Pomysły na polskie wakacje. Górskie wędrówki
Jeśli szukasz pomysłu na wakacje w Polsce, pomyśl o wyjeździe w góry. Nie brakuje tam malowniczych miejsc, dzięki którym oderwiesz się od codzienności, a do domu wrócisz wypoczęty i z mnóstwem energii do działania.
Kierunek? Południe!
Dlaczego górskie wędrówki to dobry pomysł na wakacje? Taka wyprawa daje możliwość oderwania się od codziennych stresów i spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy, bo jak tu się martwić, gdy wokół tyle pięknych widoków? Majestatyczne szczyty, zielone lasy i błękitne niebo – czyli harmonia przyrody przecinana gdzieniegdzie szlakami turystycznymi.
Wiadomo, że w polskich górach są trasy zatłoczone jak autostrady, ale nie brakuje też mniej popularnych miejsc, w których noga przeciętnego turysty nie postała. Wcale nie musisz stać w kolejce na Giewont, czy czekać w ogonku do wjazdu na szczyt Kasprowego, by spędzić satysfakcjonujący urlop. W Tatrach nie brakuje mało uczęszczanych szlaków, ale nie ograniczaj się tylko do tej części polskich gór. Świetnie odpoczywa się przecież w Bieszczadach, Beskidach czy Górach Stołowych, zachwycisz się Pieninami, a Karkonoszami się zauroczysz.
Co ważne, w każdym z wymienionych przez nas regionów działa świetna baza turystyczna. Znajdziesz tam zarówno kurorty, które poza noclegami oferują również atrakcje jak relaks w ośrodkach odnowy biologicznej, szaleństwa w parkach rozrywki czy możliwość spróbowania regionalnych przysmaków w klimatycznych restauracjach. Jeżeli natomiast wolisz spokojniejsze otoczenie, wybierz pobyt w którejś z górskich wsi, gdzie rano będzie cię budzić śpiew ptaków.
Szlaki, które warto wybrać
Jak już wspomnieliśmy, w polskich górach nie brakuje szlaków, niektóre są bardziej uczęszczane, inne mniej. Podobna kwestia dotyczy skali ich trudności, część przeznaczona jest dla doświadczonych wspinaczy, a ich pokonanie wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale również profesjonalnego sprzętu.
Na szczęście w górach znajdzie się miejsce dla każdego, nie musisz od razu wchodzić na Orlą Perć, by cieszyć się z uroków górskich wędrówek. Mamy kilka propozycji, które możesz wziąć pod uwagę podczas planowania swoich wypraw. Prezentujemy zarówno szlaki w Tatrach, jak i innych częściach polskich gór.
Szlak na Świnicę – Tatry
Świnica to drugi pod względem wysokości szczyt w Tatrach, dlatego wielu turystów podczas wypoczynku w górach postanawia go zdobyć. Do wyboru jest kilka ścieżek, ale na pewno nie nadają się one dla zupełnego „świeżaka”. Nawet latem można natknąć się tam bowiem na śliskie kamienie, utrudnienie mogą stanowić również strome podejścia i skalna wspinaczka. Za najmniej wymagające uznaje się podejście od Kasprowego Wierchu, trudniej jest wejść od Zawratu, gdyż tutaj szlak biegnie blisko przepaści, natomiast najpiękniejsza widokowo jest najdłuższa trasa z Hali Gąsienicowej.
Szlak na trzy szczyty: Grzesia, Rakoń i Wołowiec – Tatry
To propozycja dla wszystkich, którzy po górach chcą po prostu „połazić” – wędrówka nie jest trudna, nie natkniesz się tam na strome podejścia czy łańcuchy, po drodze nasycisz oczy wspaniałymi widokami, a wejście na wszystkie wzniesienia zajmie ci cały dzień. Do pokonania jest prawie 26 kilometrów, więc odpowiednio rozplanuj sobie czas. Na szczęście latem zmrok zapada później, ale im wcześniej wyruszysz, tym lepiej.
Wędrówka rozpoczyna się na Siwej Polanie, skąd można udać się w stronę Doliny Chochołowskiej i Polany Hucisko pieszo – ale jeśli chcesz oszczędzić siły podjedź kawałek kolejką. Kiedy dotrzesz do schroniska na Polanie Chochołowskiej wybierz żółty szlak, który prowadzi na Grzesia. Podejście nie jest długie, a widoki, jakie roztaczają się z tego wierzchołka, zapierają dech! Kiedy już się nimi nacieszysz, ruszaj dalej – niebieskie oznaczenia zaprowadzą cię na Rakoń, przez który biegnie polsko-słowacka granica. Doskonale widać stamtąd malownicze szczyty Tatr słowackich. Pozostając na niebieskim szlaku dotrzesz do przełęczy Zawrat, a później na Wołowiec. Droga powrotna wiedzie z powrotem przez Zawrat i dalej do schroniska na Polanie Chochołowskiej.
Szuaksz noclegów w okolic? Wejdź i zobacz:
Noclegi w Kościelisku
Noclegi w Małym Cichym
Noclegi w Zakopanem
Szlaki na Sokolicę i Trzy Korony – Pieniny
Szlak na Sokolicę to chyba najchętniej wybierana trasa w regionie. Nic dziwnego, gdyż szczyt należy do najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych. Symbolem tego miejsca jest reliktowa sosna, malowniczo nachylona nad przepaścią. Sokolica stanowi też doskonały punkt widokowy na okolicę i płynący w dole Dunajec – przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć dalekie tatrzańskie wierzchołki. Szlak rozpoczyna się w Krościenku, później biegnie przez teren Pienińskiego Parku Narodowego, wzdłuż brzegu Dunajca, a następnie pnie się przez jodłowy las. Jedynym utrudnieniem są tu korzenie, które wystają z ziemi. Nie zdziw się też tym, że za wejście na szczyt Sokolicy trzeba będzie zapłacić (ok. 4 zł). Bilet uprawnia też do wejścia na Trzy Korony, ale musisz to zrobić tego samego dnia – później traci ważność.
Podejście na Sokolicę nie jest wymagające, więc na pewno dasz radę zdobyć kolejne kultowe wzniesienie w Pieninach. Szlak na Trzy Korony również ma swój początek w Krościenku i częściowo pokrywa się z tym wiodącym na Sokolicę. Przy tablicy parku narodowego trzymaj się żółtych oznaczeń, wraz z nimi dotrzesz do Pienińskiego Potoku, a później do Przełęczy Szopka, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Wybierz ten, który prowadzi na Trzy Korony – trochę poniżej szczytu czeka cię nagroda, jaką jest malowniczy widok na Pasmo Radziejowej. Zwieńczenie wzniesienia stanowi Okrąglica z platformą, z której roztacza się panorama Tatr, Gorców, Beskidu Sądeckiego i innych pienińskich wzniesień.
Sprawdź oferty noclegowe malowniczy pienińskich miejscowościach, zobacz:
Noclegi w Czorsztynie
Szlak na Szczeliniec – Góry Stołowe
To kolejna propozycja dla amatorów podziwiania widoków. Szczeliniec to najwyższe wzniesienie w Górach Stołowych, liczące 919 m n.p.m. Trasa jest niezwykle malownicza przede wszystkim na fantazyjne kształty skał, które mijasz po drodze. Tworzą one niezwykłe formacje, a nawet labirynty, przez co można odnieść wrażenie, że to baśniowa kraina, do której trafiłeś tylko przez przypadek. I jak tu się dziwić, że stała się scenerią dla „Opowieści z Narnii”? Na Szczeliniec dojdziesz z Karłowa – prowadzą stamtąd schody, więc taki spacer nie stanowi wyzwania. Więcej przyjemności dostarczy wejście od strony Pasterki, gdyż tam część trasy to prawdziwy górski szlak, który na wysokości przełęczy pomiędzy Małym a Wielkim Szczelińcem łączy się ze schodami. Warto jednak się tam wybrać ze względu na widoki.
Szlak na Tarnicę – Bieszczady
Szlak na Tarnicę jest kolejnym, na który warto zabrać aparat fotograficzny. Tarnica wznosi się na wysokości 1346 m n.p.m. a przy dobrej pogodzie z jej szczytu można dostrzec zarysy Tatr. Wędrówkę można rozpocząć we wsi Wołosate lub wybrać szlak z Ustrzyk Górnych – ten drugi jest uważany za najbardziej malowniczy. Podejście nie jest trudne lecz dość długie, przez co męczące, jednak widoki na pewno zrekompensują wszystkie niedogodności.
Szlak z Przełęczy Salompolskiej na Skrzyczne – Beskidy
Trasa biegnie przez Beskid Śląski i dostarcza naprawdę niesamowitych widoków całej Kotliny Żywieckiej, a przy dobrej pogodzie również Małej i Wielkiej Fatry. Szlak rozpoczyna się na Przełęczy Salomopolskiej i biegnie do schroniska na Skrzycznym, zahaczając po drodze o Malinowską Skałę. Do pokonania masz 15 kilometrów, więc wędrówka zajmie kilka godzin, szlak nie jest jednak trudny technicznie, więc spokojnie możesz się na niego decydować. Musisz tylko pomyśleć, czy nie pokona cię jego długość.
Jak się przygotować do wyjścia w góry latem?
Wybór dopasowanej do możliwości trasy to tylko jeden z aspektów planowania górskiej wycieczki. Każdego roku portale społecznościowe obiegają fotografie przedstawiające turystów w klapkach, próbujących poradzić sobie na stromym podejściu. Stąd ważną kwestię stanowi ubranie – latem warto postawić na odzież termoaktywną, a już na pewno na buty trekkingowe, które będą stanowić oparcie dla stopy i ustabilizują kostkę. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko urazu.
Co poza tym? Spakuj do plecaka ubranie przeciwdeszczowe, mapę i sprzęt GPS, który pozwoli ustalić dokładną lokalizację. Nie zapomnij też o apteczce oraz o przekąskach, by w razie kryzysu dostarczyć sobie dawki energii.
Zobacz, co trzeba zabrać ze sobą na górską wędrówkę, wejdź: 6 rzeczy, których potrzebujesz idąc w góry
fot. Shaiith
Komentarze