Pomysły na polskie wakacje. Hel

Pomysły na polskie wakacje. Hel

Jedyne takie miejsce w Polsce, ponad 35 km długości, 22 km² powierzchni otoczonej wodą z trzech stron - taki właśnie jest Półwysep Helski, którego co roku odwiedza tysiące miłośników plażowania i dobrej zabawy. Nikogo nie powinno dziwić, że to miejsce trafiło kiedyś na listę 15 najbardziej niezwykłych półwyspów na świecie.

Co, gdzie i jak


Fokarium

Jedną z największych atrakcji Helu, którą z szerokim uśmiechem na twarzy odwiedzają najmłodsi wczasowicze, jest Fokarium. Początki Fokarium sięgają roku 1992, wtedy to uratowano pierwszą szarą fokę wyrzucona na brzeg w Juracie. Stado liczy 5 fok: Bubas, Unda, Anna i Ewa oraz najmłodszy Fok. Aby obserwować te urocze zwierzęta, warto wybrać się tam w porze ich karmienia o godzinie 11:00, 14:00, a w sezonie letnim także o 17:00.

Plaża

Plaże helskie zapraszają do wakacyjnego wypoczynku. Zarówno Plaża na Cyplu, jak i Plaża od strony Zatoki Puckiej kuszą czystym, drobnym piaskiem i piękną, długą linią brzegową.
W niektórych miejscach mają nawet kilkadziesiąt metrów szerokości. Można także pokusić się o relaks, na licznie występujących tam dzikich plażach, gwarantujących ciszę i spokój.

Dzień Ryby

Pod koniec lipca ulica Wiejska w Helu zamienia się w kulinarny raj. W mieście co roku odbywa się najważniejsze święto - Dzień Ryby. To okazja dla kucharzy, którzy chcą pochwalić się swoimi popisowymi daniami. Podczas imprezy odbywa się konkurs gastronomiczny, malowanie ryb na płótnie czy budowanie ryb z piasku. Turyści i mieszkańcy mogą kosztować dań powstałych na największej patelni w Polsce i bawić się w rytm morskich przebojów.

Helski Kompleks Muzealny

Miłośnicy historycznych opowieści i inscenizacji, podczas urlopu na Półwyspie Helskim także znajdą coś dla siebie. Co roku w sierpniu odbywa się tam D-Day Hel - wyjątkowa, kilkudniowa impreza plenerowa, podczas której można obejrzeć rekonstrukcję historycznego lądowania w Normandii. Dzięki pokazom wojskowych pojazdów oraz mody międzywojennej, uczestnicy parady przenoszą się w czasie. Na ulicach spotkać można żołnierzy, a muzyka z lat 30. dobiegająca z okolicznych restauracji, jeszcze bardziej pozwoli nam poczuć charakter dawnych lat.

Fani militariów mogą także przejść się Szlakiem Fortyfikacji, który ciągnie się na odległość 10 km. Najciekawszym eksponatem, jaki tam spotkamy jest tzw. bateria im. Heliodora Laskowskiego. Można także zobaczyć obiekty powojenne - rzutnię granatów, opancerzone pojazdy czy skorzystać z przejażdżki dawną trasą kolejki wąskotorowej.
Na terenie Helskiego Kompleksu Muzealnego znajduję się także Strzelnica bojowa i wojskowa, gdzie można spróbować swoich sił w strzelaniu do celu z historycznej broni palnej.

Półwysep na rowerze

Szum morza, wiatr we włosach i piękne, jedyne w swoim rodzaju widoki - uroki Mierzei Helskiej warto odkrywać, jadąc na rowerze. Na specjalnej trasie wybudowanej wzdłuż całego półwyspu czekają liczne plaże, kąpieliska i przystanie rybackie.

Muzeum Rybołówstwa

Dzieje rybołówstwa na polskim wybrzeżu poznamy, odwiedzając Muzeum Rybołówstwa. Placówka składa się ze skansenu łodzi rybackich, wystaw oraz 21-metrowej wieży widokowej, z której podziwiać można panoramę wschodniej części Zatoki Gdańskiej.

Latarnia Morska Hel

Obowiązkowym punktem turystycznym w Helu jest legendarna Latarnia Morska. Widok na Mierzeję Helską z wysokości ponad 40 metrów robi wrażenie nie tylko za pierwszym razem.

 

Morskie i słoneczne kąpiele już Ci się znudziły?


Świetną zabawą może okazać się pływanie kajakiem po morzu. Sprawdź, jak poradzisz sobie ze spiętrzoną falą i spienioną wodą Bałtyku. Zatoka to idealne miejsce do szlifowania umiejętności kajakarskich.
Znajdziesz też cieszące się coraz większą popularnością szkółki windsurfingowe.

Większą dawkę adrenaliny poczuć można, biorą udział w rejsach wodnymi łódkami tzw. wodnymi taxi. Łodzie nabierają prędkości do 100 km/h i w zaledwie kilkanaście minut mogą zabrać Was np. do Gdyni.

Co powiecie na odkrywanie tajemnic podwodnego świata Helu? Zatoka Gdańska kryje w sobie wiele wraków na różnych głębokościach. Największą atrakcją dla płetwonurków jest wrak “Wicher”, “Kanonierka” oraz ponad 50-letni kuter “Bryza”.

Możesz także dołączyć do wczasowiczów przeczesujących plażę w poszukiwaniu bursztynu. Zajęcie to jest popularne na Mierzei Helskiej. Na początku lipca odbywa się tu impreza z cyklu “Poławiacze Bursztynu”. Imprezie towarzyszyć będą pokazy ratownicze, konkursy oraz wybory Bursztynowej Miss Polski.

Decydując się na dłuższy pobyt w Helu, warto wybrać się też do okolicznych miejscowości. Na półwyspie ulokowanych jest kilka interesujących nadmorskich kurortów - Władysławowo, Chałupy czy Jurata. Baza noclegowa półwyspu jest bardzo dobrze rozwinięta, z pewnością znajdziecie obiekt, który przypadnie Wam do gustu


Sprawdź:
Noclegi Hel
Noclegi Władysławowo
Noclegi Chałupy
Noclegi Jurata

 

 

 

fot. Edoardo Busti (Unsplash.com CC0)

Następny artykuł Te miejsca musisz poznać!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!