Pomysł na weekendowy wyjazd - Zamek Krzyżtopór i Sandomierz
Województwo świętokrzyskie to region niezwykły. Znajdziemy tu wspaniałe Góry Świętokrzyskie, a także całą moc atrakcji i zabytków, do których bez wątpienia należy zaliczyć Zamek Krzyżtopór w Ujeździe i cały Sandomierz. Zwiedzenie jednego i drugiego miejsca stanowi doskonały pomysł na weekendową wycieczkę i to niezależnie od pory roku. Te miejsca powinien odkryć i zobaczyć każdy.
Te miejsca spokojnie można polecić zarówno młodszym, jak i starszym turystom. Tu nie sposób się nudzić. Baa, możemy korzystać z licznych atrakcji. A wszystko przy odpowiedniej dawce historii, słodkości opatowskich krówek i cydru sandomierskiego i tras, którymi każdego dnia przechadza się ojciec Mateusz.
Zamek Krzyżtopór - podstawowe informacje
Zamek w Ujeździe to przykład obszernego pałacu w stylu włoskim, typu palazzo in fortezza. Znajduje się w malowniczej okolicy, z której można podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich. Warto zaznaczyć, że budowniczym tego miejsca, który sporządził plany i wszystko nadzorował był Wawrzyniec Senes. To miejsce wyjątkowe, niegdyś od strony północnej przylegały tu piękne ogrody w stylu włoskim. Cała historia związana z tym miejscem w dalszym ciągu jest nie do końca znana. Należy zaznaczyć, że według legend, przy budowie zamku kierowano się symboliką liczba, nawiązujących do kalendarza: okien było tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile jest tygodni, natomiast sal tyle, ile miesięcy, a 4 narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów.
Zamek Krzyżtopór w liczbach:
-
70 000 m3 - tyle wynosi kubatura obiektu
-
1,3 ha - to powierzchnia całego zamku
-
600 m - tyle wynosi łączna długość murów
-
3730 m2 - to z kolei łączna powierzchnia murów
-
1,6 ha - powierzchnia ogrodów
-
wymiary założenia; oś północ-południe - 120 m, wschód-zachód - 95 m
-
11 tysięcy ton piaskowca kwarcytowego zużyto do budowy zamku
-
300 m3 piaskowca kunowskiego zużyto do budowy zamku
-
wykorzystano 30 tysięcy dachówek
-
200 tysięcy cegieł
-
500 ton wapna palonego
-
5 tysięcy m3 piasku oraz marmury, alabastry, egzotyczne drewno - jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano do wapna - białka z miliona jaj kurzych
Cała historia związana z tym miejscem jest niezwykle ciekawa i warto o tym przekonać się osobiście, zwiedzając zamek samodzielnie lub z przewodnikiem, który przedstawi nam wszelkie tajemnice, związane z tym miejscem.
Wystarczy wspomnieć, że sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. W podziemiach tejże wieży znajduje się obecnie źródełko, dające wodę o nazwie Krzyżtoporanka, mająca wyjątkowe własności smakowe, a nawet lecznicze.
Kolejną ciekawostką jest bez wątpienia to, że w prawej stajni panują znakomite warunki akustyczne i to do tego stopnia, że budzą zachwyt znawców, którzy sugerują właścicielom obiektu organizację koncertów.
Nad wejściem w wieży bramnej umieszczono hieroglif, przypominający stylizowaną literę W. Ma ona symbolizować, zgodnie z księgą kabały, wieczne trwanie tego miejsca. Inni dopatrują się w niej herbu Habdank.
Krzyżtopór miał mieć podziemne połączenie z Ossolinem. Ongiś Jerzy i Krzysztof jeździli tym lochem do siebie w odwiedziny. Sama droga miała być wyłożona głowami cukru, co umożliwiało sprawne i szybkie poruszanie się sań.
W miejscu, gdzie dawniej były wspaniałe ogrody w stylu włoskim i francuskim, znajduje się dziś ogromny krzyż, który upamiętnia kilkudziesięciu więźniów z Ostrowca Świętokrzyskiego, rozstrzelanych tutaj przez żandarmerię niemiecką w 1944 roku. Powodem egzekucji był atak polskich partyzantów na samochód niemieckiego starosty Opatowa, w wyniku którego zmarła ciężarna żona starosty.
Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. Przez cały rok cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. By zajrzeć w każdy zakamarek potrzeba min. godzinę czasu. Dla odważnych istnieje również możliwość zwiedzania piwnic, przy użyciu latarek. Za normalny bilet wstępu zapłacimy tu 12 zł. Po zwiedzaniu tego wspaniałego miejsca, możemy odpocząć na ławkach w okolicach zamku lub na skałach znajdujących się w tutejszych ogrodach. W otoczeniu zamku znajdują się liczne punkty gastronomiczne z daniami typu fast-food i stoiska z pamiątkami, na który można nabyć pamiątki związane z zamkiem, czy też opatowskie krówki, uznawane za jedne z najlepszych w Polsce. Tuż obok zamku mieszczą się dwa darmowe parkingi, z których możemy wyruszyć w dalszą drogę do Sandomierza.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Ujeździe
Którą trasę wybrać na podróż do Sandomierza?
Warto podkreślić, że istnieją stąd trzy opcje dojazdu do Sandomierza, jednak warto zdecydować się na jedną, naprawdę wyjątkową, która prowadzi przez Klimontów. W czym tkwi jej urok? Pomimo niezbyt dobrej nawierzchni asfaltowej, przemierzamy wspaniałą trasę, która prowadzi przez sady, z których słynie ten region. Miejsce szczególnie wiosną, w czasie kwitnienia powinno zrobić wrażenie na każdym, jednak w sezonie letnim podziwiać możemy mieniące się kolorami jabłka, których na każdym drzewku znajduje się naprawdę spora ilość. Do pokonania mamy łącznie 37 km i po wrażeniach związanych z jabłkami, w końcu docieramy do Sandomierza.
Sandomierz - co warto zobaczyć?
Miasto to ma niezwykły klimat. O każdej porze roku znajdziemy tu prawdziwe tłumy, szczególnie w sezonie letnim. To, czym się wyróżnia Sandomierz, to przede wszystkim bogata historia i zabytki, które koniecznie powinniśmy zobaczyć w tym mieście. Na każdym kroku możemy tu spróbować lokalnego specjału, czyli cydru sandomierskiego. W wielu miejscach dostaniemy również zapiekanki, czy słynną zupę zalewajkę.
Będąc tu, przede wszystkim powinniśmy zobaczyć przepiękny rynek z umieszczonym centralnie renesansowym ratuszem. To, co go wyróżnia, to niewątpliwie otoczenie malowniczych kamieniczek. Kierując się od rynku ku Wiśle nie sposób jest przeoczyć strzelistej katedry oraz znajdującego się dalej zamku. To kolejne godne uwagi miejsca - podobnie jak kościół św. Jakuba. w którym możemy się dopatrzeć późnoromańskich elementów.
Nie od dziś wiadomo, że Sandomierz słynie z serialu “Ojciec Mateusz”, który jest emitowany na antenie TVP1. Dla fanów serialu niezwykłym miejscem będzie bez wątpienia możliwość zwiedzania plebanii i innych kultowych wnętrz znanych z serialu. Na wystawie Świat Ojca Mateusza znalazły się woskowe postaci aktorów, oryginalne elementy scenografii oraz sklepik z gadżetami, które pochodzą z serialu. A to wszystko w ścisłym centrum miasta, naprzeciwko ratusza.
Chociaż Sandomierz nie jest zbyt dużym miastem to nawet w deszczową pogodę nikt nie będzie narzekał tu na nudę. Warto tu również zobaczyć:
-
bulwary wiślane, gdzie znajdziemy wygodne ławeczki i wypożyczalnię sprzętu wodnego
-
lessowe wąwozy na wzgórzu Salve Regina
Noclegi w Sandomierzu
Jako, że miasto jest najbardziej popularne w weekend, to musimy się liczyć z tym, że o znalezienie wolnego miejsca noclegowego może być trudno, pomimo dobrze rozwiniętej bazy noclegowej. Wiele pokoi gościnnych znajdziemy w pobliżu Starego Miasta. Oprócz tego dostępne są tu apartamenty, które również znajdziemy w dogodnej lokalizacji. Średni koszt noclegu w Sandomierzu wynosi 120 zł.
Sprawdź oferty noclegów w Sandomierzu
Mamy nadzieję, że propozycja weekendowego wyjazdu do popularnych miejsc w województwie świętokrzyskim przypadnie Wam do gustu i chętnie poznacie wszelkie tajemnice związane z tymi wspaniałymi miejscami.
Komentarze