Pustynia Błędowska to obszar 33 km² leżący na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej będący największym obszarem lotnych piasków w Polsce.
Długość pustyni wynosi 10 km, a szerokość do 4 km. Miąższość piasków to około 40 m.
Przez cały XX wiek pustynia ta wykorzystywana była jako poligon wojskowy, obecnie do tego celu wykorzystywana jest tylko północna jej część.
Pustynia jest doskonałym terenem do pieszych oraz konnych wędrówek, biegnie tędy żółty szlak turystyczny zwany „Szlakiem Pustynnym” oraz pomarańczowy szlak jeździecki tzw.„Transjurajski Szlak Konny”.
Pustynia Błędowska była miejscem realizacji ekranizacji Faraona – Bolesława Prusa.
Zgodnie z legendą, mówi się, że pustynia ta powstała z piasku rozsypanego przez diabła, który chciał zasypać kopalnię ołowiu i srebra.
W rzeczywistości było jednak inaczej - miejsce to powstało poprzez wycinkę drzew pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Obszar ten objęty jest programem ochrony Natura 2000. Warto podkreślić, że jest to jedyna pustynia w Polsce. Nazwa może być jednak dla niektórych myląca, bo nie jest to taka pystynia jak chociażby Sahara. Określenie pustynia służy przede wszystkim podkreśleniu wyjątkowości terenu i krajobrazu, którego nie spotkamy w żadnym innym zakątku Polski.
Wśród ciekawostek związanych z tym miejscem, należy podkreślić fakt, że w początkach XX wieku można było tu zaobserwować burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany.
Pustynia Błędowska jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, dlatego też przeprowadzono przez nią Szlak Pustynny PTTK - żółty szlak pieszy, który to prowadzi przez niezwykle atrakcyjne tereny - w sam raz na wyprawę, gdy pogoda sprzyja. Warto odwiedzić podczas wędrówki punkty widokowe, z których możemy podziwiać niezwykłą panoramę.
Zmiany klimatu oraz działalność człowieka coraz częściej powodują, że piaski pustyni coraz bardziej zarastają. Południowa część pustyni jest praktycznie w całości zarośnięta.
Na terenie Pustyni Błędowskiej obowiązuje całkowity zakaz poruszania się samochodami, quadami oraz motocyklami.
Dojazd:
- z Katowic - w stronę Sosnowca, następnie Olkusza i dalej do Chechła
- z Częstochowy - drogą S1 w kierunku Bielska-Białej i następnie E40 przez Olkusz do Chechła
- od miejscowości Klucze - utwardzoną drogą pożarową
Zwiedzanie pustyni możliwe jest przez cały rok!
Warto zadać sobie trud i zrobić długi spacer po pustyni, poczuć jej klimat...
Miejsce godne polecenia !!