Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Na ich terenie zobaczyć możemy niesamowite formacje skalne, punkty widokowe, lasy, jeziora, rozlewiska, bagna, ciekawe trasy turystyczne a także niezwykłe bogactwo fauny i flory.

Które z parków narodowych uznawane są najpiękniejsze? Oto one...

 

Biebrzański Park Narodowy



fot. PublicDomainPictures, Pixabay.com CC0

Jest to największy park narodowy w Polsce a także jeden z ostatnich dziewiczych lasów Europy. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego znajdują się jedne z najcenniejszych na naszym kontynencie obszarów wodno-błotnych z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym.


Rozciągająca się pomiędzy Łomżą i Augustowem dolina Biebrzy to jedno z tych nielicznych w Polsce miejsc, do których cywilizacja nadal jeszcze nie dotarła. Zachwycające łąki, bagna i rozlewiska są nie tylko wspaniałym widokiem dla oka człowieka. To również idealne miejsce do życia dla kilkuset gatunków zwierząt: ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i bezkręgowców. Swoje domy mają tam wilki, łosie, jelenie, bieliki czy bobry.



Biebrzański Zakątek

Biebrzański Zakątek

Jaświły Biebrzański Park Narodowy, ul. Zabiele

Domki Jaświły Biebrzański Park Narodowy 9.9
Dworek Biebrzański

Dworek Biebrzański

Augustów, ul. Tajno Podjeziorne

Pensjonaty Augustów 9.6


To właśnie tu, szczególnie wiosną przybywają tłumnie ornitolodzy i fani birdwatchingu z całego świata. Jest to również idealne miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Można tu uprawiać kajakarstwo, jazdę konną i spacerować. Są organizowane także wyprawy off-roadowe.

Na terenie parku, nad rozlewiskami Narwi znajduje się niewielka miejscowość, która została uhonorowana tytułem „Europejskiej Wsi Bocianiej”.

Kampinoski Park Narodowy



fot. Daark, Pixabay.com CC0

Jest to drugi co do wielkości park narodowy w Polsce, zajmujący około 40 tys. ha. Na jego terenie znajdują się rozległe lasy i bory, poprzecinane wytyczonymi szlakami pieszymi (350 km) i szlakami rowerowymi (200 km). Zimą, na wybranych odcinkach, dostępne są również trasy narciarskie.

Puszcza Kampinoska jest ceniona przede wszystkim ze względu na urozmaicony krajobraz, a dokładniej harmonijne współistnienie dwóch typów krajobrazu: rozległych bagien oraz piaszczystych, częściowo porośniętych sosnowym lasem, wydm. Niektóre drzewa mają powyżej 200 lat i sięgają nawet 28 metrów wysokości.

To właśnie w tym parku narodowym znajduje się najgrubsze drzewo w Polsce - rosnącą w miejscowości Leszno topola, liczącą w obwodzie aż 11 m. Na terenie puszczy zobaczyć możemy też najdłuższy budynek Europy - dwukilometrową cytadelę Twierdzy Modlin.
 
Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Józefa Bema

Zabytki Nowy Dwór Mazowiecki

Ojcowski Park Narodowy



fot. DzidekLasek, Pixabay.com CC0

Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, jednak kryjący niesamowite bogactwo przyrodnicze i kulturowe. Ojcowski Park Narodowy to zarówno ciekawe formacje skalne, jaskinie czy ruiny zamków, ale także miejsc, gdzie zimą hibernują kolonie nietoperzy.

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Grota Łokietka. I choć dla zwiedzających udostępniono tylko część jaskini o długości 270 metrów, jaskinia ta robi ogromne wrażenie.
Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić będąc w Ojcowskim Parku Narodowym jest również Dolina Prądnika. Piękny widok na całą dolinę zapewni nam wejście na teren dawnej twierdzy a obecnie jej ruiny.

Głównym ośrodkiem wypoczynkowym na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest Ojców. Jeśl planujesz wypoczynek w tej okolicy, skorzystaj z tamtejszej bazy noclegowej:

Park Narodowy Gór Stołowych



fot. jarko7, Pixabay.com CC0

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej. Na terenie parku znajdują się zachwycające skalne formy tworzące głębokie szczeliny, labirynty i blokowiska skalne. Niektóre skały mają niespotykane kształty, które potrafią rozbudzić nawet najbardziej uśpioną wyobraźnię turystów.
 
Góry Stołowe to ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych, w tym słynny Główny Szlak Sudecki im. M.Orłowicza.  Do najważniejszych atrakcji parku zaliczane są dwa szlaki turystyczne: Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki. Miejscami wartymi odwiedzenia są także Skalne Grzyby, Radkowskie Skały czy Skały Puchacza.


Zwiedzanie Parku Narodowego Gór Stołowych najlepiej zacząć w Karłowie. Te miejsca położone są blisko najciekawszych szlaków:


Słowiński Park Narodowy



fot. morzaszum, Pixabay.com CC0

Słowiński Park Narodowy to nadmorskie jeziora oraz ruchome wydmy włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Co ciekawe, ruchome wydmy mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów i potrafią przemieszczać się nawet o 10 metrów rocznie. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Jeśli wdrapiemy się na sam szczyt, naszym oczom ukażą się wspaniałe widoki. Nie jest to jednak jedyna atrakcja parku. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się również torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek.

Ciekawostką może być fakt, że przez park przepływa również siedem rzek, co tworzy doskonałe warunki dla wodnego i błotnego ptactwa. Jeśli nam się poszczęści, możemy podczas zwiedzania parku przeżyć burzę piaskową, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ze Słowińskim Parkiem Narodowym sąsiaduje m.in. Łeba. Kurort ma naprawdę dobrze przygotowaną bazę noclegową. Sprawdź:


Tatrzański  Park Narodowy



fot. qimono, Pixabay.com CC0

Tatrzański Park Narodowy uznawany jest za króla polskich parków narodowych. Dlaczego? Otóż przebywając na jego terenie zachwyci nas wszystko – piękne widoki, wszechobecna przyroda oraz wspaniałe górskie powietrze. Trudno wymienić najbardziej atrakcyjne miejsca, które warto odwiedzić, jednak bez wątpienia są to m.in. Morskie Oko, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Kościeliska czy Orla Perć.

Każda pora roku jest dobra na odwiedzenie tego parku. Wiosną zachwycą nas fioletowe dywany krokusów zakwitających w Dolinie Chochołowskiej i na Kalatówkach w Tatrach. Latem, kiedy przyroda jest w rozkwicie, możemy podziwiać malownicze krajobrazy. Jesienią kolorowe liście na drzewach zmieniają spacer po Tatrach w magiczną podróż wraz z tysiącem barw. Zimą natomiast Tatrzański Park Narodowy powita nas śniegiem i jedynym w swoim rodzaju górskim klimatem.

Wiele szlaków turystycznych w Tatrzańskim Parku Narodowym ma swój początek w Zakopanem - Kuźnicach. Sprawdź oferty noclegów blisko kolejki na Kasprowy Wierch i wejść na teren parku narodowego:

DW Słoneczna

DW Słoneczna

Zakopane, ul. Mieczysława Karłowicza

Pensjonaty Zakopane 10
Willa Bystry pod Nosalem

Willa Bystry pod Nosalem

Zakopane, ul. Mieczysława Karłowicza

Wille Zakopane 8.8

Wigierski Park Narodowy



fot. Nowaja, Pixabay.com CC0

Wigierski Park Narodowy położony jest na Suwalszczyźnie. To właśnie na terenie tego parku znajduje się słynne jezioro Wigry oraz rzeka Czarna Hańcza. Możemy tu obcować z dziewiczą naturą oraz podziwiać bajkowe krajobrazy. Na terenie parku znajduje się ponad 40 jezior oraz mnóstwo pięknych lasów. Jest to idealne miejsce na wypoczynek dla wszystkich tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta, w ciszy i spokoju.

Ciekawą atrakcją jest m.in. leśna kolejka wąskotorowa, którą możemy wyruszyć na poszukiwanie storczyków czy też podejrzeć przy pracy bobry. Wigierski Park Narodowy zamieszkują także różne gatunki ptaków, m.in. trzy gatunki jaskółek – oknówkę, dymówkę i brzegówkę.

Następny artykuł Zamieszkaj na wodzie!...

Komentarze (2)

Gość

W opisie Biebrzańskiego Parku Narodowego są wplątane informacje dotyczące Białowieskiego PN

Nocowanie.Pl

Dziękujemy za czujność i uwagi :) Tekst został zaktualizowany.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!