Ponidzie - malownicza kraina w pobliżu Krakowa. Co warto zobaczyć?

Ponidzie - malownicza kraina w pobliżu Krakowa. Co warto zobaczyć?

Czy macie takie wrażenie, że niektóre miejsca w Polsce mają wiele wspólnego z tym, co kultowe i cieszące się dużą popularnością wśród turystów z zagranicy. Tak się składa, że w okolicy Krakowa znajduje się cudowna kraina, która jest w stanie zachwycić każdego, kto kocha ciszę, spokój i piękną przyrodę. To Ponidzie, które poleca się na wyprawę na nadchodzący sezon wiosenno-letni.

Każdy moment jest odpowiedni, by zorganizować swoje wyjątkowe podróże. Turyści, którzy zdecydowali się na noclegi w Krakowie lub domki w Górach Świętokrzyskich, mają niepowtarzalną możliwość, by odkryć Ponidzie. Jest to region, który określa się mianem polskiej Toskanii. Jeśli zależy ci na tym, by odkryć piękno tego niezwykłego regionu, to nie zwlekaj dłużej i przyjedź tu już dziś. Trzeba przyznać, że atrakcje turystyczne na Ponidziu powinny zrobić wrażenie na każdej grupie turystów. Każdy odnajdzie tu przysłowiowy “święty spokój”, który jest niezwykle ważny w obecnych czasach. Dlaczego warto odwiedzić Ponidzie? Przekonaj się sam, jak jest tu pięknie i wyjątkowo.


Zobacz również: 5 najbardziej malowniczych miejsc w polskich górach. Co warto zobaczyć?


Ponidzie - najważniejsze informacje


Aby nieco lepiej zrozumieć piękno tego regionu, warto jest poznać te najważniejsze informacje, związane z Ponidziem. Jest to to region położony na terenie Niecki Nidziańskiej, nad środkową i dolną Nidą, od Chęcin po Nowy Korczyn. Dominuje tu wspaniały krajobraz, a w okresie letnim wszędzie pełno zieleni. Na terenie Ponidzia znajdują się trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek na łonie natury, z dala od tłumów.



fot. Paulina / AdobeStock, CC0

Ponidzie jest regionem rolniczym, którego tradycje sięgają tysięcy lat wstecz. Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina rzeki Nidy z licznymi meandrami i starorzeczami, stanowiąca istotny korytarz ekologiczny oraz ostoję ptactwa wodno-błotnego. Ponidzie to nie tylko doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku dla miłośników wycieczek pieszych, rowerowych, kajakarzy, jeźdźców, a nawet lotniarzy, ale przede wszystkim miejsce, do którego turyści przybywają po relaks i zdrowie.


Ta piękna kraina znajduje się zaledwie 60 km od Krakowa. To niezwykłe miejsce w Polsce jest praktycznie w całości usytuowane w obszarze zwartym przez Nieckę Nidziańską, a najważniejszymi miastami są noclegi Busko-Zdrój, Jędrzejów, Pińczów i Nowy Korczyn.


Pola uprawne w różnych barwach, rozciągające się na niewielkich wzgórzach, dodają uroku temu regionowi i w połączeniu z wyjątkowym mikroklimatem, przyciągają od wielu lat osoby przybywające na kuracje.


Poznaj: 9 miejsc w Polsce, o których na pewno nie słyszałeś


Atrakcje Ponidzia - co warto tu zobaczyć?


Ponidzie to niezwykle malowniczy region, który warto odwiedzić, aby zobaczyć jak najwięcej z jego uroków. Oprócz przepięknej przyrody, w tym miejscu znajduje się wiele wspaniałych zabytków. Warto wspomnieć o słynnym zamku w Chęcinach, który jest znany w całej Polsce. Ale to nie wszystko. Ponidzie słynie również z posiadania największych w Europie złóż gipsu, rezerwatów z unikalną roślinnością stepową, kolorowych lasów, przydrożnych figur, kapliczek, zabytków oraz słynnych wód siarczano-słonych.





Bez wątpienia warto odwiedzić wspomniane wcześniej parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski. Stanowią one obszary ochrony chroniące bogactwo serii gipsowej, liczne wąwozy oraz różnorodność przyrody, zarówno żywej, jak i nieożywionej. Ciekawostką jest, że w Kozubowskim Parku Krajobrazowym znajdowało się niegdyś potężne grodzisko w Stradowie, które było największym wczesnośredniowiecznym grodziskiem o powierzchni 1,5 ha. Grodzisko to nosiło nazwę Zamczysko i otaczały je trzy podgrodzia: Waliki, Mieścisko i Barzyńskie o łącznej powierzchni 25 ha. Istnienie grodziska jest ściśle związane z państwem Wiślan.


Wśród innych atrakcji Ponidzia warto wspomnieć o zamku w Chęcinach, Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, Parku Etnograficznym w Tokarni, Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, Pałacu-Małym Wawelu w Kurozwękach, Jaskini Raj w Chęcinach oraz Uzdrowisku Busko-Zdrój.


Ponidzie ma także walory uzdrowiskowe. Panujący tutaj mikroklimat, wspaniała aura oraz złoża wód siarczano-słonych sprzyjają różnorodnym terapiom. Miejscowości Busko-Zdrój i Solec-Zdrój są znane w całej Polsce jako uzdrowiska, gdzie można znaleźć ukojenie i powrót do zdrowia po przeprowadzonych zabiegach czy operacjach.


Przeczytaj także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce według The Guardian. Gdzie się znajdują?


Ponidzie przyciąga swoimi pięknymi krajobrazami, urokliwymi miejscowościami i niezwykłym spokojem, który sprzyja wypoczynkowi. W regionie tym znajduje się wiele cichych i malowniczych miejsc, idealnych na wycieczki poza miasto, zarówno dla rodzin, par, jak i dla samotnych podróżników.


Jak dojechać do regionu Ponidzia?


Aby dotrzeć do tej magicznej krainy, warto najpierw dokładnie sprawdzić mapę i zaznaczyć miejsca, które chcemy odwiedzić. Ponidzie to obszar rozciągający się od Nowego Korczyna aż po Chęciny, więc obszar jest całkiem spory. 


Sprawdź również: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Jeśli podróżujesz z północy Polski, najlepiej jest kierować się na Kielce, a następnie na Jędrzejów. Po dotarciu do Jędrzejowa, można już zjechać na lokalne drogi i cieszyć się urokami tego regionu. Z Krakowa natomiast można wybrać się w kierunku Nowego Korczyna lub Buska-Zdroju. Do Buska-Zdroju kursuje wiele autobusów z miasta, co ułatwia dostęp do tego pięknego miejsca.


Tutaj znajdziesz noclegi na Ponidziu:



Apartament M24

Apartament M24

Busko-Zdrój, ul. Armii Krajowej

Apartamenty Busko-Zdrój 10
Bonarówka

Bonarówka

Solec-Zdrój, ul. Leśna

Agroturystyka Solec-Zdrój 10
Agro pod lasem

Agro pod lasem

Busko Zdrój, ul. Widuchowa

Agroturystyka Busko Zdrój 9.7



Jeśli masz tylko taką możliwość, to warto jest odwiedzić tę magiczną krainą. Cisza, spokój i piękne krajobrazy - gwarantowane!



Zdjęcie główne: fot. Artur Bociarski / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Pierwsze krokusy w Tatrach....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!