Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek
Ostatnie lata pokazały, że Polacy chętnie wybierają miejsca, gdzie panuje cisza i spokój, a obecna tu przyroda jest wyjątkowa. Dlatego też chętnie wybieramy się na spacer po lesie, parkach, ogrodach botanicznych, czy do puszczy. Które puszcze w Polsce są najpiękniejsze i gdzie możemy udać się na wypoczynek?
Przy wyborze miejsca naszego wypoczynku, zazwyczaj kierujemy się naprawdę różnorodnymi kryteriami. Ważne, by był to przede wszystkim region atrakcyjny turystycznie, z licznymi atrakcjami i taki, gdzie panuje cisza i spokój. Jeśli chcemy spędzić czas w możliwie aktywny sposób, warto wziąć pod uwagę możliwość wyjazdu do jednej z popularnych puszczy, które to znajdują się w wielu zakątkach Polski.
Dlaczego warto wybrać się do puszczy? Na ten temat można mówić naprawdę wiele. Pewne jest to, że panuje tu niezwykły klimat, możemy podziwiać piękną i niczym nieskażoną przyrodę, do dyspozycji mamy wiele tras spacerowych, czy rowerowych. Tego typu propozycja letniego wyjazdu może być świetną opcją, zarówno dla rodzin z dziećmi, par, czy grup znajomych. Większość puszczy, które znajdziemy w Polsce, znajdują się w pobliżu popularnych miejscowości, przez co wyprawa do nich na pewno będzie swego rodzaju urozmaiceniem naszego wypoczynku. Wizyta w puszczy jest dobrym pomysłem, zarówno na wycieczkę jednodniową lub dłuższy urlop. Jest to szczególnie ważne w kontekście trwającej pandemii koronawirusa, kiedy to poszukujemy miejsc ustronnych i takich, gdzie panuje cisza i spokój, a kontakt międzyludzki jest w dużym stopniu urozmaicony.
Sprawdź również: Atrakcje przyrodnicze, które warto odwiedzić w sezonie letnim
Czym tak naprawdę jest puszcza?
Na samym początku warto się zastanowić nad tym, czym tak naprawdę jest puszcza. To na pewno nie jest zwykły obszar leśny. Swego rodzaju wyróżnikiem jest na pewno obszar, jak i różnorodność przyrody i zwierząt, które możemy tutaj podziwiać.
Puszcza to tak naprawdę wielki i niezamieszkany obszar leśny, porośnięty lasami lub borami. Pierwotnie obszary te były niezwykle bogate pod względem składu gatunkowego i struktury warstwowej. Można tu było znaleźć nie tylko stare i potężne drzewa, ale również wiele krzewów, mniejszych, osłoniętych od światła drzew, bogate runo oraz młode drzewa, które urosły między leżącymi pniami.
Gdy myślimy puszcza, na pierwszą myśl z pewnością przychodzą nam te najbardziej znane w Polsce, czyli Białowieska i Kampinoska. Na tym jednak nie koniec, bo w Polsce znajdziemy wiele tego typu obszarów, zdominowanych przez przyrodę, w których to natura zachowała swoją niepowtarzalną formę.
Które puszcze w Polsce są najpiękniejsze?
Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, w Polsce znajdziemy wiele wspaniałych obszarów leśnych, w których wypoczynek będzie należał do kategorii tych jedynych w swoim rodzaju. Gdzie warto się wybrać, by wypoczywać w najpiękniejszych puszczach w Polsce? Sprawdźmy!
-
Puszcza Białowieska
Rozpoczynamy od najpopularniejszej puszczy w Polsce, znajdującej się w regionie Podlasia. Warto podkreślić, że jest to obszar leśny, rozciągający się na części polskiej i białoruskiej. Część polska obejmuje obszar o powierzchni 580 km2. Teren ten wyróżnia się niezwykłym bogactwem przyrody. Naturalne środowisko jest tu chronione dzięki utworzonemu tutaj Białowieskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji o Puszczy Białowieskiej znajdziesz tutaj: Polska jest piękna - Białowieża i Puszcza Białowieska
Panuje tu wspaniały klimat, a do dyspozycji mamy wiele tras spacerowych. Obecna tutaj przyroda jest w stanie nas zachwycić absolutnie na każdym kroku. To ostatni pierwotny las Europy, który jest swego rodzaju unikatem na skalę światową. Znajdziemy tu drzewa mające nawet 500 lat, a także setki gatunków zwierząt i roślin. Warto podkreślić, że procesy przyrodnicze, które zachodzą w środowisku przyrodniczym, nie są absolutnie niczym zakłócone. Znajdziemy tu wiele tras spacerowych i rowerowych, idealnych na letnie, rodzinne wyprawy. Punktem obowiązkowym na pewno będzie tu Rezerwat Pokazowy Żubrów i Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, będące najstarszym muzeum znajdujących się w parkach narodowych w Polsce i najstarsze muzeum na Podlasiu.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Białowieży
-
Puszcza Kampinoska
Kolejna propozycja wypoczynku w puszczy to drugi z najbardziej znanych obszarów leśnych w Polsce. Puszcza Kampinoska znajduje się w pobliżu Warszawy, dzięki czemu może być świetnym pomysłem na weekendowy wyjazd dla mieszkańców stolicy i nie tylko. Obszar puszczy to 670 km2. Na terenie tej właśnie puszczy znajduje się Kampinoski Park Narodowy, którego celem jest ochrona znajdującej się tutaj niezwykłej przyrody. Zaskakuje tu na pewno niezwykły krajobraz ułożonych na przemian bagien i wydm. Puszcza Kampinoska w większości jest pokryta borami sosnowymi. Jedynie tereny bagienne mogą porastać olsy i łęgi. Do rzadkich odmian, które jednak można spotkać w Puszczy Kampinoskiej, należy wiśnia kwaśna i brzoza czarna.
Z turystycznego punktu widzenia, warto podkreślić, że w okolicach Puszczy Kampinoskiej znajdziemy wiele wspaniałych zabytków i dzieł architektury. Urozmaiceniem wyprawy do Puszczy Kampinoskiej może być wizyta w Żelazowej Woli, w której znajduje się Dworek Fryderyka Chopina. Inne atrakcje warte uwagi to m.in. gotycko-renesansowy kościół w Brochowie, czy skansen budownictwa puszczańskiego. Na terenie Puszczy Kampinoskiej znajdziemy również wiele tras spacerowych i rowerowych, idealnych na każdą porę.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Kampinosie
-
Bory Tucholskie
To kolejny przykład niezwykłej puszczy, w której można wypoczywać w Polsce. W czym tkwi jej niezwykłość i niepowtarzalność. To obszar leśny, który niemal w całości jest obsadzony lasami sosnowymi. Jest to niezwykła i przepiękna kraina, znajdująca się w północnej części Polski. Możemy tu wypoczywać w otoczeniu bujnej zieleni. Bogactwo lasów, rzek i jezior to niezwykły atut tej okolicy. Warto podkreślić, że w tym właśnie miejscu możemy spędzać czas w pełni aktywnie - na rowerze, podczas spacerów, czy na spływach kajakowych.
Więcej informacji o Borach Tucholskich znajdziesz tutaj: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji
Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie Borów Tucholskich utworzono wiele obszarów, objętych ścisłą ochroną: Park Narodowy Bory Tucholskie, parki krajobrazowe, czy rezerwaty przyrody. Z turystycznego punktu widzenia, warto tu również podkreślić obecność licznych zabytków i atrakcji, np. kamienne kręgi na terenie Borów Tucholskich, akwedukt w Fojutowie, czy rezerwat Cisy Staropolskie. To puszcza, którą każdy miłośnik letniego wypoczynku powinien odwiedzić!
Sprawdź oferty noclegów w Borach Tucholskich
-
Puszcza Augustowska
To kolejny przykład puszczy, którą mogą odwiedzić turyści, wypoczywający na Podlasiu. Znajduje się ona w pobliżu popularnej miejscowości wypoczynkowej - Augustowa. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Puszczy Białowieskiej, nie jest to w pełni puszcza polska, bo swoim zasięgiem obejmuje również tereny Litwy i Białorusi. Polska część to obszar 114 tys. ha. Wśród drzew dominują tu przede wszystkim sosny, świerki, czy olzy. Na uwagę zasługuje również fakt, że na terenie puszczy znajdziemy wiele wspaniałych jezior, nad którymi turyści chętnie wypoczywają każdego roku - m.in. Wigry, Niecko, czy Sajno. To również na terenie Puszczy Augustowskiej płynie słynna Rospuda, a także Czarna Hańcza, czy Kanał Augustowski.
Wypoczynek w Puszczy Augustowskiej może być świetną propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku - znajdziemy tu wiele tras spacerowych i rowerowych i dla miłośników wypoczynku nad wodą, w bliskości wspaniałej przyrody. Obecną tutaj przyrodę ochrania m.in. Wigierski Park Narodowy, a także liczne rezerwaty i parki krajobrazowe. To idealna propozycja na letni wypoczynek.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Augustowie
-
Puszcza Karpacka
Na sam koniec zostawiliśmy puszczę, w której można wypoczywać podczas pobytu w górach. Puszcza Karpacka jest rozległym kompleksem leśnym na obszarze południowej Polski, na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich. Zajmuje rozległy obszar o powierzchni 315 tys. ha. Niestety teren puszczy maleje z każdym rokiem. Dlaczego tak się dzieje? Lasy puszczy są narażone na masową wycinkę, z tego względu, że nie są ustawowo chronione.
Wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze, możemy podziwiać tu głównie na terenie województwa podkarpackiego. Zachowały się tu fragmenty lasów, które są pozostałościami prastarej Puszczy Karpackiej. Warto podkreślić, że część tych obszarów jest chroniona w tutejszych rezerwatach m.in. “Hulskie”, “Na Opalonym”, czy “Bukowica”, cieszącymi się dużym zainteresowaniem turystów.
Tereny Puszczy Karpackiej wyróżniają przede stare, niezasadzone przez człowieka drzewa, przez co stanowią one swego rodzaju unikat na skalę międzynarodowych wartości przyrodniczych. Planowany park narodowy miałby tu objąć powierzchnię 18 tys. ha, by ochronić wszystko, co najpiękniejsze i najcenniejsze na tym obszarze. Wśród zwierząt, które zamieszkują ten obszar, należy wymienić przede wszystkim: niedźwiedzia brunatnego, rysia, żbika, wilka, żubra, węża Eskulapę, bociana czarnego, puchacza, czy też jelenia i dzika.
Przeczytaj również: Wypoczynek z dala od ludzi - Puszcza Karpacka
Mamy nadzieję, że prezentacja najpiękniejszych puszczy w Polsce, zachęci Was do wypoczynku w tych właśnie miejscach podczas nadchodzącego sezonu wiosennego-letniego. Wspaniały klimat, niezwykła przyroda, cisza i spokój - czy trzeba chcieć więcej?
Komentarze