Poreč: poznaj atrakcje i ciekawe miejsca miasta

Poreč: poznaj atrakcje i ciekawe miejsca miasta

Poreč należy do najpiękniejszych i najbardziej zachwycających miasteczek na chorwackim wybrzeżu. Szczególne wrażenie wywiera jego stara część, która położona jest na cyplu nieco wysuniętym w głąb Morza Adriatyckiego. W Poreču naprawdę można się zakochać…

Istria, turystyczny hit Chorwacji


Poreč to prawdziwy klejnot w turystycznej koronie Istrii. Z resztą cały region, leżący na północnym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, jest niezwykle atrakcyjny dla urlopowiczów. Charakterem różni się nieco od innych części Chorwacji – widać tu wyraźnie włoskie wpływy. Przed wiekami Istria należała do Wenecji, później znalazła się w granicach Austro-Węgier, a w latach międzywojennych – Włoch. Do dzisiaj na ulicach miasteczek Istrii słychać język włoski, a miejscowa kuchnia czerpała garściami z włoskich smaków.

Półwysep przyciąga głównie atrakcjami nadmorskich kurortów, ale warto odwiedzić miejsca oddalone od Adriatyku. Na turystów czeka wyjątkowa kraina pełna winnic, gajów oliwnych i lasów, wśród których co jakiś czas turyści napotykają urocze górskie miasteczka.

 

Planujesz wakacje w tej części Chorwacji? Wejdź i zobacz: Noclegi w Istrii

 

Poreč, perła Istrii


Poreč to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w regionie. W sezonie robi się tu naprawdę tłoczno, więc aby odetchnąć nieco od innych wczasowiczów, warto przyjechać tu podczas mniej obleganych miesięcy, takich jak maj czy wrzesień.

 

Miasto jest naprawdę przepiękne – jego stara część mieści się na niedużym cyplu, wysuniętym w głąb Adriatyku. Z jasnymi elewacjami kamienic kontrastuje błękit morskich wód, czym można zachwycać się podczas spaceru promenadą. Poreč ma bogatą historię – zachowany został układ ulic jakie wytyczyli Rzymianie, a najstarszy zabytek pochodzi jeszcze z V wieku, gdy miasto leżało w granicach Cesarstwa Bizantyjskiego.

 

Atrakcje i ciekawe miejsca w Poreču


Jednym z miejsc, które musi odwiedzić każdy turysta jest bazylika Eufrazjana, zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół został wzniesiony w V wieku przez biskupa Eufrazjana w miejscu jeszcze starszej świątyni, której patronem był św. Maurus. Do środka wchodzi się przez atrium, gdzie znajduje się baptysterium z głęboką chrzcielnicą. Po wejściu do środka bazyliki nie sposób nie zwrócić uwagi na bogate bizantyjskie mozaiki oraz kunsztowne kolumny. Na ścianach umieszczono wizerunki Chrystusa Światłości Świata i Madonny z Dzieciątkiem. Nad ołtarzem rozpięty jest pochodzący z XIII wieku baldachim, który opiera się na marmurowych kolumnach również zdobionych mozaikami.

Z atrium można wejść także do pałacu biskupiego, gdzie obecnie działa muzeum sztuki sakralnej. Po obejrzeniu ekspozycji warto pójść do ogrodu, gdzie zachowała się mozaika podłogowa z kościoła św. Maura.

Poza świetnie zachowaną bazyliką w Poreču można zobaczyć miejsca, które nie miały tyle szczęścia. To ruiny świątyń Marsa i Neptuna, znajdujące się na końcu półwyspu, oraz pozostałości miejskich fortyfikacji. Najbardziej charakterystycznymi elementami dawnych murów obronnych są dwie kamienne wieże. Na liście miejsc do zobaczenia w Poreču powinien znaleźć się również Dom Romański. Zabytek znajduje się w centrum miasteczka, niedaleko głównego Placu Marafor. Powstał w XIII wieku, a do jego budowy użyto gładzonego kamienia, wieńczy go dodany później drewniany balkon, który nieco przełamuje nieco zbyt masywną bryłę. Innym ciekawym zabytkiem jest gotycki pałac, który powstał w czasach gdy Porečem rządzili Wenecjanie.

Poreč to nie tylko urzekające Stare Miasto, ale również wspaniałe plaże. Na terenie miasta turyści znajdą kilka miejsc na kąpiele morskie i słoneczne. Bardzo popularna jest plaża miejska, regularnie wyróżniana Błękitną Flagą, rozciągająca się od znajdującej się w centrum marinie ku wiosce Brulo. Chętnie wybierają ją młodzi turyści oraz rodziny z dziećmi, zarządzający przygotowali też udogodnienia dla niepełnosprawnych. Można również wybrać się na plażę Borik Poreč, zlokalizowaną w północnej części miasta. Roztacza się stamtąd piękny widok na starówkę, którą można podziwiać leżąc na leżaku. Przy plaży działa też wypożyczalnia rowerków wodnych.

Kolejną atrakcję możemy polecić przede wszystkim rodzinom z dziećmi – to największy w Chorwacji park wodny Aquacolors Poreč. Na gości czeka tu kilkanaście zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, również dostosowanych do dzieci. Poza tym kilka basenów: z falą, wodnymi zabawkami dla maluchów czy tzw. leniwa rzeka, którą pokonuje się na niedużych pontonach. Do tego place zabaw i codzienna oferta animacji. Warto jednak zaznaczyć, że aquapark działa tylko w sezonie – do końca maja do połowy września.

 

Poreč – to trzeba przeżyć


Poreč jest miastem tętniącym życiem, gdzie naprawdę sporo się dzieje. Latem turyści na pewno nie będą się nudzić, gdyż czeka tam na nich bogata oferta kulturalna. Jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń jest festiwal historyczny Giostra, organizowany na początku września. Widzowie mają okazję obejrzeć grupy rekonstrukcyjne, które pokazują, jak żyło się w Poreču w XVIII wieku. Ulicami miasta będą spacerować ludzie w strojach z epoki, będzie można usłyszeć barkową muzykę i zobaczyć turnieje. Giostra potrwa przez trzy pełne emocji dni.

Kolejną ciekawą propozycją dla turystów jest czerwcowy Rise Up Poreč Music Festival, który gości gwiazdy światowego formatu. W sierpniu natomiast przyjdzie czas na Festiwal Sztuki Ulicznej, gdy artyści opuszczają swoje pracownie i wychodzą ze sztuką do ludzi.

W każdy pierwszy weekend września w Poreču odbywa się maraton pływacki, w którym może wziąć udział każdy chętny. Do wyboru będą trzy dystanse: 1500 m, 3000 m i 5000 m. Można startować w pojedynkę, z rodziną lub przyjaciółmi, wspomagając się sprzętem wodnym, takim jak maski do pływania czy materace. W przypadku tej imprezy najbardziej liczy się dobra zabawa i podjęcie wyzwania, a nie zwycięstwo.

 

 

Zdjęcie główne: Poreč, fot. Yacht Rent (Flickr.com CC BY 2.0)

Inne zdjęcia:
Dom Romański, fot. Oleg Brovko (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Poreč Stare Miasto,  fot. Oleg Brovko (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Pozostałość fortyfikacji, fot. Moto Itinerari (Flickr.com CC BY-SA 2.0)
Zabytkowe kamieniczki, fot. Christoph Sammer (Flickr.com CC BY 2.0)
Bazylika Eufrazjana, fot. Christoph Sammer (Flickr.com CC BY 2.0)

Następny artykuł Pogoda na Mazurach w maju 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!