Ratujmy "mazurskie" żaby
Od końca marca w Mazurskim Parku Krajobrazowym trwa akcja "Ratowania płazów". Jest to jej druga edycja. Akcja potrwa do 10 maja.
Co roku na drogach ginie wiele płazów, które migrują do miejsc rozmnażania. Zwróćmy na nie uwagę podczas majówkowych podróży. Aby je chronić, na trasie Krutyń – skrzyżowanie Piecki – Ukta, ustawiono specjalne ogrodzenie. Wzdłuż płotków rozstawiono też wiaderka – pułapki, do których mają wpadać płazy. Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Strzałowo, młodzież i nauczyciele będą przenosić "złapane" żaby na drugą stronę drogi. Akcja pozwoli również policzyć płazy a także określić, jakie gatunki występują na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Akcja ratowania płazów to niejedyne działanie na rzecz mazurskiej przyrody! Wejdź i zobacz:
Ryś wraca na Mazury
Operacja Szczepienie lisów
Pamiętajmy o tym, że konające na poboczu lub w pasie przydrożnym zwierzęta są niezauważalne. Żaby w okresie letnim giną masowo. A kto z nas nie lubi wsłuchiwać się w ich kumkanie, kiedy odpoczywamy wieczorem nad jeziorem? Pamiętajmy także o tym, że to właśnie żaby zjadają dokuczające nam owady.
Akcja ratowania płazów przeprowadzana jest w całej Polsce. W naszym kraju z roku na rok jest coraz mniej płazów i grozi im wyginięcie. Ekologowie od lat starają się u zarządców dróg w całym kraju o zbudowanie stałych zapór dla przechodzących zwierząt.
Jazda rowerem bądź piesze wycieczki są doskonałą formą wypoczynku na Mazurach. Poznaj mazurskie trasy:
Trasy rowerowe
Trasy spacerowe
Komentarze