Pomysły na majówkę 2019 w górach
Mamy dla ciebie świetną wiadomość! Tegoroczna majówka to prawdziwa gratka dla osób kochających zwiedzać najróżniejsze zakątki Polski. W tym roku wystarczy wziąć trzy dni urlopu aby móc wypoczywać aż dziewięć dni. Tak, tak... to nie jest żart!
W takim razie co powiecie na podbój południa? Jeśli jesteście na tak, to proponujemy wam wyprawę w polskie góry! Góry są zawsze dobrym rozwiązaniem na spędzenie kilku dni z dala od zgiełku miast, pracy i natłoku spraw. Dają nam uczucie wolności, a jednocześnie pozostają tajemnicze, przez to wracamy tam przy każdej możliwej okazji. Podpowiemy wam, gdzie najlepiej wybrać się, aby móc wypocząć podczas majówkowej przerwy. Podrzucimy kilka propozycji atrakcji na jakie warto zwrócić uwagę.
Solina - bieszczadzka cicha przystań
Jeśli planujecie urlop w Bieszczadach to Solina, uznawana jest za jedno z najspokojniejszych miejsc. To idealny pomysł na wyciszenie się i odpoczynek. Zaletą Soliny są przede wszystkim walory przyrodnicze, a także uzdrowiskowe. Jezioro Solińskie jest obowiązkowym punktem dla miłośników wędkowania. Znajdziemy tam m.in. okonie, sandacze, sumy czy leszcze. Słynny akwen oferuje jeszcze wiele atrakcji dla turystów. Jeśli marzycie o przepłynięciu jeziora statkiem i zagłębieniu się w solińskie widoki to koniecznie musicie udać się do portu Solina, Liczne wypożyczalnie sprzętu pomogą wam spełnić to marzenie.
Zapora w Solinie
Miejscem charakterystycznym jest zapora nad Jeziorem Solińskim, która jest główną atrakcją regionu. Z niej rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Istnieje możliwość zwiedzenia zapory od wewnątrz. Trasa prowadzi przez chłodne podziemne tunele, hale maszyn i turbin aż do ogromnej szczeliny pomiędzy betonowymi segmentami przyporowymi zapory. Jeśli wolicie aktywnie spędzać urlop proponujemy wam ścieżki spacerowe i trasy rowerowe prowadzące wzdłuż zatok Jeziora Solińskiego.
Coś dla ciała i dla ducha
Będąc w Solinie warto odwiedzić położoną niedaleko Bieszczadzką Wytwórnię Piwa Ursa Maior w Ustrzykach Dolnych. Jest to fantastyczne miejsce aby zobaczyć pracy browaru rzemieślniczego, a także zakosztować lokalnych produktów. Rockowy klimat przyciąga nie tylko pasjonatów złotego trunku, ale też miłośników hard rocka. Dla osób lubiących poznawać dawną kulturę polecamy odwiedzić Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Kilkupiętrowy stary młyn, ciekawe historie, cisza, spokój, a do tego przepyszne jedzenie w młyńskiej restauracji.
Chcesz na dłużej rozkoszować się bieszczadzką ciszą i naturą? Sprawdź atrakcyjne oferty noclegowe:
Bukowina Tatrzańska – gdzie natura łączy się z rozwojem
Podhale to chyba najwspanialszy region w Polsce. To tutaj łączą się piękno naturalnych krajobrazów z wysokorozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
Widoki w Bukowinie powalają na kolana za każdym razem kiedy się tam znajdziemy. Nie da się już nigdy zapomnieć tego krajobrazu. Zachwyca zarówno zimą jak i latem. Orla Perć, Morskie Oko, Termy Bukovina czy Tatry Wysokie to tylko kilka przykładów na to, że jest to obowiązkowy punkt programu do zwiedzenia w tegorocznej majówce. Bukowina to nie tylko atrakcje turystyczne, ale też okoliczne przysmaki takie jak oscypek, moskole i kwaśnica.
Duch tradycji nie umiera
Będąc na Podhalu nie można obojętnie przejść obok Domu Ludowego będącego zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Tętniący życiem ośrodek do doskonała okazja aby przyjrzeć się podhalańskiej tradycji i kulturze. Biblioteka, bogate wydarzenia kulturalne, warsztatów, wystaw, sztuk teatralnych, a także rewelacyjne imprezy „Sabałowe Bajania” czy „Góralski Karnawał” na których nie może was zabraknąć.
Powrót do przeszłości
Warto zrobić krok do tyłu, cofnąć się w czasie i odwiedzić Zagrodę Sołtysów we wsi Jurgów, oddalonej 5 kilometrów od Bukowiny Tatrzańskiej. To Muzeum przenosi nas do ubogiego gospodarstwa spiskiego na przełomie XIX i XX wieku. Mała, drewniana chatka, a w niej skarby jakich mało. Liczne eksponaty zgromadzone w gospodarstwie przenoszą nas do życia codziennego tamtych lat.
Jeżeli zachochałeś się w podhalańskich widokach koniecznie wejdź i sprawdź oferty noclegowe:
Szczawnica - „Królowa polskich zdrojów”
Jest wiele punktów „obowiązkowych” o których trzeba pamiętać wybierając się do Szczawnicy. Jednym z nich jest wyprawa w Pieniny. Ze szlakami powinni sobie poradzić nawet amatorzy ponieważ trasy nie należą do trudnych. Znakiem rozpoznawczym pasma pienińskiego są Trzy Korony - siedlisko rzadko spotykanych zwierząt i zagrożonych roślin. Kolejnym punktem do zwiedzenia jest Wąwóz Homole - płaskie szlaki idealne na niedzielny spacer, lub wyprawę z dziećmi. Cechą charakterystyczną wąwozu są strome skalne ścianki.
Aktywność jest w modzie
Dla miłośników wodnych atrakcji idealnie sprawdzi się spływ Dunajcem. Trasa liczy 18 kilometrów i zadowoli każdego spragnionego adrenaliny i widokowych wrażeń To też doskonała możliwość pogłębienia wiedzy o legendach związanych z tymi terenami. Ale ich treści musicie poznać sami. Nic nie zdradzimy.
Spacerkiem przez historię
Będąc w Szczawnicy koniecznie trzeba udać się do Czorsztyna. Piękne widoki, natura, cisza, a do tego ruiny zamku otulone Jeziorem Czorsztyńskim i górami. Tam jest po prostu jak w bajce. Gotycka perełka z XIV wieku uznawana w tamtych czasach za jedną z ważniejszych założeń obronnych kraju z uwagi na swoje położenie. Radzimy, aby podczas zwiedzania być bardzo czujnym. Podobno w czorsztyńskim zamku ukryty jest skarb. Niemniej musicie uważać na demony do spółki z diabłem, którzy skrupulatnie pilnują cennego złoża.
Marzysz o niezapomnianej majówce u stóp Dunajca. Zobacz ciekawe ofery noclegowe:
fot. DzidekLasek / Pixabay.com CC0
Komentarze (2)
Paula