiąclecia z 1997 r. W związku z tym podjęta została decyzja o jej przebudowie i ogólnym wzmocnieniu. Obecnie zwiedzający tę atrakcję turystyczną mają do dyspozycji metalową kładkę, która przeprowadzi ich po samym szczycie zapory, na wysokości ok. 30 m nad ziemią. Z zapory roztacza się piękny widok na dolinę rzeki Wilczka.



fot. kamzyw / Pixabay.com

 

Sanktuarium "Maria Śnieżna"


Tuż pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika, na który z Międzygórza wiedzie czerwony szlak turystyczny, znajduje się przepiękny górski kościółek z końca XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Jest to Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna". Z postaniem świątyni wiąże się ciekawa opowieść.

 

Jej historia ma swój początek w XVIII wieku, kiedy Krzysztof Veit, wójt Wilkanowa, przywiózł z pielgrzymki figurkę Marii z Dzieciątkiem. Została ona ustawiona pod drzewem. Pewnego dnia okolice zostały spustoszone przez gwałtowną burzę - drzewo, pod którym znajdowała się figurka zostało powalone, lecz wizerunek Matki Boskiej pozostał nietknięty.


Według miejscowych był to znak z niebios i na pamiątkę tego wydarzenia święta figura została przeniesiona do kapliczki, którą licznie odwiedzali pielgrzymi. Wielu z nich doznawało cudownych uzdrowień, szybko zadecydowano więc o budowie kościoła, który powstał w tym miejscu w 1782 r. Świątynia Marii Śnieżnej utrzymana jest w stylu barokowym, nawiązującym jednak do śląskich, lokalnych tradycji.

Zobacz również: 5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?


fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Ogród Bajek dla najmłodszych


Miejscem, który w programie swojej wycieczki po Międzygórzu koniecznie powinni uwzględnić rodzice, jest miejscowy Ogród Bajek. Znajduje się on na zboczach Lesieńca i istnieje od lat 20-tych XX wieku. Jego autorem i pomysłodawcą był leśnik i botanik Izydor Krystien. Stworzył on unikalny skansen z pokaźną kolekcją rzeźb z drewna, które przedstawiają bajkowe miejsca i postacie.


Według miejscowej legendy, Bajkowy Ogród powstał w podzięce za ocalenie życia jego twórcy przez Ducha Gór. W Ogrodzie Bajek można zobaczyć nie tylko samego Ducha Gór, ale także takie znane i lubiane przez dużych i małych postacie, jak m. in. Pinokio, Kot w Butach, Smerfy, Gargamel i jego kot Klakier, Włóczykij, Muminki i wiele innych. Do Ogrodu Bajek z Międzygórza dotrzemy trasą o wdzięcznej nazwie Szlaku Krasnala.


fot. mamazuzi / zdjecia.nocowani.pl

 

A może zainteresuje was zaginione miasto Rosenau, żelazna droga na Gwarkową Perć, malownicze Żabie Oczka, czy też polska gorączka złota w Głuchołazach? Po te i inne ciekawostki skocznie do: Góry Opawskie - Perła Ziemi Opolskiej.

Następny artykuł Beskid Żywiecki - idealna...

Komentarze (2)

audrey60

4 miesiące temu
Cudowne miejsce. Bardzo urokliwe. Koniecznie trzeba zobaczyć.

Mak

Najpiekniejsza miejscowosc w Sudetach

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!