Pomysły na polskie wakacje. Nad jeziorem
Wypoczynek nad jeziorem to jeden ze sposobów na wakacje w Polsce. Kiedy tylko rozpoczyna się lipiec, nad akwenami aż roi się od ludzi – część plażuje, inni korzystają z wodnych atrakcji. Ten sposób spędzania lata nigdy nie wyjdzie z mody!
Wakacje nad jeziorem – jak się przygotować
Wydaje ci się, że wakacje nad jeziorem nie wymagają planowania? Wszystko zależy od tego, jak planujesz je spędzić. Jeśli idziesz na żywioł – noclegów i rozrywek będziesz szukać po przyjeździe – to zabierz kilka podstawowych rzeczy i ubrań, które wystarczą na kilkudniowy pobyt nad wodą. Natomiast, gdy nie lubisz niespodzianek i najpotrzebniejsze przedmioty chcesz mieć pod ręką, do przygotowania wyjazdu podejdź metodycznie.
Przede wszystkim zdecyduj, gdzie spędzisz swój urlop. Jeziora to przecież nie tylko Mazury, pięknie jest chociażby na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim czy na Pojezierzu Drawskim, z urokliwych akwenów słyną także Kaszuby oraz Suwalszczyzna. Kiedy już wybierzesz swój wakacyjny kierunek, zabierz się do rezerwowania noclegów – duży wybór znajdziesz na portalu Nocowanie.pl.
Gdzie nocować nad jeziorem? Wszystko zależy od tego, z kim masz zamiar spędzić swój urlop. W przypadku większej grupy, idealnym rozwiązaniem będzie domek letniskowy lub wakacyjny dom do wynajęcia, zapewniający większą swobodę i prywatność. Zwykle są zlokalizowane w otoczeniu zieleni, blisko wody. Gdy myślisz o wyjeździe rodzinnym lub w parze, zastanów się nad wynajęciem pokoju lub apartamentu znajdującego się w kurorcie turystycznym.
Pamiętaj też o tym, by w twoim wakacyjnym bagażu znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy. Przydadzą się nie tylko letnie ubrania, zapakuj też coś ciepłego, gdyż wieczory nad wodą mogą być chłodne. Do tego koniecznie preparat odstraszający komary i inne owady – inaczej do domu wrócisz nie tylko z pięknymi wspomnieniami, ale i czerwonymi śladami po ukąszeniach. Oczywiście w urlopowej torbie nie może zabraknąć strojów kąpielowych oraz wodoodpornego kremu z filtrem.
Jeżeli planujesz korzystanie z atrakcji oferowanych nad jeziorem, jak chociażby rejs jachtem, do tego również musisz się przygotować. Konieczne będzie zabranie żeglarskiego obuwia, zakryje całą stopę wraz z kostką i będzie miało jasną antypoślizgową podeszwę. Na dłuższy rejs warto założyć wygodną odzież, a do tego zabrać czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj, by chronić oczy, gdyż promienie słoneczne odbite od tafli wody mogą być dla nich groźne.
Wakacje nad jeziorem – tam warto pojechać
Jak już wspominaliśmy, w Polsce nie brakuje ciekawych jezior, nad którymi można spędzić wspaniałe wakacje. Zacznijmy od hitowego miejsca, będącego w ścisłej czołówce destynacji najchętniej wybieranych przez urlopowiczów.
Mazury, idealne miejsce na żagle
Mazury od lat cieszą się popularnością – kiedyś wyjeżdżało się tam, by oderwać się od codzienności i nacieszyć się spokojem jezior. Obecnie w topowych kurortach, jak Giżycko, Mikołajki i Mrągowo, ciszy nie uświadczysz, ale właśnie tam poczujesz żeglarskiego ducha. W pobliżu tych miast przebiegają najciekawsze szlaki żeglugowe, więc jeśli chcesz spędzić urlop na wodzie – to właśnie tam. Najsłynniejszy to Szlak Wielkich Jezior, który łączy kilkanaście akwenów i liczy ponad 120 kilometrów, przepłyniesz nim z Węgorzewa aż do Rucianego-Nidy.
Ale wakacje nad mazurskimi jeziorami to również możliwość wyciszenia się. Wybierz tylko odpowiednią lokalizację – urokliwym miejscem jest wieś Krutyń, leżąca przy słynnym szlaku kajakowym. Klimatyczne drewniane domy z pokojami do wynajęcia tworzą wspaniały klimat letniska, gdzie zapomnisz o hałaśliwym, pełnym betonu mieście. Podobną atmosferę znajdziesz we wsi Kuty, niedaleko Węgorzewa. Miejscowość zlokalizowana jest przy jeziorze Czarna Kuta, w sąsiedztwie wielu innych mniejszych akwenów.
Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, letnia atrakcja Lubelszczyzny
Mieszkańcy regionu ciepłe weekendy spędzają właśnie nad jeziorami. Najsłynniejszą wakacyjną miejscowością jest tu Okuninka, którą można porównać do Mielna w skali mikro. Tutaj zasypia się bardzo późno, a wieczory spędza na głównej ulicy, przy której zlokalizowano bary i dyskoteki. Jednak największą atrakcją Okuninki jest jezioro Białe z dużą plażą, przy której znajdziesz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Latem w pobliżu działa wesołe miasteczko, a po drugiej stronie akwenu – park linowy. Miejscowość jest odwiedzana zwłaszcza przez młode osoby, chętnie korzystające z uroków nocnego życia Okuninki.
Spokojniej jest nad innymi, nieco mniejszymi jeziorami pojezierza, takimi jak Krasne. Otoczone lasem tereny stanowią świetną scenerię dla wakacyjnego wypoczynku. Krasne także wyróżnia się sporą, piaszczystą plażą i bogatą ofertą noclegową. Inne warte uwagi jeziora to na przykład Piaseczno, Białka i Zagłębocze, gdzie panuje bardziej kameralna atmosfera.
Suwalszczyzna, spokojnie i nastrojowo
Jeżeli latem chcesz odpocząć, to jeziora Suwalszczyzny będą najlepszym wyborem. Region wyróżnia się bujną przyrodą i wieloma ciekawostkami – jeśli lubisz zwiedzać, bez problemu znajdziesz warte zobaczenia miejsca. Jednym z nich jest Augustów, miasto położone nad rzeką Nettą, otoczone kilkoma jeziorami, połączonym ze sobą Kanałem Augustowskim. To ciekawy i dość spokojny szlak żeglarski. Ale do Augustowa przyjeżdża się nie tylko na żagle, miasto wybierają fani turystyki kajakowej. Czeka tu na nich ponad trzysta kilometrów szlaków rzecznych na Czarnej Hańczy, Rospudzie czy Biebrzy. Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez kontaktu z naturą, okolice Augustowa są stworzone dla ciebie.
Podobnie zresztą jak Wigry, gdzie znajduje się słynne jezioro. Wyróżnia się krętą linią brzegową z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Panują tu idealne warunki dla turystyki wodnej – awen objęty jest strefą ciszy, więc jednostki z silnikami spalinowymi nie mają tu wstępu. Można więc bez przeszkód pływać kajakiem i żeglować. We wsi znajduje się przystań, skąd wypływają statki turystyczne.
Będąc w Wigrach koniecznie trzeba znaleźć czas na zwiedzenie zabytkowego klasztoru. Wybudowano go XVII wieku na jednej z wysp, połączonej ze stałym lądem za pomocą grobli. Powstał wtedy między innymi kościół, domy pustelników, tzw. eremy oraz wieża zegarowa, z której dzisiaj turyści mogą podziwiać przepiękną okolicę Wigierskiego Parku Narodowego. Już poza jego granicami leży inna urokliwa wieś o nazwie Studziany Las. Zobaczysz tam stare, oryginalnie zdobione domy – uwagę przykuwają zwłaszcza rzeźbione okiennice i bogato dekorowane szczyty ścian.
fot. mark_lipson / iStock
Komentarze