Pomysły na majówkę nad morzem
Weekend majowy sprzyja rodzinnym wyjazdom, wiadomo to nie od dziś. Grillowanie, aktywność na świeżym powietrzu, udział w licznych imprezach, to tylko niektóre propozycje na miłe spędzenie czasu. Miesiąc ten to również czas, kiedy w regionach nadmorskich sezon turystyczny zaczyna się na dobre rozkręcać. W naszym artykule podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca zobaczyć i jak odpowiednio zaplanować czas.
Region nadmorski to popularne miejsce zarówno na dłuższe, jak i krótsze wyjazdy. Cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno osób młodych, jak i starszych. Okres wiosenno-letni szczególnie sprzyja wypoczynkowi, w związku z tym miejsca, w których można aktywnie spędzić czas, zyskują największą popularność. Warto jest poznać region z nieco innej strony, tej najbardziej skrytej i tajemniczej, o której większość jeszcze być może nie wie. Obowiązkiem będzie grill, podziwianie nadmorskich krajobrazów i spacer po plaży. Ale czy to nie za mało? Weekend majowy trzeba wykorzystać jak najlepiej i najpełniej, by wspomnienia z wyjazdu nie wiązały się z nudą i rutyną w przypadku co niektórych.
Poszukujesz noclegów na weekend majowy? Sprawdź koniecznie: Oferty specjalne na Weekend majowy 2019
Bez wątpienia dużą popularnością będą cieszyć się takie miejscowości, jak: Gdańsk, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście, Międzyzdroje, czy też Łeba. Podpowiadamy, jak miło spędzić czas podczas pobytu w tych miejscowościach.
Gdańsk – prawdziwa perła Trójmiasta
Istnieje wiele sposobów, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Jednym z nich jest na pewno wyjazd do Gdańska, w którym można jednocześnie wypoczywać nad morzem oraz zwiedzać niezwykle piękne miasto, pełne zabytków i bogatej historii. Gdańsk to miejsce wyjątkowe na urlop dla każdego. Trend wyboru tego miasta ma swoje uzasadnienie, bo znajdzie tu coś dla siebie zarówno miłośnik zwiedzania, jak i imprezowicz, a liczba atrakcji turystycznych może przyprawić tu o zawrót głowy.
Miejsca w Gdańsku można podzielić na oczywiste, jak i nieoczywiste, czyli takie o których wielu nie wiedziało, że w ogóle istnieją.
Co warto zobaczyć?
- Główne Miasto – z ulicą Długą, czyli najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, docelowy punkt większości wycieczek. Pełno tu licznych restauracji i kawiarenek oraz sklepów z pamiątkami.
- Fontanna Neptuna – symbol Gdańska. Znajdujący się na Długim Targu. W swojej pełnej krasie stoi tu od 1954 roku i uważany jest za zabytek związany z odbudową jednego z najpiękniejszych placów w Europie.
- Dwór Artusa – znajduje się tuż obok fontanny; swoją nazwą nawiązuje do króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Warto zajrzeć do środka – jest tam mnóstwo obrazów, z sufitu zwisają modele okrętów, a w kącie stoi największy renesansowy piec kaflowy.
- Ratusz Głównego miasta – charakterystyczna budowla Gdańska, ze spiczastą wieżą, zegarem i złożonym z 14 dzwonów carillonem, czyli XVII-wiecznym instrumentem muzycznym.
- Motława – czyli jedno z najpiękniejszych miejsc na spacer w Gdańsku – doskonale czuć tu nostalgię rozstań i radość powrotów, do tego stylowe kawiarenki, Rybackie i Długie Pobrzeża, Wyspa Ołowianka i Filharmonia Bałtycka – chyba nie trzeba więcej słów, by to opisać – tu trzeba po prostu być. Doskonale są stąd widoczne najważniejsze zabytki miasta.
Hel – czyli majówka na końcu Polski
Hel wraz z całym Półwyspem stanowią dużą atrakcję turystyczną praktycznie przez cały rok. Miejsce szczególnie polecane dla miłośników dwóch kółek. Trasa rowerowa, prowadząca przez cały Półwysep Helski, wzdłuż brzegów Zatoki Puckiej to wyjątkowy sposób na spędzenie wolnego czasu. Podczas przejażdżki można podziwiać pływających po zatoce windsurferów i kitesurferów, która to jest dla nich prawdziwą mekką.
Hel to również umowny koniec Polski – wiele osób marzy zapewne, by stanąć na plaży na krańcu państwa. Poza tak oczywistymi kwestiami, sam półwysep, jak i miejscowość kryją w sobie wiele fajnych miejsc.
Wśród nich można wyróżnić chociażby:
- Słynne helskie fokarium – być na Helu i nie zobaczyć fokarium, to jak być w Rzymie i nie zobaczyć słynnego Coloseum – tam trzeba po prostu być. To najbardziej charakterystyczna i najczęściej kojarzona atrakcja Helu. Zadaniem fokarium jest ochrona i odtworzenie populacji fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Zwierzęta przechodzą tutaj rehabilitację. Ich pobyt w tym miejscu traktowany jest jako swego rodzaju przystanek, w którym mogą odpocząć, nabrać sił i zdobyć cenne pożywienie. Będąc na Helu, warto odwiedzić to miejsce i przekazać cegiełkę, z której dochód przeznaczony jest w całości na pomoc fokom. W fokarium mieści się również muzeum, w którym można zaczerpnąć najważniejszych informacji związanych z działalnością tego miejsca oraz zakupić gadżety, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc zwierzętom.
- Dom Morświna – to kolejna z atrakcji Helu, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Jest to siostrzany budynek helskiego fokarium. Elementem charakterystycznym tego miejsca jest instalacja artystyczna ryby, utworzona z plastikowych butelek oraz „papierowy” morświn. Podobnie, jak w przypadku fokarium, w miejscu tym można zaczerpnąć wszelkich najważniejszych informacji związanych z życiem morświna, mieszkającego w Bałtyku, będącego krewnym delfina.
- Port Morski – to kolejne miejsce z kategorii „must see” - można tu podziwiać przybijające do brzegu statki lub wybrać się na wycieczkę do Trójmiasta. Miłośnicy świeżych ryb, wyłowionych prosto z morza, również znajdą tu coś dla siebie.
- Latarnia Morska – to gwarancja niezapomnianych widoków, których nad morzem nie brakuje. Do latarni można dojść, mijając po drodze port, więc warto odwiedzić zarówno jedno, jak i drugie miejsce. Podkreślić należy fakt, że w latarni można zakupić „paszport”, w którym zdobywa się odznaki z trzynastu polskich latarń morskich i trzech zagranicznych. Można to wymienić na specjalną odznakę, jak i gwarancję zadowolenia, że się udało.
- Muzeum Rybołówstwa – to miejsce, znajdujące się w dawnym kościele ewangelickim. To bardzo charakterystyczne miejsce, nieopodal fokarium, związane z historią półwyspu oraz rybołówstwem, które jest tu obecne od setek lat. Można się dowiedzieć co niegdyś łowiono i w jaki sposób łowiono. To doskonała atrakcja, zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Symulator sztormu, wyciąganie sieci pełnej ryb, puzzle oraz gry – te i inne atrakcje czekają na osoby, które zechcą odwiedzić to miejsce.
Kołobrzeg – miejsce z klimatem
To zapewne jedno z popularniejszych miejsc i najlepiej kojarzonych na Pomorzu Zachodnim. W sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie, ze względu na coroczny festiwal Sunrise, ale nie tylko. Klimat tego miejsca zachęca turystów przez cały rok. Dzieje się tak nie bez powodu, bo tu naprawdę jest co zobaczyć.
- Molo – w ostatnich latach powstało zupełnie nowe molo, które w zupełności nie przypomina poprzedniego drewnianego i zniszczonego. Dzięki pięknej iluminacji świetlnej, stanowi miłą dla oka atrakcję, szczególnie w nocy. Dodatkowo niezapomniane widoki morskie, to zawsze miłe wspomnienie z Kołobrzegu.
- XVII-wieczna latarnia morska – znajdująca się w porcie, posiada taras widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta i morza.
- Oceanarium w Kołobrzegu – doskonała atrakcja dla małych i dużych – małe akwarium z rekinami i płaszczkami. Świat wodny pokazany w bardzo ciekawy sposób.
- Port morski w Kołobrzegu – znajdujący się u ujścia rzeki Parsęty, posiadający marinę jachtową i pełniący także funkcję pasażerską. Warto podkreślić, że działają tu dwie przeładunkowe stocznie. Miłośnicy świeżych ryb, prosto z morskich połowów, również znajdą tu coś dla siebie.
- Muzeum Oręża Polskiego – propozycja miejsca godnego uwagi, które pozwala na obcowanie z historią. To muzeum z kolekcją polskiej broni i eksponatów wojskowych od średniowiecza aż do współczesności.
- Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu – doskonały sposób na spędzenie czasu, choćby w niepogodę. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem w sezonie. Figura Roberta Lewandowskiego, Leo Messiego, Michaela Jacksona, Willa Smith’a, czy najważniejsi światowi przywódcy – w tym miejscu spotkanie z nimi staje się możliwe. Atrakcja polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi.
- Skansen Morski w Kołobrzegu – miejsce istniejące od 2013 roku, można tu zwiedzić dwa wyslipowane okręty, obejrzeć jacht pełnomorski, uzbrojenie okrętów, czy liczne zabytki techniki morskiej. Po drugiej stronie skansenu stoi burta starego statku. Jest to fragment drewnianego kadłuba – lewej części dziobowej.
Świnoujście – czyli majówka na 3 wyspach
Planujesz spędzić majówkę wyjątkowo i nietypowo? Doskonałym pomysłem w tym przypadku będzie z pewnością wyjazd do Świnoujścia – miasta znajdującego się na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. A to nie wszystko, bo miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem turystów praktycznie przez cały rok. Piękna, czysta i szeroka plaża, prawdopodobnie najpiękniejsza w Polsce, to tylko jeden z wielu argumentów przemawiających za przyjazdem w to miejsce. Warto podkreślić, że Świnoujście cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów z zagranicy, szczególnie Niemców. Panuje tu niepowtarzalny klimat, a wszechobecne atrakcje gwarantują miłe spędzenie czasu.
Co warto zobaczyć w Świnoujściu? Oto nasze propozycje:
- Stawa Młyny – niezwykle charakterystyczne miejsce, znajdujące się praktycznie zawsze na każdym zdjęciu lub widokówce związanych ze Świnoujściem. To nic innego, jak znak nawigacyjny w formie wiatraka, usytuowany na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku. Wyjątkowości temu miejscu dodaje fakt, że dojście do stawy prowadzi w głąb morza po falochronie.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – przedstawia wszelkie zbiory związane z historią miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku.
- Port morski w Świnoujściu – atrakcja doskonała dla każdego, miejsce znajdujące się nad Zatoką Pomorską, na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na wyspach Uznam i Wolin. To właśnie stąd wyruszają promy do Skandynawii, to stąd można wyruszyć w rejs statkiem po Świnie i Bałtyku i to również w tym miejscu prowadzony jest przemysł, odgrywający jedną z najważniejszych ról w polskiej gospodarce morskiej. Wyjątkowości temu miejscu dodaje fakt, że znajdują się tu również okręty polskiej Marynarki Wojennej.
- Latarnia morska Świnoujście – miejsce, które każdy turysta odwiedzający Świnoujście koniecznie musi zobaczyć z wielu powodów. Najważniejszy z nich to fakt, że jest to jedna z najwyższych latarń morskich na świecie i to właśnie tu 3 maja rozwieszana jest największa w Polsce flaga naszego państwa, mająca powierzchnię 700 metrów kwadratowych. Przy sprzyjającym wietrze taki widoki gwarantuje niezapomniane wrażenia.
- Fort Gerharda – propozycja dla miłośników historii; to XIX-wieczna nadmorska twierdza pruska, udostępniona do zwiedzania dla turystów. Znajduje się we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów. Fort należy do najlepiej zachowanych do obecnych czasów pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich w Europie.
Międzyzdroje – aleją Gwiazd, aleją Gwiazd biegniemy…
Międzyzdroje to miejsce, którego nie trzeba szczególnie zachwalać. Stanowi jedną z najpopularniejszych miejscowości nad Bałtykiem – zarówno wśród Polaków, jak i turystów z zagranicy. Piękna, szeroka plaża, doskonała warunki noclegowo-gastronomiczne to tylko niektóre atuty. Wyjątkowości tej miejscowości nadaje szczególnie przepiękne molo, od którego zalecamy rozpoczęcia zwiedzania miasta. To 300 metrów, które prowadzi w głąb Bałtyku, gwarantuje niezapomniane doznania i widoki. Duża porcja jodu gwarantuje doskonałe samopoczucie.
Najbardziej charakterystyczną atrakcją Międzyzdrojów jest Aleja Gwiazd, na której znajdziemy odciśnięte dłonie polskich aktorów i ludzi z show-biznesu. Porównanie własnej dłoni z dłonią znanej osoby jest w tym przypadku jak najbardziej realne.
Międzyzdroje jest również jak najbardziej otwarte na pobyt rodzin z dziećmi. Zagroda pokazowa żubrów, czy Bałtycki Park Miniatur to nasze propozycje, które koniecznie należy zobaczyć. Żubry można spotkać w środku lasu. Zagroda została założona w 1976 roku i od tamtej pory jest popularnym miejscem wśród turystów. Znajdują się tu widowiskowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach. W zagrodzie żyją sarny i dziki, w wolierach przebywają ptaki drapieżne. Frekwencja kształtuje się na poziomie ponad 160 tysięcy turystów rocznie.
Bałtycki Park Miniatur to wszelkie, najważniejsze budowle z państw leżących nad Morzem Bałtyckim, ukazane w skali 1:25. Znajdziemy tu m.in.: Żuraw z Gdańska, Zamek z Malborka, Zamek Rosenborg z Kopenhagi, Brama Holsztyńska z Lubeki, Katedra w Wilnie, Stocznia Gdańska i wiele innych.
Łeba – spacerem po piasku
Miejscowość, którą pozostawiliśmy na sam koniec, zachwyca pod każdym względem. Główny atut tego miejsca to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Niezwykłe wydmy piaskowe i przepiękne widoki morskie to gwarancja niezapomnianych wspomnień z tej miejscowości.
Łeba, podobnie jak Międzyzdroje, również nastawiona jest na przyjazd rodzin z dziećmi. Wśród atrakcji idealnych na każdą pogodę, można znaleźć chociażby labirynty, czy też rodzinny park dinozaurów.
Majówka nad morzem to niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu. Nie sposób jest wspomnieć o wszystkich pięknych i dostępnych miejscach. Naszym celem było ukierunkowanie i podpowiedź, gdzie można miło spędzić czas. Tak naprawdę wszystko jest w Waszych rękach. Warto zarezerwować upragniony nocleg i wyruszyć w poszukiwaniu nadmorskich przygód.
fot. czu_czu_PL (pixabay.com, CC0)
Komentarze (1)
Aneta