Przyszłość branży turystycznej. Wyzwania i najważniejsze zadania
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zawirowań w każdej dziedzinie życia. Chyba nie ma takiej branży, która nie odczułaby obecnego kryzysu. Do jednych z najbardziej poszkodowanych należą przedsiębiorcy prowadzący obiekty noclegowe, czy świadczące usługi gastronomiczne. Jaka przyszłość w obecnym kryzysie czeka branżę turystyczną? Jakie są najważniejsze wyzwania i zadania na najbliższy czas?
Ostatnie lata pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszą się podróże po Polsce i świecie. Wprowadzanie zmian, remont obiektu, uzupełnienie oferty o usługi dodatkowe, czy kierowanie się najważniejszymi trendami turystycznymi - z roku na rok wprowadzanie tych zmian wiązało się z sukcesem w branży noclegowej.
Czasy, w których obecnie każdy z nas się znajduje, są niezwykle trudne. Nie da się ukryć, że najbliższe lata będą sporym wyzwaniem, nawet jeśli wszystko stopniowo zacznie wracać do normalności. Bo przecież nie da się nadrobić wszystkich poniesionych strat przez jeden dzień.
Turystyka w 2021 roku - trendy, najważniejsze zadania i wyzwania
Przede wszystkim warto mieć nadzieję, że w najbliższym czasie wszystko powróci do normalności. Nie da się ukryć, że nadchodzący sezon wakacyjny może być rekordowy, jeśli chodzi o wyjazdy Polaków i rezerwację noclegów. Dane związane z zainteresowaniem noclegów z ostatnich miesięcy jasno pokazują, że sezon wakacyjny cieszy się niezwykle dużą popularnością i już teraz turyści dokonują rezerwacji na nadchodzący sezon letni. Chyba każdy ma dość siedzenia w domu, a każda podróż pozwala uwolnić się od szarej codzienności i zapomnieć o problemach.
Nadchodzący sezon wakacyjny może być ratunkiem dla branży noclegowej, mimo, że sezon zimowy można uznać za stracony. Zwiększone zainteresowanie gości może przede wszystkim wynikać z niższych cen noclegów - wielu właścicieli zdecydowało się zachęcić turystów do przyjazdu - niższą ceną. W wielu przypadkach ceny spadły nawet o ⅓.
Ceny za nocleg to nie jedyna zachęta do wakacyjnych wyjazdów. Dużą rolę odgrywa również czynnik emocjonalny - bo chyba każdy tęskni za wyjazdami, nawet za tymi krótkimi weekendowymi.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie oferty na nadchodzący sezon letni. Przeczytaj koniecznie: Jak dobrze przygotować ofertę na sezon wiosenno-letni?
W obliczu tak dynamicznej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i wprowadzanymi ograniczeniami, ciężko jest jednoznacznie przewidzieć, jak branża turystyczna będzie funkcjonować w nadchodzącym roku. Za pozytywne należy na pewno uznać rozpoczęcie szczepień na COVID-19, które zdaniem Rządu miały wywrzeć znaczący wpływ na całą polską gospodarkę. Ty, jako właściciel obiektu noclegowego musisz również podjąć szereg działań i wyzwań, które pomogą przetrwać Ci te ciężkie czasy.
Sprawdź: Trendy turystyczne w 2021 roku
Najważniejsze zadania i wyzwania to przede wszystkim:
-
bieżąca aktualizacja oferty noclegowej
-
odpowiadanie na zapytania gości
-
przygotowanie ofert specjalnych na nadchodzący sezon letni
-
rozszerzenie oferty obiektu o usługi dodatkowe
-
utrzymanie kontaktu ze “stałymi bywalcami”
-
promowanie obiektu w portalu noclegowym i w mediach społecznościowych
-
zachęcenie gości do przyjazdu - korzystną ceną
-
nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami - większa siła pozwoli Ci przetrwać ten trudny czas
-
odpowiednio przygotuj obiekt na ponowne przyjęcie gości - zadbaj o czystość, ozonowanie i dezynfekcję
-
zadbaj o pozytywną energię w swoim najbliższym otoczeniu
-
korzystaj z dobrych przykładów - są osoby, które mimo trudności, przetrwały kryzys - bierz z nich przykład
-
liczy się dobre nastawienie - nigdy nie rezygnuj z celu, który Ci przyświecał w prowadzeniu własnego biznesu
Poznaj: 7 czynników, o które trzeba dbać w trudnych czasach
Czy czekają nas zmiany w formach podróżowania?
Warto podkreślić, że kryzys w branży turystycznej w dużym stopniu dotknął również zagraniczną branżę turystyczną. Mamy nadzieję, że czasem wszystko się zmieni, oby na lepsze. Zapewne powrócą swobodne możliwości podróżowania latem, ale trzeba mieć na uwadze, że konieczność zagranicznego wyjazdu może się wiązać z koniecznością zaszczepienia przeciwko COVID-19 i udokumentowania tego faktu stosownym dokumentem.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Podróże tylko dla zaszczepionych?
Z pewnością przełoży się to również na zainteresowanie miejscem wypoczynku wśród Polaków. Wiele na to wskazuje, że podobnie jak podczas minionych wakacji, również i w 2021 roku możemy mieć do czynienia z bardzo dużym zainteresowaniem wyjazdami w Polsce, dlatego by mieć pewność, że nasz urlop dojdzie do skutku, warto dokonać rezerwacji noclegu już teraz.
Czy turystyka jest w stanie się odrodzić?
Na sam koniec warto postawić sobie najważniejsze pytanie, związane z tym, czy jest szansa i nadzieja, czy turystyka się odrodzi. Analizując straty, które zostały poniesione w 2020 i na początku tego roku, należy podkreślić, że wg analiz powrót do normalności, jaką znamy może zająć nawet kilka lat. Na pewno nie będzie malało zainteresowanie podróżami po Polsce, bo Polacy kochają to robić. Dużą deską ratunku, o której zostało już wcześniej wspomniane, mogą być tegoroczne wakacje. Warto tu wspomnieć również o bonach turystycznych, które nie zostały jeszcze przez większość osób wykorzystane oraz pomocy oferowanej przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Wszyscy wierzymy w to, że turystyka polska i zagraniczna w najbliższym czasie się w pełni odrodzi i powróci jeszcze silniejsza.
Sprawdź również:
Tarcza 6.0 dla przedsiębiorców. Kto skorzysta?
Pomoc dla górskich gmin. Jest uchwała rządu
Komentarze