Powrót króla
43 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zbliża się wielkimi krokami. W dniach 26-28 czerwca 2009 Kazimierz Dolny znów stanie się stolicą polskiego folkloru. A co szczególnie ważne – tegoroczna edycja będzie miała swoją „maskotkę”, po latach nieobecności na rynek powraca bowiem król Kazimierz.
Festiwal, ma na celu „ocalić od zapomnienia” tradycję autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także ma popularyzować te tradycje w społeczeństwie.
Chętnych, którzy podejmują się tego zadana na szczęście nie brakuje i w te czerwcowe, letnie dni do Kazimierza przyjadą: kapele ludowe, soliści-instrumentaliści, grający na bogatej gamie instrumentów – skrzypcach, mazankach, cymbałach, ligawkach, harmoniach i wielu innych. Nie zabraknie także zespołów śpiewających a capella.
Zaprezentowane zostaną różnorodne gatunki folkloru, tak więc publiczność będzie mogła wysłuchać pieśni obrzędowych z okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy, sobótkowych, żniwnych, dożynkowych, weselnych i chrzcinowych. Ponadto zaprezentowane zostaną pieśni o tematyce miłosnej, rodzinnej, pieśni komiczne, pasterskie, rekruckie oraz ballady. Dla każdego coś miłego.
Oczywiście nie zabraknie stałego punktu kazimierskich „folków”, czyli konkursu „Duży – Mały”. Jest w nim coś niezwykłego, bo naprawdę serce roście, gdy widzimy, że niepopularna w obecnych czasach kultura ludowa nie zamiera i ma swoich godnych kontynuatorów.
Przez dwa dni (27-28 czerwca) otwarty będzie Klub Festiwalowy „Tyndyryndy”, wzbogacający ofertę Festiwalu. Odbędą są tam kameralne spotkania z wybitnymi artystami wiejskimi, w czasie których można bliżej poznać muzyków, śpiewaków i śpiewaczki – laureatów poprzednich edycji Festiwalu; spotkania będą otwarte dla wszystkich, oczywiście w granicach wyznaczonych przez specyfikę miejsca.
Klub organizuje również warsztaty głosowe, skierowane do ludzi młodych oraz instruktorów, pragnących zachęcić młodzież do śpiewania w sposób tradycyjny i poszukać wspólnie z nią przyjemności śpiewania „białym głosem”, w dawnym, lokalnym stylu, bez globalnych naleciałości współczesnych.
Temu wszystkiemu czujnym okiem przyglądać się będzie sam król Kazimierz. Dzięki staraniom Urzędu Miasta monarcha wróci całkiem nowy, ale będzie wierną kopią swego poprzednika – o jego wygląd zadbają studenci Kolegium Sztuk Pięknych z Kazimierza pracujący pod kierunkiem prof. Romana Kołodzieja. To wszystko mozliwe jest m.in. dzięki wsparciu finansowemu Hotelu „Król Kazimierz” oraz pomocy puławskiego Mostostalu, który zadba o długowieczność postumentu.
Ciekawostką jest to, że podobna (choć mniejsza) kreacja monarchy pojawiła się na kazimierskim rynku już przed II wojną światową uświetniając 600-lecie urodzin króla Kazimierza Wielkiego.
Jeśli lubisz muzykę ludową i folklor, nie może cię w Kazimierzu zabraknąć, jeśli nie znasz tradycji swoich przodków, przyjedź a nie pożałujesz – zapraszamy!
Festiwal organizowany jest pod patronatem
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałka Województwa Lubelskiego
Polskiego Radia S.A. Warszawa Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Telewizji Polskiej S.A.
Organizator Festiwalu
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
Współorganizatorzy
Starosta Puławski
Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny
Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Kazimierski Ośrodek Kultury
Komentarze