Przyjedź do Krakowa na Wiosenny Piknik Podróżników
Kraków to miasto turystów i podróżników – i również z myślą o nich organizowany jest Wiosenny Piknik Podróżników, który odbędzie się 12 maja 2018 w Parku Lotników Polskich, pomiędzy Tauron Areną Kraków a Ogrodem Doświadczeń im. S. Lema.
Wiosenny Piknik Podróżników to kontynuacja procesu tworzenia Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców. Do 30 dębów i odsłoniętych tablic jakie miało miejsce 22 kwietnia 2017, dołączone zostaną kolejne. 12 maja 2018 odsłonięte zostaną następne tablice przed posadzonymi wcześniej dębami.
Piknik na terenie Parku Lotników Polskich rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 19.00. O godz. 12.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablic opisujących sylwetki nominowanych osób.
W trakcie Pikniku zaplanowano m.in:
- spotkania i pokazy zaproszonych firm, instytucji oraz gości
- spotkania autorskie – podpisywanie książek przez zaproszonych gości
- wspólne zdjęcia z zaproszonymi gośćmi na specjalnie przygotowanej „ściance” tematycznej (Aleja Podróżników)
- prezentacja kolejnej edycji książki, opisującej sylwetki osób uhonorowanych w alei – Uniwersytet Pedagogiczny
- pokazy ratownictwa GOPR oraz prezentacja sprzętu
- pokazy pierwszej pomocy z użyciem fantoma oraz defibrylatora (Fundacja GOPR)
- pokazy wspinaczki z użyciem sztucznej ścianki pneumatycznej o wysokości 8 m. Zajęcia dostępne dla publiczności.
- questing – całodzienna gra rodzinna w oparciu o zadania przygotowane przez partnerów i wystawców – nagrody od partnerów Pikniku
- zabawy sprawnościowe z nagrodami dla szerokiej publiczności
- prezentacja Małopolski na stoiskach partnerów z różnych rejonów regionu
- występy na scenie (muzyczne, prezentacje regionalne oraz zaproszonych gości)
- pokazy multimedialne i prezentacje zaproszonych gości, biorących udział w odsłonie swoich tablic (sala konferencyjna Tauron Arena Kraków Ip.)
- koncert zespołu Muzykajaka
Nominowani i uhonorowani w 2018 roku to:
8 kandydatur do uhonorowania w 2018 roku: Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Mariusz Ziółkowski (archeolog), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz).
Wyjątkowe spotkania z wielkimi podróżnikami
Udział w Wiosennym Pikniku Podróżników to okazja do spotkania z wielkimi podróżnikami i nominowanymi w Alei Podróżników – bez biletów i barierek. Organizatorzy zapraszają do sali konferencyjnej na pierwszym piętrze Tauron Areny Kraków.
13.00 – Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog),
14.00 – Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik),
15.00 – Ryszard Czajkowski (podróżnik),
16.00 – Mariusz Ziółkowski (archeolog) Prezes The Explorers Club oddział Polska.
Już od 11.00 spotkanie z Markiem Kamińskim przed jego wielką wyprawą do Azji.
Zabawy nie tylko dla najmłodszych
Uniwersytet Pedagogiczny:
Na start Pikniku Aerobik dla każdego.
„Mini Disco” – zabawy dla dzieci i rodziców.
Atrakcje dla dzieci: narysuj z nami swoją wakacyjną przygodę, warsztaty plastyczne, malowanie buziek, gry i zabawy.
Tatrzański Park Narodowy:
Gry rodzinne na zasadzie questu o podróżnikach w świecie przyrody. Poprzednio mówiliśmy o niedźwiedziu Iwo, troci wędrownej, owcach na szlaku wołoskim czy skowronku podróżniczku, tym razem będą inni podróżnicy. Jacy? – Na razie nie zdradzamy tajemnicy.
Fundacja GOPR:
8 metrowa ścianka wspinaczkowa nie tylko dla najmłodszych. Wspinaczki może spróbować każdy, pod okiem ratowników górskich GOPR. Spotkanie z twórcą aplikacji RATUNEK. Pokazy i szkolenia pierwszej pomocy z użyciem fantoma. Porady jak się przygotować do górskich wędrówek.
Akademicki Klub Podwodny (nurkowy) KRAB przy AGH:
Stoisko wspólne dla Kraba i Komisji Działalności Podwodnej KDP CMAS PTTK. Stoisko ze sprzętem do nurkowania oraz szkolenia i pokazy z ratowania tonącego z użyciem fantoma i innego sprzętu.
Akademicki Klub Podwodny Krab AGH jest największym klubem nurkowym w Polsce. Zajmuje się propagowaniem turystyki podwodnej wśród studentów i nie tylko. Krab to kursy nurkowania dla początkujących i zaawansowanych, wyprawy nurkowe m.in. do Włoch, Chorwacji czy Egiptu, a przede wszystkim społeczność żądnych podwodnej przygody pasjonatów.
Do wygrania podstawowy kurs nurkowania! Jest to szkolenie weekendowe, uzyskane uprawnienia pozwalają na nurkowanie do 20 metrów a certyfikat naszej federacji respektowany jest na całym świecie. Po kursie podstawowym można nurkować samodzielnie, uczestniczyć w rekreacyjnych wyprawach nurkowych oraz bardziej zaawansowanych szkoleniach. Światło słoneczne penetrujące do kilkunastu metrów głębokości umożliwia podziwianie w pełnej krasie podwodnej fauny i flory, wraków i innych atrakcji.
Akademicki Klub Turystyki Kajakowej „Bystrze”:
Stoisko wyposażone w „suchy kajak”, sprzęt do kajakarstwa górskiego. Na stoisku prezentacja dokonań, w tym zdobycie Kanionu Colca, w którym brał udział nominowany Piotr Chmieliński.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego:
Warsztaty/prelekcje o tematyce związanej z krajobrazem (w tym krajobrazem parków krajobrazowych) i potrzebą jego ochrony. Edukacja przyrodnicza między innymi w oparciu o tablice edukacyjne i leśne koło fortuny.
Stoisko TwójRobot.pl:
To oparte na autorskim programie warsztaty i kursy z budowy i programowania robotów LEGO Minecraft dla dzieci w wieku od 5 lat do 13 lat. Uczestnicy poza budowaniem robotów mają okazję poprzez zabawę zrozumieć podstawowe zagadnienia z informatyki, techniki, matematyki i elektroniki, co wpływa na szybsze przyswajanie programu szkolnego. A dodatkowo wdraża dzieci do samodzielności, odkrywania i pogłębiania własnych talentów, rozbudza wyobraźnię i twórcze myślenie.
HistoryLand Kraków:
Zabawa dla najmłodszych dużymi klockami lego, które będą także do wygrania w konkursach i questingu rodzinnym. HistoryLand to interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków, ulokowane w starym budynku Dworca Głównego w Krakowie. Zajrzysz tu w najwyższe okna wież Kościoła Mariackiego, przeniesiesz się w sam środek bitwy pod Grunwaldem
NowUs gry narodów świata:
Gry zręcznościowe z różnych zakątków świata zaprasza na tzw FESTIWAL GIER polegający na tym, że każdy odwiedzający piknik może spędzić kilkanaście minut grając w nasze gry, a może kilka godzin.
Centrum Językowe Feniks:
Zabawy i gry dla dzieci, m.in. nauka i śpiewanie krótkich piosenek, opowiadanie krótkich historii, gra memory, zabawa kartami edukacyjnymi, zabawa w sklep czy zabawa z programu z misiem i jego skarpetką – wszystkie w języku angielskim.
Rowerowa Dolina Popradu:
W programie: „Baba z gór Odkryje Beskid w trakcie fotograficznego spaceru”.
Stowarzyszenie „My Pogórzanie”:
Stoisko prezentujące Pogórze i Pasmo Brzanki.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze:
Zapraszają Turystyczne Rodzinki z Małopolski i z Polski.
Miasto Bochnia oraz Kopalnia Soli w Bochni:
Zapraszają jak zwykle do swojego namiotu, kolorowego i pełnego upominków oraz gadżetów.
Sądeckie także zaprosi do swojego kolorowego namiotu. Tutaj także nie zabraknie gadżetów.
„Magiczny iluzjonista” z Departamentu Tajemnic:
Pokaz iluzjonisty Macieja Venece.
Lotna Czytelnia:
Czyli wiosenne leżakowanie z dobrą książką na zorganizowanym ogródku czytelniczym, przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie (www.rajska.info).
O 17.00 koncert zespołu MuzyKajaka.
Źródło informacji: Klub Podróżników Śródziemie (klubpodroznikow.com)
Komentarze