Raj dla miłośników górskich wycieczek. Worek Raczański w Beskidzie Żywieckim

Raj dla miłośników górskich wycieczek. Worek Raczański w Beskidzie Żywieckim

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjazd w góry i jednocześnie poszukujesz miejsc “dzikich” i na swój sposób wyjątkowy, to mamy dla Ciebie coś specjalnego. Wystarczy, że na swój wypoczynek wybierzesz Śląsk, a dokładniej - region Beskidu Żywieckiego.

Turystów, którzy kochają wypoczynek w górach, z powodzeniem można podzielić na dwie grupy - tych, którzy są przywiązani do swoich ulubionych i popularnych miejsc, jak też turystów - odkrywców, którzy każdego roku wyjeżdżają w inny region górski. Wszystko to ma oczywiście swój jasny cel - odkrywać i poznawać miejsca wyjątkowe, których w naszym kraju i przede wszystkim w górach nie brakuje.


Warto podkreślić, że preferencje wyjazdowe wśród Polaków przez ostatni rok uległy zmianie. Na swoje miejsce wypoczynku poszukujemy przede wszystkim miejsc mniej obleganych, z dala od tłumu turystów. Do kategorii takich miejsc możemy zaliczyć m.in. region Beskidu Żywieckiego, który kryje w sobie wiele wspaniałości dla miłośników zabytków, wypoczynku na wodą i wędrówek po górach. Na uwagę zasługuje również fakt, że Beskid Żywiecki może być doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pozostałej części regionu, w tym Beskidu Śląskiego.


Sprawdź również: Wypoczynek na Śląsku. Które miejscowości wybrać na swoje zakwaterowanie?


Dlaczego warto wybrać się na wypoczynek w Beskidzie Żywieckim?


Beskid Żywiecki jest niezwykle ciekawym regionem położonym w południowej części Polski. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że jest to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w naszym kraju, ustępuje w tym przypadku swojego miejsca jedynie Tatrom. Co wyróżnia Beskid Żywiecki? Przede wszystkim rozległa i mocno zróżnicowana pod względem położenia i charakteru okolica, jak też wiele możliwości i świetne warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku w górach.

 

 

 

fot. Karol Wiak


Nie ulega żadnej wątpliwości, że najpopularniejszą miejscowością w tej części kraju jest Żywiec, słynący z produkcji popularnego w Polsce trunku. I to właśnie w Żywcu można spotkać najwięcej grup turystów, którzy wypoczywają w Beskidzie Żywieckim. Stanowi on świetną bazę wypadową w okoliczne góry, oferuje przyjemny klimat oraz liczne atrakcje. Ze względu na swoje położenie oraz możliwości zagospodarowania wolnego czasu cieszy się dużą popularnością wśród turystów.


Poznaj: Żywiec na weekend - co warto zobaczyć?


Worek Raczański - poznaj wyjątkowe miejsce w Beskidzie Żywieckim


Wybierając Beskid Żywiecki na swój wakacyjny wypoczynek, możesz być pewien tego, że atrakcji i możliwości spędzania czasu w górach Ci nie zabraknie. Jedyną kwestią, którą warto rozważyć jest to, czy chcesz odwiedzić te bardziej znane miejsca, czy wręcz przeciwnie - te “dzikie”. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Weź pod uwagę to, że może nie będzie to najprostsza trasa, ale same widoki są w stanie wynagrodzić absolutnie wszystko. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na wędrówkę szlakiem Grupy Wielkiej Raczy.



fot. biuro387 / zdjecia.nocowanie.pl


Na wstępie, warto podkreślić, że Worek Raczański jest potoczną nazwą, której używa się do określenia Grupy Wielkiej Raczy, czyli grupy górskiej w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Worek Raczański przylega od północy i południa do fragmentu głównego grzbietu karpackiego, na granicy graniczy z Beskidem Kisuckim oraz Beskidami Orawskimi. Najatrakcyjniejszymi szczytami w tej grupie są: Wielka Racza (1236 m), Wielka Rycerzowa (1226 m), Bendoszka Wielka (1144 m).


W czym tkwi wyjątkowość tego właśnie szlaku? Na pewno jest on w pełni urozmaicony. Ścieżka wije się między drzewami, raz w górę, raz w dół. Podejście męczy, spłyca oddech, ale kiedy tylko wychodzimy na halę, z której otwierają się rozległe widoki na niezliczone szczyty i przełęcze, to nagle potrafimy odetchnąć pełną piersią. Takie możliwości daje nam wędrówka po Worku Raczańskim.

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Poprzez Worek Raczański prowadzi czerwony szlak turystyczny (do Przełęczy Przegibek należy odbić szlakiem czarnym). Trasa prowadzi nas praktycznie po samej granicy polsko-słowackiej, w niezwykle malowniczym rejonie, z cudnymi panoramami i porastającym tu lasem, w którym mieszka dzika zwierzyna, a nawet niedźwiedź brunatny.


Przeczytaj koniecznie: 5 nieodkrytych szlaków w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?


Propozycje wędrówek po Grupie Wielkiej Raczy


Niezależnie na którą opcję się zdecydujecie, powinniście czerpać radość i przyjemność ze zdobywania tej niezwykłej trasy. Na niedobór malowniczych górskich widoków nie powinniście narzekać. Mało tego, będziecie chcieli się na chwilę zatrzymać, by w pełni podziwiać piękno gór.



fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Warto jest wybrać któryś z poniższych wariantów trasy:


  • Rycerka Dolna – Młoda Góra – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa – Przełęcz na Przegibku – Bendoszka Wielka – Rycerka Dolna - szlak czerwony, od Przełęczy Przegibek czarny - średni czas na pokonanie tej trasy to około 9 godzin

  • Ujsoły – Muńcuł – Przełęcz Kotarz – Hala Rycerzowa – Soblówka – Glinka - podążamy w tym przypadku szlakiem zielonym i żółtym - czas potrzebny na pokonanie tej trasy to około 7 godzin

  • Rycerka-Kolonia – Wielka Racza – Hladká – Sedlo pod Hladkou – Lalikovci – Zanka – Kikula – Skalanka – Zwardoń - to opcja wędrówki, połączona z wycieczką na Słowację - prowadzi szlakiem żółtym, zielonym, niebieskim, żółtym i czerwonym - czas potrzebny na pokonanie tej trasy to podobnie, jak w przypadku pierwszej opcji około 9 godzin


Noclegi w okolicach Grupy Wielkiej Raczy


Jeśli planujesz zdobycie Grupy Wielkiej Raczy i poszukujesz wymarzonego noclegu, to wiedz, że najlepiej będzie się zatrzymać w Zwardoniu lub Ujsołach. Dominują tu obiekty z kategorii kwatery i pokoje, ich oferta najczęściej obejmuje nocleg w pokojach z łazienką oraz dostęp do wspólnej kuchni. Zazwyczaj gospodarze odpowiednio aranżują teren wokół domu, by zwłaszcza latem przyjemnie spędzało się tam czas. Najczęściej przygotowują miejsce na grilla i ognisko, a także plac zabaw dla dzieci.


Średni koszt noclegu w Zwardoniu i Ujsołach wynosi 52 zł, a na tę kwotę wpływa między innymi lokalizacja obiektu oraz jego kategoria. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, gdyż ceny zaczynają się już od 30 zł



Domek pod Muńcołem

Domek pod Muńcołem

Ujsoły, ul. Soblówka

Domki Ujsoły 9.9
Noconiówka

Noconiówka

Zwardoń, ul. Zwardoń

Domki Zwardoń 9.8




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zwardoniu lub Ujsołach


Mamy nadzieję, że ta propozycja wycieczki będzie obfitować w wiele wspaniałych wrażeń, związanych z turystyką górską. Pamiętaj, że Beskid Żywiecki oferuje jeszcze więcej niezwykłych miejsc, dlatego wakacje 2021 spędź w Polsce - #wypoczywamwpolsce.




Następny artykuł Wakacje 2022. Najtańsze...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!