Działdowski ratusz jest barokową budowlą pochodzącą z 1796 roku. Był on nie tylko siedzibą władz miejskich, ale również strażaków i kupców, a w podziemiach mieściło się więzienie. Jednak nie jest to pierwszy ratusz w Działdowie. Poprzedni, gotycki, został zniszczony w XVII wieku podczas najazdu Tatarów. Budulec przekazany przez władcę Prus na odbudowę urzędu, został rozkradziony. Nowy ratusz wzniesiono dopiero w 1733 roku, a po pożarze w 1794 odbudowano go dwa lata później.
Po pierwszej wojnie światowej budynek uległ dużym zniszczeniom. Ostatecznie odrestaurowano go w 1922 roku, wtedy też nabrał obecnego kształtu. To właśnie z tego okresu pochodzą neorenesansowe szczyty oraz nowe wejście od ul. Jagiełły z balkonem i kolumnami. Odbudowano również wieżę zniszczoną podczas wojny, skąd codziennie o 11.55 rozbrzmiewa hejnał miejski. Nad wejściem do ratusza znajduje się odlany z brązu herb Działdowa. Zachowały się również średniowieczne piwnice, ale nie są udostępnione zwiedzającym.
W 2013 roku powstało tam „Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie”. Po zmianie nazwy Muzeum na Muzeum Pogranicza w Działdowie wystawa stała mieszcząca się w Ratuszu Miejskim od 2019 r. nosi nazwę „Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego”.