Powrót do średniowiecza w okolicach Łodzi. Nowa atrakcja już dostępna!
A gdyby tak choć na chwilę przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza? Co prawda w całej Polsce mamy wiele wspaniałych zabytków, również z tego okresu, jednak codzienne życie najpełniej jesteśmy w stanie zaobserwować w grodziskach, które odwiedzają turyści w różnych częściach Polski. Jedno z nich, właśnie teraz zostało udostępnione dla każdego, kto wypoczywa na Ziemi Łódzkiej.
Zbliża się długi weekend majowy, a wraz z nią wiele możliwości wyjątkowego spędzania czasu dla turystów. Wyjątkową ofertą dla każdego, kto lubi odkrywać niezwykłe miejsca, przygotowało miasto Łódź. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że w łódzkim zoo, w najbliższy piątek 29 kwietnia zostanie otwarte Orientarium, a już kolejne wyjątkowe atrakcje tego regionu zachęcają do wizyty w Polsce centralnej właśnie. Planując swoją niezwykłą podróż, warto jest wziąć pod uwagę Grodzisko w Tumie, które powinno zachwycić nie tylko miłośników historii, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi.
Przeczytaj również: Wyjątkowa atrakcja w Łodzi na majówkę! Gdzie się znajduje?
Czym tak naprawdę jest grodzisko?
Zanim przystąpimy do prezentacji najważniejszych informacji, związanych z grodziskiem w Tumie, warto jest się zastanowić, czym tak naprawdę ono jest.
Mianem “grodziska” określa się pozostałość po grodzie lub osadzie obronnej. Najczęściej ma ono kształt kolistego lub wielobocznego wzniesienia, z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Na terenie dzisiejszej Polski grody budowane były w dwóch okresach: w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, czyli w czasach kultury łużyckiej (znanych jest ok. 70) oraz w okresie wczesnego średniowiecza, tj. od VII–XIII w. n.e (odkryto ok. 2400 takich obiektów). Obecnie możemy mówić o około 2500 grodziskach, które zachowały się na terenie naszego kraju.
Z pewnością zainteresuje Cię również treść tego artykułu: Ostatnia ostoja Piastów. Dlaczego warto odwiedzić Brzeg?
Nowa wczesnośredniowieczna atrakcja na Ziemi Łódzkiej!
Chcesz zobaczyć na własne oczy, jak niegdyś żyło się w czasach wczesnośredniowiecznej Polski? Wystarczy, że podczas nadchodzącego długiego weekendu majowego lub później odwiedzisz wyjątkowe grodzisko, które znajduje się na Szwedzkiej Górze w Tumie pod Łęczycą.
Jest to zrekonstruowany gród, który stanowi filię łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. To niezwykłe miejsce właśnie otworzyło swoje “wrota” dla zwiedzających. Każdy może tu dotknąć drewnianej, wczesnośredniowiecznej Polski.
Przeczytaj: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?
Historycy podkreślają, że jest to wyjątkowe miejsce, ściśle związane z początkami polskiej państwowości. Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie w czasach pierwszych Piastów, to właśnie Tum był pierwszą stolicą Polski. Dlatego też z powodzeniem, to niezwykłe miejsce można określić jako prawdziwy skarb regionu.
Wszystko wskazuje na to, że za czas powstania grodziska uznaje się pod koniec X wieku, kiedy to Bolesław Chrobry zasiedlił te tereny.
Przeprowadzona, wieloletnia rekonstrukcja tego zabytkowego miejsca, zakładała przede wszystkim odtworzenie zabytkowej bramy wjazdowej, wałów obronnych, studni i budowę wieżyczki rycerskiej. Wszystko to z pewnością rozszerza naszą historyczną wyobraźnię, pokazując jednocześnie, z jak niezwykłym miejscem mamy do czynienia.
Każdy, kto zdecyduje się na nocleg na Ziemi Łódzkiej, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce!
Ciekawostkę, związaną z tym miejscem stanowi fakt, że do odbudowy tego miejsca wykorzystano aż 1000 m3 drewna, a koszt prac szacowany jest na około 12 milionów złotych.
Grodzisko posiada wiele niezwykłych miejsc, z punktu widzenia turystycznego. Każdy może zobaczyć tu m.in. wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy.
Obok grodziska znajdziemy makietę z brązu dla osób niewidzących i słabowidzących. Przy budowli ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. Więcej ciekawostek uzyskamy, dokładnie przeglądając plansze edukacyjne, na których to znajdują się najważniejsze informacje o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie.
Wszystko wskazuje na to, że obiekt będzie czynny sezonowo - do końca października. Za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za bilet ulgowy - 14 zł.
Tutaj znajdziesz noclegi w Tumie:
Nie masz planów na zbliżający się weekend? Weź pod uwagę naszą propozycję z Ziemi Łódzkiej!
Źródło: RMF24 / TVP3 Łódź
Komentarze (1)