Powrót do przeszłości. TOP 3 miejsca w Polsce
A gdyby tak móc na chwilę przenieść się w czasie? Podczas podróży po wspaniałych polskich miejscowościach jest to możliwe. Wszystko, dzięki licznym atrakcjom, które pozwalają przenieść się do minionych czasów. W tym artykule poznasz trzy, tego typu najlepsze miejsca w Polsce.
Pomimo tego, że czas biegnie nieubłaganie, a nasze życie stale się zmienia, są osoby, które tęsknią za minionym czasem i chciałyby móc tam powrócić choć na chwilę. Powiedzenie “kiedyś to było” jest obecnie powszechne w użyciu, przede wszystkim wśród osób starszych.
Minione czasy były bogate przede wszystkim w liczne przeżycia, czasem bardzo trudne, dlatego dla niektórych jest to okres niezwykle ważny. Pomimo tego, że nie dysponujemy wehikułem czasu, to jesteśmy w stanie w jakimś stopniu przenieść się do dawnych lat. Jest to możliwe przede wszystkim podczas wymarzonego urlopu w Polsce. Czy wiesz, że w górach, nad morzem, czy w innych częściach Polski znajdziesz takie miejsca i muzea, dzięki którym powrócisz wspomnieniami do dawnych lat?
Gdzie warto się wybrać, by powspominać dawne lata?
Oczywiście większość muzeów i zabytków, które możemy podziwiać w Polsce nawiązuje do dawnych czasów. Jednak są takie miejsca, w których szczególnie możemy powspominać wydarzenia, czy zobaczyć charakterystyczne przedmioty, których niegdyś używano. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie to miejsca i gdzie je znaleźć, to służymy Ci pomocą!
-
Muzeum Sentymentów w Kowarach - jedyne takie miejsce
Rozpoczynamy od propozycji, która jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy wypoczywają w Karkonoszach. Jeżeli chcesz przypomnieć sobie czasy PRL-u lub pokazać swoim dzieciom i wnukom, jak to kiedyś było, to koniecznie musisz odwiedzić to miejsce. Dlaczego?
To swego rodzaju powrót do czasów PRL-u, bo przenosisz się w czasie i w jednym momencie jesteś wśród rzeczy, które pamiętasz z domu babci, rodziców czy ze swojego pokoju. Otrzymasz tu sporą dawkę wspomnień, a nawet wzruszeń. Zgromadzone tu eksponaty mają na celu pokazać, jak tak naprawdę żyło się kiedyś. Jeśli dobrze pamiętasz te czasy, to właśnie tu będziesz mógł sobie to wszystko przypomnieć. Większość eksponatów, które możemy podziwiać w Muzeum Sentymentów to przedmioty z codziennego życia z czasów PRL-u. Zadbano tu o każdy szczegół, by jak najlepiej pokazać tamte minione czasy. W muzeum turyści zobaczą najbardziej charakterystyczne sprzęty, narzędzia, urządzenia, meble i inne przedmioty domowego użytku. Są to m.in. ozdoby, pokoje odwzorowane zgodnie z tym, jak wyglądało to kiedyś, dawne zabawki, sprzęty codziennego użytku. Jest nawet oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał niegdyś do załogi Fabryki Dywanów.
Muzeum Sentymentów znajduje się w Kowarach, przy ulicy Zamkowej 9, w budynku po dawnej Fabryce Dywanów. W sezonie jesienno-zimowym jest czynne wyłącznie w weekendy, w godzinach od 11.00 do 16.00.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Kowarach
-
Muzeum Zabawek w Karpaczu - powrót do czasów dzieciństwa
Jeżeli byłeś w Muzeum Sentymentów w Kowarach, to nie musisz wyruszać daleko, by powrócić do czasów dzieciństwa. Jest takie jedno wyjątkowe miejsce w Karpaczu, w którym znajdziesz kolekcję dawnych zabawek, którymi być może miałeś okazję się niegdyś bawić.
Jest to doskonała okazja do wspomnień, jak i opcja na rodzinną wycieczkę, podczas której pokażesz swoim dzieciom, czym Ty bawiłeś się jako dziecko.
Sprawdź: Karpacz na weekend - co warto zobaczyć?
Muzeum Zabawek powstało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego - słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Zobaczyć tu można lalki, które uczą się w szkole, spacerują czy jedzą kolacje – a to wszystko na tle bajkowej scenografii. Wśród muzealnych eksponatów znajdziemy zabawki pochodzące z XVIII wieku, poprzez wiek XIX aż do eksponatów typowych dla XX wieku. Na uwagę zasługują również lalki z Japonii, Meksyku czy Australii. Każdy tu znajdzie coś dla siebie- zarówno dorośli jak i dzieci.
Muzeum znajduje się przy ulicy Kolejowej 3 w Karpaczu i jest czynne codziennie.
Sprawdź oferty noclegów w Karpaczu
-
Jak wyglądało dawne życie na wsi?
Jeżeli Twoje dzieciństwo było związane z życiem na wsi, to w Polsce znajdziesz wiele wspaniałych skansenów, prezentujących przedmioty, styl życia, architekturę oraz podstawowe czynności, które dawniej wykonywano na wsi. Nie od dziś wiadomo, że obecna praca na wsi to przede wszystkim pełna automatyzacja. Dawniej, wszelkie podstawowe czynności wykonywano ręcznie, a zamiast traktora wykorzystywano konie.
O tym, jak to kiedyś wyglądało, możesz się przekonać m.in. odwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, które jest uznawane za jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce. To właśnie tu zobaczysz, jak przebiegały niegdyś żniwa lub w jaki sposób prowadzono wykopki ziemniaków.
Przeczytaj również: Lublin, jakiego nie znacie. Co warto zobaczyć?
Samo miejsce ma niezwykle bogatą historię - powstało w 1979 roku. Skansen został podzielony na 7 sektorów - Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Można tu cały dzień spacerować od jednej chałupy do drugiej, podziwiając przy tym wnętrza, obejścia, jak i zwierzęta gospodarskie. Muzeum zachwyci każdego turystę.
Skansen w Lublinie znajduje się przy Alei Warszawskiej 96 i zaprasza codziennie - od 9.00 do 18.00.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie
To tylko niektóre przykłady miejsc, dzięki którym z sentymentem będziesz mógł przypomnieć sobie minione czasy. Jeśli macie swoje własne propozycje tego typu miejsc, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.
Komentarze