Przewodnik po regionie pilzneńskim
Pilzno znane jest w Czechach i na całym świecie przede wszystkim z browarów oraz warzonego w nich piwa. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszy się w tym regionie turystyka piwna.
Największy sukces w turystyce piwnej odnotowują szczególnie mniejsze regionalne browary, które kuszą ofertą piw tradycyjnych oraz specjalnych. Często proponowane są tam też dodatkowe atrakcje, jak kąpiele piwne lub relaks przy kuflu dobrego piwa na warzelni, podczas którego można oglądać proces produkcji złotego napoju.
Pilzno i jego region może poszczycić się bogatą historią browarnictwa. Sięga on XIII wieku, kiedy to król Wacław II zezwolił mieszkańcom miasta i okolic warzyć piwo bez względu na wykonywany zawód. Jednak prawdziwą sławę przyniósł regionowi browar Pilzner Urquell, który powstał w XIX wieku.
Mieszkańcy Pilzna maja dużą świadomość, że turystyka piwna jest jednym z jego największych atutów. W celu rozwoju turystki regionu Pilzno realizowany jest obecnie projekt pt. "Region Pilzna w poszukiwaniu natury, tradycji i gastronomii", dzięki któremu powstają publikacje promujące regionalne browary oraz atrakcje. Projekt finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego realizowany jest od października 2011 roku i potrwa do czerwca 2013 roku.
Turyści doceniający walory „złotego napoju” mogą zapoznać się obecnie z dwoma nowymi przewodnikami po regionie pilzneńskim. Publikacja "Mapa browarów i atrakcje turystyczne kraju pilzneńskiego" oraz broszura "Piwne szlaki" prezentują po raz pierwszy atrakcje turystyczne oraz turystykę piwną Pilzna i okolic, wraz z mapami oraz udoskonalonym przewodnikiem turystycznym. Publikacje te są pierwszym materiałem opisanego projektu. Można je dostać za darmo we wszystkich centrach informacyjnych w regionie.
Stopniowo będą pojawiać się w puntach informacyjnych także inne drukowane materiały promocyjne, prezentacje multimedialne oraz gadżety reklamowe propagujące dany region. Projekt ten będzie stopniowo odsłaniać kolejne publikacje „Šumava - zielony dach Europy, Żywy folklor Chodsko i Pivo, oraz Złoty skarb regionu pilzneńskiego”.
Komentarze