Poznaj sposoby na oszczędności w twoim obiekcie noclegowym
Zastanawiasz się, jak ograniczyć koszty prowadzenia i eksploatacji twojego obiektu noclegowego? Sięgnij po proste rozwiązania – sortowanie śmieci czy ograniczenie zużycia wody to przykładowe propozycje. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić.
Z pozoru drobne oszczędności mogą przyczynić się do osiągnięcia pozytywnych wyników finansowych bez konieczności uciekania się do drastycznych podwyżek cen noclegów. W ten sposób zyskasz wolne środki, które możesz później wykorzystać do podniesienia standardów w swoim obiekcie. Co możesz zrobić?
Jak płacić mniej za media?
Płacąc za nocleg w twoim apartamencie goście nie przejmują się zużyciem wody czy energii elektrycznej. Wychodzą z założenia, że to wszystko powinno zostać uwzględnione w cenie. Jednym z rozwiązań jest oczywiście sukcesywne podnoszenie kosztów, jakie muszą ponosić turyści. Można jednak poszukać innego wyjścia oraz oszczędności, dzięki którym unikniesz podwyżek.
- Oszczędzanie wody. Postaw na nowoczesne rozwiązania, takie jak umywalki z czujnikami, toalety z małym strumieniem wody czy oszczędne końcówki do prysznica. Jeżeli udostępniasz swoim gościom zmywarkę lub pralkę również postaw na oszczędne, ekologiczne modele. Regularnie sprawdzaj, czy nie przecieka kran lub toaleta.
- Oszczędzanie energii elektrycznej. Proste rozwiązania są najlepsze – energooszczędne żarówki czy oświetlenie ledowe to podstawa. Możesz pomyśleć też nad zamontowaniem czujników ruchu, które będą regulować włączanie i wyłączanie światła.
- Oszczędzanie na ogrzewaniu. Sprawdź stan instalacji centralnego ogrzewania (jeżeli sam ogrzewasz swój obiekt) oraz okien, przez które może uciekać ciepło. Natomiast gdy apartament jest pusty, zakręcaj kaloryfery, by nie ogrzewały niepotrzebnie pustego pomieszczenia.
- Segregacja śmieci. Daj gościom możliwość segregowania śmieci (odpowiednie pojemniki), dzięki czemu zapłacisz mniej za odbiór odpadów.
Gdzie jeszcze szukać oszczędności?
Nie tylko mniejsze zużycie mediów będzie bardziej odczuwalne dla twojego portfela. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem innych nawyków, dzięki którym w twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Twoje oszczędności to również działanie na rzecz ekologii i dbanie o przyszłość planety dla kolejnych pokoleń. Pamiętaj, że mają one sens oraz niosą dużą korzyść dla środowiska.
- Zakupy hurtowe. Powoli odchodzi się od mini kosmetyków zostawianych w łazienkach. Zamiast tego coraz częściej obserwujemy na przykład dozowniki mydła i szamponu zamontowane pod prysznicami. Możesz je uzupełniać produktami z większych, bardziej ekonomicznych opakowań.
- Czy ręczniki są naprawdę potrzebne? Zastanów się, czy opłacalne dla ciebie jest oferowanie ręczników, które później musisz wyprać, a zużyte wymienić. Jeżeli nie chcesz rezygnować z zapewniania tego udogodnienia, zrezygnuj z ich codziennej zamiany – w hotelach przyjęto system, że wiszący ręcznik można zostawić.
- Coraz popularniejsza staje się współpraca w ramach klastra. Zrzeszeni tam przedsiębiorcy mogą negocjować lepsze stawki u dostawców czy dzielić się kosztami transportu. Rozważ takie rozwiązanie również u siebie.
Dowiedz się więcej o zasadach współpracy z innymi przedsiębiorcami, zobacz: Działamy razem czy osobno? Współpraca kluczem do sukcesu
fot. e-gabi / Pixabay.com CC0
Komentarze