Radziejowa - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Jak zdobyć ten szczyt?

Radziejowa - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Jak zdobyć ten szczyt?

Jeśli jesteś miłośnikiem gór, to z pewnością dążysz do tego, by zdobyć wszystkie szczyty, które należą do Korony Gór Polski. Skoro tak, to szczyt Radziejowej, znajdujący się w Beskidzie Sądecki, powinien być Twoim kolejnym celem. Jakie szlaki prowadzą na ten szczyt? Kiedy najlepiej jest go zdobyć i jakie widoki można podziwiać z tego wspaniałego szczytu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Nie da się ukryć, że Beskidy to najpiękniejsze pasmo górskie w Polsce. Każdego roku, niezależnie od miesiąca, przyjeżdżają tu tłumy turystów, którzy za wszelką cenę zamierzają korzystać z licznych możliwości. A są to przede wszystkim sporty zimowe, a także możliwość wędrówki po pięknych szlakach i zdobywanie tych najwyższych i najpopularniejszych górskich szczytów. Do tego wszystkiego należy dołączyć również atrakcje turystyczne w Beskidach w postaci zabytków, muzeów i wszelkiego typu miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Dziś, nasza uwaga skupi się jednak na Radziejowej, czyli najwyższym szczycie w Beskidzie Sądeckim, który jednocześnie należy do Korony Gór Polski.

 

Zobacz koniecznie: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

Radziejowa - najważniejsze informacje

 

Zanim poznasz wszystkie wskazówki, związane z tym, jaki szlak wybrać, by wejść na Radziejową, dobrze będzie poznać wszelkie najważniejsze informacje, związane z tym szczytem. Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, osiągający wysokość 1266,5 m n.p.m. Jest to również jeden ze szczytów wchodzących w skład Korony Gór Polski. Warto zaznaczyć, że na stokach Radziejowej znajduje się Rezerwat Przyrody Baniska, który obejmuje jaskinię Bania w Radziejowej, malownicze jeziorko Młaka oraz jedyne w Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Z wieży na Radziejowej, która wznosi się na 22,16 m wysokości możemy podziwiać Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Podhale, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz słowackie Góry Czerchowskie i Góry Lewockie. Obok wieży znajduje się ławostół, tablice informacyjne, pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk.

 

Na szczyt prowadzi kilka ciekawych szlaków, ale o tym w dalszej części artykułu. Wycieczka na Radziejową powinna być tylko i wyłącznie przyjemnością - większość szlaków prowadzi przez las, co tylko podkreśla uroki jesieni. Nazwa szczytu pochodzi od przydomku Radziej, czyli osoby o tym nazwisku. Jest kilka możliwości dojścia na szczyt, jednak uroczy, a do tego najkrótszy szlak na Radziejową wiedzie z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami).

 

Tutaj znajdziesz atrakcje przyrodnicze w Beskidach:

 

 

 

 

Szlaki na Radziejową - którą trasę wybrać?

 

Istnieje kilka różnych opcji, jeśli chodzi o dotarcie na szczyt Radziejowej. Najprostszym, najkrótszym i zarazem najpopularniejszym szlakiem jest ten prowadzący z miejscowości Obidza (ok. 3 godziny drogi z Krakowa). Nowy, darmowy parking znajduje się na obrzeżach wsi, a dojście do starego parkingu zajmuje około 30 minut. Jeśli planujecie wyprawę w kilka osób, polecamy dojechać samochodem aż do zakazu (stary parking), zostawić tam plecaki i towarzyszy, a następnie wrócić do nich bez obciążenia po odstawieniu auta.

 

Popualarne szlaki, które prowadzą na szczyt Radziejowej to:


  • szlak czerwony z Obidzy - Obidza - Gromadzka Przełęcz - Polana Litowcowa + Przełęcz Obidza - Przełęcz Żłobki - Radziejowa

  • czerwony szlak z Rytra na Radziejową

  • szlak żółty z Piwnicznej-Zdrój.


Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Jak dojechać do Obidzy?

 

Z racji, że szlak czerwony z Obidzy to najkrótszy szlak na Radziejową i jednocześnie ten najpiękniejszy, to dobrze jest w tym miejscu, dowiedzieć się, jak dojechać do miejscowości Obidza i gdzie zostawić swój samochód.

 

Dojazd z Krakowa zajmuje około 3 godzin. Z Nowego Sącza jest to już tylko 50 minut. Kierując się do Obidzy, należy w Piwnicznej Zdrój skręcić w prawo, w kierunku wsi Kosarzyska i później przez około 5 kilometrów jechać wąską, asfaltową drogą do samego końca. Parking znajduje się po prawej stronie, na polanie - będzie dobrze widoczny.

 

Kiedyś parking na Obidzy znajdował się bezpośrednio przed Litawcową Polaną, za zabudowaniami wsi. Jednak obecnie, znak zakazu wjazdu został postawiony dosłownie 20 metrów przed nim (zakaz nie dotyczy mieszkańców), co oznacza, że samochód trzeba zostawić spory kawałek wcześniej. Nowy parking na Obidzy znajduje się jeszcze przed przysiółkiem. Prawie 30 minut pieszo przed starym parkingiem, a podejście jest naprawdę wymagające. Jeśli jesteście w kilka osób, warto podjechać samochodem aż do znaku zakazu, rozładować plecaki i pasażerów, a biedny kierowca może wrócić na nowy parking i łatwo dołączyć do reszty grupy. Ten parking jest bezpłatny.

 

Zobacz również: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Opis szlaku na Radziejową z Obidzy

 

Docierając na parking i rozpoczynając wędrówkę, musicie mieć świadomość, że do przejścia macie nieco ponad 8 kilometrów w jedną stronę. Suma podejść na Radziejową wynosi 525 metrów, a czas potrzebny na wejście to około 3 godziny. Najwięcej turystów należy się tu spodziewać w sezonie letnim.


 

fot. JerzyGorecki / zdjecia.nocowanie.pl


Szlak czerwony z Obidzy to najkrótszy szlak, a także najłatwiejszy szlak i najpopularniejszy szlak. Kierując się z parkingu czerwonym szlakiem, który biegnie po betonowych płytach, na samym początku wędrujecie dość stromo. Po około 25 minutach dotrzecie do szerokiej i mało widocznej Gromadzkiej Przełęczy. Tutaj, na lewo, odchodzi zielony szlak prowadzący w stronę Eliaszówki, gdzie znajduje się wieża widokowa. Dojście do niej zajmuje około godziny, choć należy zaznaczyć, że widoki w kierunku najbardziej interesującego, tatrzańskiego krajobrazu, są częściowo zakryte przez drzewa. Gromadzką Przełęcz uważa się za symboliczną granicę między Pasmem Radziejowej a Górami Lubowelskimi, z których najwyższym szczytem jest wspomniana wcześniej Eliaszówka.

 

Planujesz rodzinny urlop? Sprawdź domki w Beskidach:

 

 

Dom Pod Chmurką

Dom Pod Chmurką

Milówka, ul. Graniczna

Domki Milówka
Bukowy Raj

Bukowy Raj

Wisła, ul. Bukowa

Domki Wisła 10
Osada na Ochodzitej

Osada na Ochodzitej

Istebna, ul. Koniaków

Domki Istebna 9.9

 

 

Przysiółek Obidza, będący częścią administracyjną Piwnicznej, malowniczo rozciąga się po północnych stokach Gromadzkiej Przełęczy. Kiedyś istniał nawet pomysł wybudowania drogi przez tę przełęcz, aby połączyć Piwniczną z Jaworkami, a dalej z Szczawnicą. W 1899 roku opracowano plan tzw. Drogi Karpackiej, lecz na szczęście nie został on zrealizowany. Obecnie Obidza pełni ważną rolę jako skrzyżowanie szlaków turystycznych - tu spotykają się niebieski szlak, który prowadzi z Małych Pienin na Wielkiego Rogacza, czerwony szlak z Jaworek do Suchej Doliny, Piwnicznej oraz zielony szlak prowadzący na Eliaszówkę. Ponadto wokół można zauważyć oznaczenia szlaków rowerowych, narciarskich, ścieżek spacerowych, a nawet konnych. Dodatkowo, Obidza stanowi doskonały punkt widokowy, umożliwiając podziwianie uroków Beskidu Sądeckiego oraz Doliny Popradu. To właśnie za tę sielankową panoramę doceniamy szlak na Radziejową, który rozpoczyna się tutaj. W samym przysiółku znajduje się schronisko/gospodarstwo agroturystyczne, znane jako Bacówka na Obidzy, oraz urokliwa Chatka Wątorówka.

 

Początkowe fragmenty szlaku

 

Kiedy już opuścicie przytulną Obidzę, wkroczycie na przepiękną Polanę Litawcową. Ta rozległa polana zachwyca swoją długością, szerokością i wspaniałym widokiem na Tatry oraz Pieniny. Znajduje się ona na głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Niegdyś były to łąki należące do Łemków z pobliskiej miejscowości Biała Woda (bliżej Jaworek). Niestety, po wojnie Łemkowie zostali wysiedleni z tych terenów w ramach Akcji Wisła, a część łąk została zalesiona. Obecnie jedynie wąski pas na grzbiecie pozostał niezalesiony, tworząc uroczy widok.

 

Na Polanie Litawcowej można dostrzec najbardziej charakterystyczne drzewo - stary, okazały buk, na którego pniu można odnaleźć oznaczenia turystycznych szlaków. To właśnie tutaj znajduje się Przełęcz Obidza. Należy zwrócić uwagę, że czerwone znaczki szlaków kierują się w stronę Białej Wody, podczas gdy dla Was nadszedł czas na zmianę koloru farby i podążenie za niebieskim pigmentem w kierunku Wielkiego Rogacza. To tutaj rozpoczyna się pierwsze odczuwalne podejście na dzisiejszej wycieczce.


Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Wielki Rogacz - kolejny punkt wędrówki

 

Przed Wami trzy kwadranse w towarzystwie niebieskiego szlaku, podczas których pokonacie 1,6 km i 188 metrów przewyższenia. Szlak przeprowadza Was przez gęsto zalesiony teren, jednak turyści chętnie zatrzymują się, obracając się w stronę Tyńca, aby podziwiać majestatyczne Tatry na horyzoncie. Po około 30 minutach dotrzecie do imponującego kamienia, na którym umieszczony jest metalowy krzyż. Po kolejnych 600 sekundach, niebieski szlak kończy swój bieg, a dalszą część wędrówki będziecie kontynuować według czerwonych znaczników, które reprezentują Główny Szlak Beskidzki. Te czerwone szlaki prowadzą w dół, w kierunku Niemcowej i Piwnicznej Zdroju.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Warto zaznaczyć, że ścieżka nie dociera bezpośrednio na szczyt Wielkiego Rogacza, lecz przebiega na zachodnich zboczach. Przez kilka najbliższych minut szlak będzie prowadził przez malownicze fragmenty, z pięknymi widokami, ale zgroza, zaczyna również delikatnie schodzić w dół. I jak wszyscy wiedzą, gdy schodzi się w dół, to oznacza, że wkrótce czeka nas intensywne wspinanie się, aby odrobić straconą wysokość.

 

Ostatnie fragmenty szlaki na Radziejową

 

Na szczyt Radziejowej coraz bliżej. Gdy dotrzecie na Przełęcz Żłobki, która oddziela masyw Radziejowej od Wielkiego Rogacza, poczujecie, że do szczytu Radziejowej coraz bliżej. Ścieżka, którą dotychczas podążaliście, odbija w lewo i trawersuje szczyt Radziejowej. Jednak właśnie tutaj szlak gwałtownie skieruje się w górę. Do osiągnięcia celu pozostało tylko 30 minut i aż 156 metrów przewyższenia na dystansie 800 metrów. Oznacza to intensywną wspinaczkę, która Was czeka.

 

Wieża widokowa na Radziejowej - co można zobaczyć ze szczytu?

 

Z racji, że szczyt Radziejowej jest zalesiony, to istniała taka konieczność, by powstała tu wieża widokowa. I tak faktycznie się stało. A miało to miejsce w 2006 roku. Jest to drewniana wieża widokowa. Wieża widokowa na szczycie Radziejowej miała pierwotnie 20 metrów wysokości, ale w czerwcu 2010 roku doznała poważnych uszkodzeń, prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna. Po jej odrestaurowaniu i przywróceniu do użytku w 2017 roku, konieczne było jednak ponowne zamknięcie wieży dla turystów ze względu na stan zniszczonego drewna. Niestety, tym razem podjęto decyzję o wybudowaniu nowej wieży widokowej, która została oddana do użytku trzy lata później, w 2020 roku.


 

fot. Nocowanie.pl


Aktualna wieża na Radziejowej ma wysokość 22,16 metra, a sama platforma widokowa znajduje się na wysokości 17,1 metra, co pozwala na swobodne podziwianie widoków z czterech stron świata. Wchodząc na wieżę widokową, można zachwycać się pięknem Tatr, Pienin, majestatyczną Babią Górą, Gorcami, Podhalem, Beskidem Wyspowym, oczywiście malowniczy Beskid Sadecki, Beskid Niski oraz szczytami po stronie naszych słowackich sąsiadów.

 

Poznaj: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie? Sprawdź!

 

Alternatywna opcja wędrówki - szlak z Rytra na Radziejową

 

Szlak z Obidzy nie jest jedyną możliwością dotarcia na Radziejową. Jeśli lubicie nieco dłuższe wędrówki, to czerwony szlak z Rytra będzie dla Was świetnym wyborem. Dlaczego? Dystans, jaki trzeba pokonać w jedną stronę, to nieco ponad 11 km. Jest to jednocześnie najbardziej widokowy szlak. W ten sposób odkryjecie Beskid Sądecki jeszcze bardziej!

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Będąc w Rytrze, przy okazji warto zobaczyć tutejszy zamek, przed wyruszeniem na szlak lub po zakończeniu wędrówki. W przypadku czerwonego szlaku, warto podkreślić, że czeka tu na Was niemal kilometr przewyższenia, co dla niektórych może okazać się uciążliwe. Trasa prowadzi trochę przez las i trochę przez polany. Po około 2 godzinach, dochodzicie do Chaty Kordowiec i przez polanę Niemcową wędrujecie dalej przez las i dochodzicie do szlaku pod Wielkim Rogaczem.

 

Powrót do Rytra, w przypadku, gdy zdecydowaliście się na pętelkę, zajmuje 3 godziny - można też pójść dalej niebieskim szlakiem w stronę schroniska na Przehybie. Jest to na pewno długa trasa, ale powinien nią przejść każdy, kto kocha góry.

 

Noclegi w pobliżu Radziejowej

 

Beskid Sądecki posiada naprawdę świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Jeśli chcesz zatrzymać się stosunkowo blisko szlaków, to dobrze będzie wziąć pod uwagę domki w Obidzy. Dzięki wspaniałej lokalizacji, niemalże z marszu możecie rozpocząć swoją wędrówkę na Radziejową. Inną opcją, wartą rozważenia są kwatery i pokoje w Rytrze.

 

Niezależnie od wyboru lokalizacji, każdy będzie mógł cieszyć się naprawdę wspaniałymi warunkami noclegu. Każdy znajdzie zakwaterowanie dopasowane do swoich potrzeb.

 

Jeśli chodzi o koszty takiego pobytu, to ceny rozpoczynają się od 70 zł od osoby za dobę, niezależnie od sezonu.

 

Sprawdź noclegi w Obidzy:

 

 

Lepaszówka

Lepaszówka

Tylmanowa, ul. Oś .Zabliszcze

Domki Tylmanowa 10
Domki Za Górą

Domki Za Górą

Jazowsko, ul. Obidza

Domki Jazowsko 10

 

 

Warto pamiętać, że Beskid Sądecki to nie tylko góry, to także bogata oferta noclegowa i możliwość odkrywania uroków malowniczych uzdrowisk. Dlatego planując swoją podróż, nie ograniczaj się tylko do Radziejowej, pozwól sobie na pełne doświadczenie tego przepięknego regionu. Zaplanuj dłuższy pobyt np. w urokliwej Krynicy-Zdroju. To nie tylko doskonała baza wypadowa do górskich wędrówek, ale także miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się. Spacerując po krynickim deptaku, zanurzysz się w klimat uzdrowiska, a lokalne pensjonaty w Krynicy-Zdroju zapewnią Ci komfortowy nocleg. To idealne połączenie aktywnego wypoczynku i relaksu w malowniczej scenerii, które z pewnością zostawi niezapomniane wspomnienia.

 

Zdjęcie główne: fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Biskupia Kopa i kamienna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!