Korbania punkt widokowy
Korbania to jeden z najciekawszych szczytów w Bieszczadach Zachodnich, ukryty w bocznym grzbiecie pasma Łopiennika i Durnej. Choć jest niewielki, bo mierzy jedynie 894 m n.p.m. jest fantastycznym punktem widokowym. W pobliżu masywu znajdują się takie miejscowości jak: Tyskowa, Jabłonki, Łopienki, Polanki, Bukowiec (najkrótsze wejście) oraz Wola Górzańska. Na szczycie stoi drewniana wieża widokowa, która zapewnia przepiękny widok na: Góry Słonne i Jezioro Solińskie z lewej strony oraz wszystkie połoniny z prawej strony.
Skąd nazwa Korbania?
Ciekawostką jest, że nazwa Korbania ma wołoskie pochodzenie i wywodzi się od słowa corb, czyli kruk. Ponadto, pod koniec XIX wieku góra zyskała również nazwy związane z postawieniem na niej wieży triangulacyjnej, tj. "Patryja", czy "Patrola".
Wieża widokowa - jak dojść?
Na szczyt góry Korbani z widokiem na Jezioro Solińskie i Bieszczady prowadzą następujące trasy:
- najkrótszy szlak zielony od miejscowości Bukowiec nad Soliną;
- czerwona ścieżka, która tworzy pętlę, a rozpoczyna się pod kościołem w Bukowcu;
- zielona ścieżka przyrodnicza od Łopienki - parking przy drodze głównej z Cisnej do Terki;
- trasa z Terki, gdzie auto możecie zaparkować w okolicy mostu;
- jedna z dwóch dzikich ścieżek od Tyskowej.
Przeczytaj również: Wieże widokowe w Polsce
Najkrótsza i najprostsza trasa na szczyt Korbani z Bukowca - opis szlaku
Jeśli wybierzecie najkrótszy szlak na szczyt z Bukowca, auto należy zostawić na końcu wsi, gdzie czeka na Was parking, wiata turystyczna z piecem i miejscem na ognisko. Tu jest początek ścieżki. Zielony szlak prowadzi przez przyjemny las, a dzięki temu jest dobrą propozycją także w upalne dni. Na początku ruszamy lekko pod górę i już po kilku minutach docieramy do potoku. Następnie ścieżka prowadzi do rozwidlenia i skręcamy w prawo. Po drodze możemy skorzystać z licznych miejsc do odpoczynku w postaci ławek. Końcówka szlaku jest bardziej stroma, jednak jest to dość krótki odcinek, który z pewnością warto pokonać aby podziwiać zachwycające o każdej porze roku Bieszczady. Tuż przed wejściem na szczyt zobaczymy oznaczony kolorem czerwonym drugi szlak z Bukowca. Czas wędrówki przez bukowe-jodłowe lasy wynosi około 1 godziny.
Korbania z Łopienki
We wsi Łopienka znajdziecie dwie oznakowane drogi, które zaprowadzą Was na szczyt Korbani. Pierwsza z nich jest krótsza i prowadzi przez Hyrczę i łąki nad Tyskową. Druga trasa jest nieco dłuższa i ma więcej podejść, ale za to jest ciekawsza i ładniejsza pod względem przyrodniczym. Wybierając trasę z tej miejscowości można przy okazji zwiedzić zabytkową cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience. Trasa zielona już po 30 minutach wędrówki przez las, doprowadzi nas do miejsca odpoczynku. Drewniana wiata ze stołami, ławkami i tablicami informacyjnymi to z pewnością ciekawe miejsce na piknik. Podpowiadamy, że warto w tym miejscu zboczyć na chwilę ze szlaku, aby po 200 metrach dojść do murowanej kapliczki na przełęczy Hyrcza. Od schronu dla turystów pod przełęczą, szlak prowadzi mocno w dół, następnie przecina urokliwe parowy i pnie się coraz stromiej pod górę w stronę widocznego szczytu Korbani i wieży widokowej.
Domki Bieszczady - poznaj oferty obiektów noclegowych.
Korbania punkt widokowy w Bieszczadach
Na szczycie Korbani (894 m n.p.m.) znajduje się 8-metrowa wieża widokowa wybudowana przez Nadleśnictwo Baligród w ramach rewitalizacji szlaku. Ten obiekt zapewnia nam przepiękne widoki na Bieszczady Wysokie z Połoniną Wetlińską i Caryńską, Góry Słonne, Zalew Soliński, zaporę, pobliskie wsie i Pasmo Borżawa na Ukrainie. Warto wspomnieć, że blisko wieży widokowej ustawiono dwie wiaty piknikowe i drewniane ławostoły, przy których można odpocząć. W oczy rzuca się również betonowy trójnóg geodezyjny, schron turystyczny i wyznaczone miejsce na ognisko. Powiadają, że im wyżej, tym lepiej i widoki piękniejsze. Zatem jeśli również kierujecie się tym hasłem, sprawdźcie także najpiękniejsze punkty widokowe - Bieszczady z lotu ptaka.
Powrót ze szczytu Korbani
Zejście ze szczytu może odbyć się tą samą trasą. Dobrą opcją jest również powrót znakowanym szlakiem do Łopienki przez Przełęcz Hyrcza, albo do Tyskowej, a stamtąd do drogi Baligród - Wołkowyja. Można też wybrać zieloną, bądź czerwoną ścieżkę, która zaprowadzi nas z powrotem do Bukowca. Warto również zajrzeć na: szlaki turystyczne w Bieszczadach. Poznaj te nieodkryte i najpopularniejsze! - aby dowiedzieć się co nieco o możliwościach wędrowania w tym malowniczym regionie.
Podsumowanie
Wycieczka na Korbanię w pobliżu Jeziora Solińskiego jest niedługa, gdyż całkowity czas przejścia wynosi ok. 3-4 godzin. Trasa prowadzi głównie przez las i są miejsca, gdzie podejście jest bardziej strome, niemniej jednak zachęcamy do aktywności i wejścia na szczyt. Wieża widokowa zapewnia jeden z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach na malownicze Jezioro Solińskie i przepiękną okolicę. Jeśli planujesz zostać w Bieszczadach, na więcej niż jeden dzień koniecznie sprawdź najczęściej odwiedzane noclegi w Bieszczadach.
Noclegi załatwione? To czas na bieszczadzki plan wycieczki - Połonina Wetlińska, Bukowe Berdo, Jezioro Solińskie, Zamek Dubiecko - od czego zaczynacie?
Ciężka sprawa,bardzo strome podejście,10% przez cały marsz.
Swietna sprawa, krótkie podejscie (1- 1,5h), widoki piekne, darmowy parking.
Przepiękne widoki warto wejść szlak nie jest najłatwiejszy ale prawie cały czas idziemy w cieniu między drzewami są ławeczki można odpocząć ale warto wchodzi się około 1h30min
Bardzo polecam
Super polecam wszystkim