Węgorzewo, kurort nad jeziorem Mamry
Węgorzewo leży nad jeziorem Mamry i rzeką Węgorapą. Właśnie tam zaczyna się słynny szlak żeglugowy, biegnący przez największe mazurskie jeziora. Można nim dopłynąć aż do Mikołajek i Giżycka.
Miasto rozwinęło się dzięki Krzyżakom, którzy osiedlili się tam w XIV wieku. W 1335 roku wznieśli pierwszą drewnianą warownię, nie przetrwała jednak ataku Litwinów pod wodzą księcia Kiejstuta. Pod koniec stulecia (1398 rok) Krzyżacy zaczęli budować kolejny zamek, przenieśli go jednak na półwysep Węgorapy, a jako budulca użyli cegły i kamienia. Osada wyrosła wokół nowego zamku, w kolejnych latach przekształcając się w Węgorzewo.
Poza późnogotyckim kościołem św. św. Piotra i Pawła (tzw. dużym), nie zachowało się wiele z oryginalnej zabudowy. Dawne Węgorzewo było wiele razy niszczone podczas wojen. Nie ominęła go również epidemia dżumy, która na początku XVIII wieku zdziesiątkowała mieszkańców. Rozwój miasteczka przypada na XIX wiek, gdy pomiędzy jeziorami przekopano kanały i rozpoczęły się rejsy statków parowych. Masowi turyści dotarli do Węgorzewa koleją, którą uruchomiono na przełomie XIX i XX wieku.
Kolejne zniszczenia przypadają na koniec drugiej wojny światowej. Armia Czerwona zniszczyła między innymi zamek, który odbudowano dopiero w latach 80. XX wieku, oraz większość zabudowy kurortu. Przetrwały tylko kamieniczki znajdujące się przy placu Wolności i ulicy Zamkowej, oraz ratusz.
Miejski ratusz w Węgorzewie
Ratusz w Węgorzewie to XIX-wieczna budowla. W czasie międzywojennym nw budynku ratusza mieścił się Urząd Finansowy. W 1945 roku obiekt był siedzibą Urzędu Miasta oraz Gminy. Po sprzedaży zamku, które miało miejsce w 2000 roku, swoją siedzibę ma tam Rada Miasta, Urząd Stanu Cywilnego oraz Straż Miejska. W 2008 roku na wieży ratusza w Węgorzewie umieszczono duży zegar, który bije co pół godziny.
Węgorzewo jest jednym z miast, które mają własny hejnał. Można go usłyszeć z ratusza codziennie w samo południe. Jego kompozytorem jest Jakub Kraszewski ze Szczecina, autor wygrał konkurs, ogłoszony przez władze miasta. W komisji zasiedli muzycy oraz węgorzewscy radni.
Kompozycję na trąbkę po raz pierwszy wykonano podczas Dni Węgorzewa, które odbyły się 21 i 22 lipca 2017 roku.