Pomysły na polskie wakacje. Ustka
Każdego roku Ustkę odwiedzają setki tysięcy turystów, zainteresowanych wypoczynkowo-zdrowotnymi pobytami, a także rodzinnymi wakacjami. Oprócz jedynego w Polsce mikroklimatu, tworzonego przez morską bryzę, czy uzdrawiającą żywicę czarnej sosny - ta otoczona lasami, nadmorskimi wydmami oraz łąkami miejscowość może pochwalić się dużą ilością cennych atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Co interesującego można znaleźć w tym kurorcie? Zobaczcie sami!
Promenada ustecka
Ten nadmorski park funkcjonuje od 1875 roku. Wzdłuż promenady rozłożone są liczne pensjonaty i restauracje, dlatego też podczas blisko kilometrowego spaceru można zajadać się lodami lub goframi oraz świeżymi morskimi rybami. Poza pachnącymi przekąskami, na szlaku spotkamy jeszcze stoiska z pamiątkami, a jeśli bardzo się zmęczymy – będziemy mogli posiedzieć na ławeczce w towarzystwie Ireny Kwiatkowskiej, która wielokrotnie spędzała wakacje w tym nadmorskim kurorcie.
Kładka portowa
Chociaż ustecki port nie należy do największych, zawsze cumują w nim jakieś ciekawe jednostki. Poza tym, można z bliska popatrzeć na pracę rybaków, pójść na spacer na molo albo zrobić sobie zdjęcie z syrenką, czyli z najmłodszym usteckim pomnikiem wykonanym z mosiądzu. Będąc w porcie, nie sposób nie zauważyć kładki, łączącej jego wschodnią i zachodnią część. Stalowa konstrukcja licząca 57,78 m długości opiera się na 24-metrowym pylonie z elektrycznym napędem, umożliwiającym jej otwarcie, które odbywa się zwykle o pełnej godzinie. Pokaz stanowi niemałą atrakcję dla przyjezdnych, dlatego też na brzegu gromadzą się tłumy obserwatorów.
Wybierasz się na urlop nad morze? Przejrzyj atrakcyjne noclegi w Ustce.
Latarnia morska
To jedna z ciekawszych atrakcji Ustki. Nie jest za wysoka, więc tym bardziej zachęca do wejścia na górę, skąd rozciąga się przepiękny widok na morze, port i miasto. Zabytek znajduje się po wschodniej stronie falochronu. Na szczyt wieży prowadzą betonowe i metalowe schodki. Uroku dodaje jej niezliczona ilość gzymsów, daszków oraz kilkanaście okien różnego rozmiaru. Zwiedzając ten obiekt, warto zapytać przewodnika o ducha, który jest podobno mieszkańcem latarni.
Bunkry Bluchera
To historyczne miejsce znajdziemy po zachodniej części portu Ustki. Taki rodzaj atrakcji stanowi ciekawą odskocznię od plażowania. Bunkry, zwane także Baterią Bluchera zostały wybudowane przez hitlerowców w 1939 roku, więc zwiedzający mogą doskonale wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało codzienne życie żołnierzy z czasów II wojny światowej. Liczne wystawy multimedialne, bardzo realistyczna ekspozycja figur woskowych, a także zabawy dźwiękowe, puszczane z ukrytych głośników – to wszystko sprawia, że możemy przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz...
Tutaj znajdziesz inne atrakcje w Ustce.
Wydma Orzechowska
To tak naprawdę nazwa ścieżki edukacyjnej, którą chętnie pokonają bardziej aktywni wędrowcy. Trasa leży zaledwie 3 km od Ustki, biegnie w odległości około 600 metrów od brzegu morza i rozciąga się na długości 2,8 km. Ścieżka prowadzi również lasem oraz przez samą Wydmę Orzechowską specjalnie wytyczonym szlakiem. Jej przebieg w bliskim sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala uchwycić najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Warto wspomnieć, że trasę przystosowano także dla turystów rowerowych.
Muzeum Chleba
Muzeum Chleba stanowi doskonałą receptę na niepogodę nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. W tym znajdującym się w centrum Ustki miejscu można zaczerpnąć lekcji historii na temat wypieku chleba oraz pierników w dawnych czasach. Zajęcia rozpoczynają się 20-minutowym filmem o chlebie, później zaś prowadzący omawiają piece, foremki, a także inne dziwaczne urządzenia, dzięki którym można dowiedzieć się, jak przebiega proces pieczenia, produkcja lodów i słodyczy. Dodatkowo, po skończonym zwiedzaniu można zaopatrzyć się w pieczywo, ciastka lub delektować się pyszną kawą.
A może zainteresują Cię imprezy w Ustce?
Plaża Zachodnia
Korzystają z niej najczęściej kuracjusze usteckiego uzdrowiska. Plaża ciągnie się od falochronu zachodniego na długości ponad 2 kilometrów w kierunku zachodnim. Co prawda, kąpielisko to jest mniej popularne niż we wschodniej części Ustki, ale nie powinno być tutaj problemu ze znalezieniem miejsca do plażowania. Do dodatkowych atutów tego miejsca możemy zaliczyć bliskośc wydm oraz lasu.
Komentarze