Rabka-Zdrój - świetny pomysł na wakacyjny weekend

Rabka-Zdrój - świetny pomysł na wakacyjny weekend

"Pora na wczasy w uzdrowisku!”. Takie hasło wielu może kojarzyć się z naszymi babciami i dziadkami, którzy decydują się poświęcić wakacje na podreperowanie własnego zdrowia. Weekendowy wyjazd do miasteczka uzdrowiskowego nie wydaje się ciekawym pomysłem? Czego mogą szukać tam rodziny z dziećmi czy zakochane pary? Jakie atrakcje tam znajdziemy i co warto zobaczyć? Sprawdźcie koniecznie, co skrywa Rabka-Zdrój. Poniżej podsuwamy wam kilka pomysłów na udany weekend w uzdrowisku. Sprawdźcie sami!

Rabka-Zdrój to spokojne miasteczko położone w malowniczej Kotlinie Raczyńskiej u podnóża Gorców oraz Beskidu Wysokiego. Zakątek ten słynie przede wszystkim z licznych uzdrowisk – i to nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci! Chociaż walory uzdrowiskowe decydują o turystycznej popularności miasteczka, to zdecydowanie nie wszystko, co ma nam do zaoferowania okolica. Rabka-Zdrój zachęca możliwością aktywnego wypoczynku połączonego podziwnianiem pięknych widoków oraz kilkoma nteresującymi atrakcjami. Coś dla siebie znajdzie tu każdy: seniorzy, dzieci ciekawe świata oraz dorośli pragnący naładować baterie w urokliwym zakątku. Wakacyjny weekend w takim miejscu może okazać się naprawdę ciekawym pomysłem. Wystarczy dobrze go zaplanować, a potem cieszyć się przyjemną atmosferą oraz wypoczynkiem! 


Wakacyjny wypad do Rabki-Zdroju od czego zacząć zwiedzanie?


Polskie uzdrowiska mogą pochwalić się przyjemnym i spokojnym klimatem. Stanowią świetne miejsca, w których czas zwalnia, a małomiasteczkowa atmosfera nas otula. Przy okazji dzięki bogatej przeszłości miasteczek, uda nam się trafić na ciekawe obiekty oraz urocze zakątki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku Rabki-Zdroju. Od jakiego miejsca rozpocząć zwiedzanie? Wakacyjny weekend w miasteczku najlepiej zacząć w jego sercu. 


Punktem obowiązkowym podczas naszej wizyty w Rabce-Zdroju będzie wypoczynek w Parku Zdrojowym. Został on wybudowany w połowie XIX wieku, a w ostatnich latach doczekał się odnowienia. Dziś jest jednym z największych parków w Małopolsce (jego powierzchnia wynosi około 30 hektarów). Stanowi on centrum turystyczno-rekreacyjny miasteczka i gwarantuje nam cichą i spokojną atmosferę. Spacerując po Parku Zdrojowym, będziemy mogli udać się w dwie strefy, na jakie został podzielony. Strefa słońca pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną. W tej części będziemy mogli cieszyć się widokiem licznych ogrodów tematycznych (m.in.: skalnego, różanego czy pnączy). Pośród pięknej i różnorodnej roślinności wiją się długie alejki zachęcające do powolnych spacerów. W strefie słońca znajdziemy również place zabaw, korty tenisowe oraz kawiarnie. Drugą częścią parku jest Strefa Cienia, która pełni funkcję spacerowo-refleksyjną. Nawiązuje ona do atmosfery ogrodu angielskiego i umożliwi nam wędrówki pomiędzy licznymi drzewami i krzewami. 



Weekendowe zwiedzanie Rabki-Zdroju co warto zobaczyć w mieście? 


Jeżeli nasze zwiedzanie zaczniemy od wizyty w Parku Zdrojowym, koniecznie powinniśmy udać się na jego obrzeża. W jego zachodniej części znajdziemy Tężnie Solankową – pierwszy tego typu obiekt na terenie Małopolski. Inhalatorium na świeżym powietrzu składa się z głównej kolumny otoczonej przez drewniane rusztowania z gałązkami tarniny. Miejsce to jest opryskiwane chmurka solankową czerpaną prosto z okolicznego źródła. Dzięki stworzonemu w ten sposób solankowemu mikroklimatowi będziemy mogli wdychać zdrowotną mgiełkę podczas spacerowania w pobliżu. Zaaplikowana w ten sposób dawka mikroelementów wpłynie pozytywnie przede wszystkim na nasz układ odpornościowy. Niedaleko tężni solankowej znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, w której będziemy mogli skosztować szerokiego wyboru okolicznych wód leczniczych. 


Wakacyjny weekend w Rabce-Zdrój świetny pomysł dla całej rodziny! 


Wizyta w Rabce-Zdrój jest świetnym miejscem na ciekawy weekend z dziećmi. Jeżeli podróżujemy razem z pociechami, wizytę w Parku Zdrojowym możemy przełożyć na później. Wrócić tu później byodpocząć, gdy nasze pociechy będą już pozytywnie wymęczone wizytami w okolicznych atrakcjach. Tych natomiast w okolicy jest kilka. 


W wolnej chwili warto wyskoczyć na spacer za miasto. Około 2 kilometrów od centrum Rabki-Zdroju leży wieś Chabówka, a w niej znajdziemy Skansen Taboru Kolejowego. Na terenie dawnej powozowni będziemy mogli zobaczyć najliczniejszą w kraju ekspozycję przedstawiającą historie polskiego kolejnictwa. Znajdziemy tu między innymi około 90 zabytkowych pojazdów szynowych, takich jak dawne parowozy, wycofane z ruchu lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz pługi i żurawie. Jeżeli myślicie, że najmłodszym spodoba się oglądanie interesującej wystawy, wyobraźcie sobie, jak będą zachwycone przejażdżką pociągiem retro! 



Największą atrakcją czekającą na najmłodszych w Rabce-Zdroju jest jednak słynny Rabkoland. To rodzinny park rozrywki oferujący prawdziwą moc atrakcji dla gości w każdym wieku. Na terenie wesołego miasteczka czekają na nas różnorodne i kolorowe urządzenia, dziesiątki karuzel, huśtawek i placów zabaw. Spacerując po parku, będziemy mogli natknąć się na ponad 250 ruchowym figur (czasem zabawnych, a innym razem strasznych!). Wyjątkowy Rabkoland oferuje dzieciom między innymi najmniejszy rollercoaster w Europie, wenecką karuzelę oraz górujący nad okolicą diabelski młyn. Będziemy mogli odwiedzić Gabinet Luster, Wesołą Farmę, Osadę Wikingów, a także Odwrócony Domek. Dla tych, którzy chcieliby trochę poszaleć na wodzie, przygotowano łódeczki i pontony. Zabawę w parku gwarantują liczni animatorzy, którzy zadbają, by mali goście nie nudzili się nawet przez chwilę.


Podczas wakacyjnego weekendu w Rabce-Zdroju powinniśmy zabrać nasze dzieci na zwiedzanie miasta. Jednym z obowiązkowych punktów na mapie miasteczka będzie deptak. Stanowi on świetne miejsce na rodzinny spacer. Dorośli docenią przyjemną atmosferę, natomiast dzieci będą zachwycone okolicą z kilku powodów. Na najmłodszych czekają tutaj kucyki, na których mogą wyruszyć na krótką przejażdżkę, a także zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Na jednym z krańców deptaku znajdziemy fontannę będącą kolejną lokalną atrakcją. Została ona zbudowana na planie prostokąta, a jej wnętrze zdobi barwna mozaika przedstawiająca herb miasta. Jednak jej popularność wśród turystów spowodowana jest obecność słoniowej rodzinki. W narożnikach fontanny będziemy mogli zobaczyć siedem wykonanych z brązu figur słoni, które bez problemu skradną serca najmłodszym turystom! Fontannę koniecznie powinniśmy odwiedzić także wieczorem. Wtedy bowiem odbywają się w niej kolorowe wizualno-dźwiękowe pokazy! 



W Rabce-Zdroju jest jeszcze jedno miejsce, które koniecznie powinniśmy odwiedzić z dziećmi podczas wakacyjnego weekendu w mieście. Przed budynkiem zabytkowego dworca kolejowego najmłodsi będą mogli zobaczyć pomnik swojego ulubionego świętego, czyli św. Mikołaja – kardynała z Miry i patrona dzieci. Figur została odsłonięta w 2004 roku. Oprócz świętego w stroju biskupim stojącego na kuli ziemskiej zobaczymy towarzyszące mu podobizny dzieci. 


Weekend w Rabce-Zdroju co robić w wolnym czasie? 


Podczas weekendu w Rabce-Zdroju będziemy mogli poświęcić trochę wolnego czasu w kilku interesujących muzeach znajdujących się na terenie miasteczka. Miłośnicy historii oraz osoby zainteresowane przeszłością regionu powinny koniecznie odwiedzić Muzeum im. Władysława Orkana. Mieści się ono w dzwonnicy zabytkowego drewnianego kościoła pochodzącego z pierwszej połowy XVII wieku. W skład ekspozycji wchodzą przede wszystkim przedmioty pochodzące z XIX i XX wieku, prezentujące dawne życie górali beskidzkich. Zebrane eksponaty poświęcone są sztuce, rzemiosłu wiejskiemu, gospodarce oraz tradycyjnemu ubiorowi. Zobaczymy tu także instrumenty muzyczne, zabawki oraz zdjęcia przedstawiające Władysława Orkana i jego matkę. 


Kolejnym wartym wagi muzeum w Rabce-Zdroju jest Muzeum Górali i Zbójników. Miejsce to powstało z miłości do gór oraz tradycji góralskich. Na zwiedzających czeka tu interaktywna ekspozycja złożona ze zbiorów Muzeum Gorczyńskiego oraz zbiorów prywatnych. Muzeum składa się z dwóch elementów: chałupy góralskiej pochodzącej z XIX wieku (zwanej Domem pod Trzema Madonnami) oraz niewielkiego skansenu (tu zobaczymy zamek zbójnictwa karpackiego, kolibę Śleboda, gorczański szałas pasterski, a także kapliczki, dzwonniczkę oraz dyby). W muzeum czeka na nas również dawne narty, zabawki, kapelusze i kufry, stare góralskie stroje oraz sprzęty wykorzystywane w ich tworzeniu. Na szczególną uwagę zasługuje strop chałupy, który ozdobiony jest przez kasetony wypełnione malarstwem na szkle autorstwa Jana Fudali. Ich głównymi tematami są historie zbójnickie, erotyczne, humorystyczne oraz religijne. Po terenie muzeum przebiega także szlak humoru góralskiego Zygmunta Pytlika. 

 


Dwa ciekawe muzea będziemy mogli odwiedzić już podczas wizyty w Rabkolandzie. Na terenie parku znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu – jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci. Miejsce to zostało powołane do życia w 1996 roku, kiedy to w Rabce odbył się I Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiech. Podczas tego wydarzenia (1-2 czerwca) zainaugurowano otwarcie Muzeum. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć tam między innymi wnioski dzieci i pamiątki związane z Kawalerami Orderu Uśmiechu. Czekają tu także prace artystyczne, teksty oraz mapa przedstawiająca miejsca pochodzenia każdego z Kawalerów. W muzeum znajduje się również scena, na której odbywa się ceremonia wręczenie orderu oraz piękna makieta całego parku rozrywki. 


Drugim naprawdę wyjątkowym miejscem na terenie lunaparku jest Muzeum Rekordów i Osobliwości. Powstało ono w 2001 roku z inicjatywy Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych zajmującego się zbieraniem informacji oraz eksponatów związanych z niecodziennymi rekordami. Zwiedzając wystawę, zobaczymy między innymi najmniejszy rowerek świata, na którym można jeździć, największy mikrofon, filiżankę na 26 tys. szklanek herbaty oraz największą bombkę choinkową. Na placu przed budynkiem znajduje się natomiast olbrzymi kocioł, w którym Maciej Kuroń ugotował rekordową zupę pomidorową. Muzeum co roku prezentuje także rekordowe kolekcje. Jedną z nich jest imponujący zbiór 327 dziadków do orzechów pochodzących z okresu od XIX wieku do czasów współczesnych. 


Jeżeli podczas weekendu w Rabce-Zdroju zapragniemy zobaczyć coś jeszcze poza licznymi ekspozycjami, możemy udać się do miejsca, gdzie czekają na nas naprawdę piękne widoki na okolice. Niecałe 3 kilometry od centrum miasta znajduje się Wieża Widokowa na Polczakówcę. Drewniana budowla o wysokości 25 metrów została wzniesiona w 2011 roku. Zaprowadzi nas na nią szlak niebieski, a na jej szczycie będziemy mogli cieszyć oczy niezwykłymi widokami na panoramy górskie – Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.


Noclegi w Rabce-Zdroju 


Decydując się na weekend w Rabce-Zdroku, bez problemu powinniśmy znaleźć odpowiedni nocleg dla siebie. Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w mieście są kwatery i pokoje, chociaż możemy także szukać ofert pośród obiektów agroturystycznych oraz wśród ośrodków wypoczynkowych. Średnia cena za nocleg w miasteczku wynosi zaledwie 98 złotych. Powinniśmy jednak pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz oferowanych usług. Poszukując miejsca noclegowego najlepiej szukać go w centrum, jest to bowiem najlepsza lokalizacja dla osób pragnących zwiedzać miasteczko. Ze względu na niewielkie odległości, obiekt na uboczu także będzie wygodnym wyborem. 


Sprawdź atrakcyjne noclegi w Rabce-Zdroju 


Wakacyjny weekend w Rabce-Zdroju dlaczego warto? 


Rabka-Zdrój jest cichym, spokojnym i naprawdę ciekawym miasteczkiem. Chociaż ze względu na swoje uzdrowiskowe walory może kojarzyć się z seniorami oraz koniecznym wypoczynkiem, jest także świetnym miejscem na wakacyjny wypad. Szczególnie zadowoleni z wizyty w Rabce-Zdroju mogą być mali turyści. Czeka tu na nich wiele interesujących atrakcji, które mogą zaciekawić także dorosłych. Dodatkoymi zaletami okolicy jest klimat, spokojna atmosfera oraz liczne wody uzdrowiskowe. W ten sposób wakacyjny wypoczynek będzie nie tylko pełen dobrej zabawy, ale także przyniesie korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Następny artykuł 6 najlepszych miejsc na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!