Pomysły na polskie wakacje. Wodne sporty
Chcesz aktywnie spędzić wakacje? Sporty wodne są tym, czego warto spróbować podczas najbliższego urlopu. Zobacz, gdzie warto pojechać, by cieszyć się najlepszymi warunkami.
Wybrzeże nie ma sobie równych!
Podczas wakacji nad morzem większość urlopowiczów wybiera relaks na plaży i chłodzące kąpiele w falach, które malowniczo rozbijają się o brzeg. Jednak po kilku dniach wylegiwania się na piasku, warto poszukać jakiegoś urozmaicenia – polecamy wypróbowanie sportów wodnych! A na wybrzeżu na pewno jest z czego wybierać.
Żagiel i deska
Od kilku lat dużą popularnością cieszy się windsurfing oraz kitesurfing. Na polskim wybrzeżu można spotkać wielu amatorów pływania z żaglem lub latawcem – nie ważny jest wiek, liczy się chęć spróbowania czegoś nowego i przeżycia przygody. Najlepszym miejscem dla początkujących są wody Zatoki Puckiej przy Półwyspie Helskim, wyróżniają się bowiem płyciznami, małym zafalowaniem oraz wiatrem sięgającym około 3 stopni w skali Beuforta. To naprawdę dobre warunki do tego, by rozpocząć naukę. Ułatwiają to liczne szkółki i wypożyczalnie sprzętu w znajdujących się tam kurortach: Helu, Jastarni czy Władysławowie.
Jednak mekką wind- i kitesurferów są popularne Chałupy. Kiedyś rozsławił je Zbigniew Wodecki w kontekście plaży naturystów, ale dzisiaj już prawie nikt o tym nie pamięta. Za to latem pełno jest tam amatorów sportów wodnych, którzy uważają, że w okolicach miejscowości panują najlepsze warunki do uprawiania ich ulubionych sportów.
Żeglarstwo morskie
Wakacje nad morzem to również możliwość wypłynięcia na szerokie wody… Żeglarstwo morskie, które daje niesamowity zastrzyk adrenaliny! Jeśli nie jest ci obcy ten sport, możesz pokusić się o wypłynięcie na otwarte wody, gdyż wzdłuż całego wybrzeża znajdziesz przyjazne przystanie i dobrze urządzone mariny. Na żeglarzy czekają między innymi Świnoujście, Darłowo, Dziwnów, Wolin, Mrzeżyno, Łeba czy Trójmiasto. Wcale nie musisz mieć własnej łodzi, z powodzeniem wyczarterujesz ją na miejscu – powinieneś za to posiadać patent sternika jachtowego, gdyż takie umiejętności pozwolą ci na bezpieczne prowadzenie jachtu. Aby nie przejmować się przepisami, możesz zapisać się na rejs organizowany przez firmy prowadzone przez doświadczonych żeglarzy. Staniesz się członkiem załogi i przeżyjesz niesamowitą przygodę.
Do nieco spokojniejszych miejsc dla żeglarzy należą Zatoki Gdańska i Pucka, choć i w tym przypadku od żeglarzy wymaga się uwagi. Podczas rejsu po Zatoce Puckiej trzeba uważać, by nie wpłynąć na mieliznę. Jednak żeglowanie po Zatoce Gdańskiej wydaje się już o wiele łatwiejsze – wszystko dzięki bliskości miast, do których łatwo zawinąć.
Nurkowanie w Bałtyku
Podczas wakacji nad Bałtykiem można spróbować również nurkowania! To przeżycie zupełnie innego rodzaju niż eksplorowanie przejrzystych ciepłych mórz, ale i tak nie brakuje chętnych. Wody Morza Bałtyckiego przyciągają przede wszystkim amatorów wrażeń, chcących zobaczyć zatopione statków. Bazy wypadowe dla nurków znajdują się w Helu i Trójmieście, gdyż w okolicach tych miast jest najwięcej wraków. To jednak nie jest przedsięwzięcie dla zupełnego laika i aby zejść pod wodę potrzebne są przynajmniej minimalne uprawnienia. Oczywiście im głębiej chcesz nurkować, tym większe są wymagania.
A może Mazury...?
Myśląc o wakacjach spędzonych aktywnie, nie sposób pominąć Mazur. W końcu to właśnie ten region jest najchętniej wybierany przez wielbicieli żeglarstwa śródlądowego. Latem mazurskie mariny i przystanie rozbrzmiewają szantami, a „zwykli” turyści bratają się z żeglarzami przy ogniskach.
Żagle na Mazurach
Mazury to prawdziwy raj dla żeglarzy – w końcu nie bez powodu nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. I tych tysiąc jezior (a nawet więcej) możesz poznać podczas urlopu, są one bowiem połączone siecią kanałów i przesmyków, tworząc długie trasy żeglugowe. Najsłynniejszy jest oczywiście Szlak Wielkich Jezior Mazurskich liczący aż 130 kilometrów długości! Przebiega przez najpiękniejsze akweny (Mamry, Kisajno, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy i inne), a przy tym nie należy do najtrudniejszych, więc nawet początkujący radzą sobie na nim dość dobrze. Poza tym leżące na szlaku miasteczka mają doskonałą infrastrukturę żeglarską – rejs można rozpocząć w Węgorzewie, a po drodze zawinąć do Giżycka i Mikołajek. Ostatnim etapem jest przepłynięcie przez jezioro Roś do Piszu.
Kajakiem przez Krainę Tysiąca Jezior
Przez Mazury przepłyniesz nie tylko żaglówką, to również doskonałe miejsce dla fanów kajakarstwa. Prawdziwym wakacyjnym hitem jest tu spływ rzeką Krutynią – istnieje nawet powiedzenie mówiące, że „kto nie widział Krutyni, nie widział Mazur”. Dlaczego wszyscy tak bardzo zachwycają się tą rzeką?
To jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w całej Europie! Podczas spływu otacza cię zielony leśny tunel, drzewa rosną niemal przy samym brzegu rzeki. Dla urozmaicenia co jakiś czas wynurzysz się na otwartą przestrzeń mazurskich łąk i przetniesz jezioro. Całość szlaku to około 116 kilometrów, więc jeśli chcesz pokonać go w całości, musisz zarezerwować ponad tydzień. Na szczęście noclegi nie będą stanowić problemu, gdyż wzdłuż Krutyni napotkasz stanice wodne i pola namiotowe.
Co poza Krutynią? Do wyboru masz wiele innych tras. Ciekawą propozycję stanowi spływ Dajną, jest co prawda nieco trudniejszy, ale prowadzi przez naprawdę piękne tereny, między innymi Piecki, Mrągowo i kończy się w Świętej Lipce, gdzie latem organizowane są koncerty muzyki organowej. Z kolei miasta Warmii poznasz płynąc rzeką Łyną – na szlaku znajdują się prawdziwe perełki z Dobrym Miastem i Lidzbarkiem Warmińskim na czele!
fot. Dudarev Mikhail / AdobeStock
Komentarze