Poprad
Poprad jest kluczowym miastem Słowacji. To tu mieści się administracyjne, gospodarcze i kulturalne centrum regionu pod Tatrami. Miasto jest położone w południowo-zachodniej części Popradzkiej Kotliny, przez którą przepływa rzeka Poprad.
To miasto ma klimat – znaleźć tam można spokój i warunki do efektywnego relaksu. Można kontemplować w jednej z licznych słowackich popradzkich kawiarni, można popatrzeć na snujących się po deptaku ludzi, można też zafundować sobie ucztę dla ciała w pobliskim Aqua Parku. I w końcu – zabytki tego miasta. Poprad ma bowiem swoją ciekawą historię.
Początki tego miasta były prehistoryczne, Poprad powstał w pierwszej połowie XIII w. i od razu pełnił ważną rolę ze względu na położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków. Poprad należał do mniejszych miast Związku Spiskich Sasów. Od XVI do XVIII w. w dolinie wokół miasta wydobywano rudę miedzi. W XVIII w. miasto zyskało prawo targu.
Ważną momentem w rozwoju miasta było doprowadzenie do niego linii kolejowej z Koszyc do Bohumina w roku 1871.
W samym Popradzie nie można obojętnie przejść obok pięknie odrestaurowanego rynku o soczewkowatym planie, otoczony barokowymi i klasycystycznymi domami. Jeśli rynek to i wczesnogotycki kościół pw. św. Idziego z końca XIII w., przebudowany w XV w. Z okresu tej przebudowy pochodzą cenne malowidła ścienne, w tym malowidło na łuku tęczowym, które jest najstarszą znaną panoramą Wysokich Tatr. Wystrój wnętrza kościoła w większości jestrokokowy. W Popradzie znajduje się jeszcze kościół ewangelicki oraz neoklasycystyczna synagoga.
Poprad ma rodowód mieszczański. Dlatego też zachowało się tu wiele barokowych i klasycystycznych domów zbudowanych na fundamentach z czasów gotyckich. Taką architekturę zobaczymy w popradzkiej dzielnicy – Wielka. Jest tu także kościół późnoromański z barokowym wnętrzem i cenną chrzcielnicą z 1439 roku.
Zabytkowy wymiar ma również Spiska Sobota, znajduje się tam kościół pw. Św. Jerzego z ołtarzem dzieła Mistrza Pawła z Lewoczy.
Cenny jest także ołtarz z kościoła w Maciejowcach z połowy XV wieku. Znajduje się tu renesansowa dzwonnica, częściowo przebudowana w stylu klasycystycznym.
W dzielnicy Straże pod Tatrami dominują pierwotnie renesansowe i barokowe, domy mieszczańskie, wzniesione na średniowiecznych działkach. Większość z nich przebudowana w ciągu XIX w. w stylu klasycystycznym. Gotycki kościół z XIV w. przebudowany został w XVII stuleciu w stylu barokowym.
Źródło: www.wikipedia.pl
www.vysoketatry.com
Komentarze