Renowacja latarni morskiej. Po 112 latach ponownie dostępna dla turystów!

Renowacja latarni morskiej. Po 112 latach ponownie dostępna dla turystów!

Za nieco ponad miesiąc początek wymarzonych wakacji. Wszystko wskazuje na to, że nasze plany wyjazdowe w dużym stopniu będą związane z miejscowościami nadmorskimi. Lubimy spacer po plaży, kąpiele w morzu, jak również odkrywanie niezwykłych zabytków. Do takiej kategorii na pewno można zaliczyć latarnie morskie, które stanowią wyróżnik popularnych nadmorskich miejscowości. Czy wiesz, że jedna z nich przeszła gruntowną modernizację i po 112 latach została ponownie udostępniona dla turystów?

Planując swój wymarzony nocleg nad morzem, kierujemy się naprawdę rozmaitymi kryteriami. Jedna grupa turystów na swoje wakacje wybiera popularne miejscowości, takie jak Władysławowo, Trójmiasto, czy Kołobrzeg. Są też takie osoby, które poszukują spokoju, wybierając klimatyczne, mniejsze miejscowości, w których można odpocząć od turystycznego zgiełku. W wysokim sezonie wydaje się to praktycznie niemożliwe, ale nadmorskie wioski, takie jak chociażby Rozewie, mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę! 

 

Czy wiesz, że w tej miejscowości nad Bałtykiem znajdują się aż dwie latarnie morskie. Jedna z nich od wielu lat stanowi popularną atrakcję, chętnie odwiedzaną przez turystów. Druga, właśnie przeszła gruntowną modernizację i po 112 latach została ponownie udostępniona dla turystów. W czym tkwi wyjątkowość tej charakterystycznej, nadmorskiej budowli?


Poznaj: Pomysły na polskie wakacje. Szlakiem morskich latarni


Rozewie II - nowa atrakcja dla turystów, wypoczywających nad morzem


Czy wiesz, że w Rozewiu, czyli miejscowości znajdującej się pomiędzy Chłapowem a Jastrzębią Górą, znajdują się aż dwie latarnie morskie. Ta starsza i chętnie odwiedzana przez turystów, w tym roku obchodzi swoje 200-lecie, a druga - Rozewie II została uruchomiona w 1875 roku i wyłączono ją w 1910 roku. Od tego czasu była dostępna wyłącznie dla osób, które się nią opiekowały. Zwiedzanie nie było możliwe. Jednak od dnia 1 maja 2022 roku wszystko uległo zmianie i po 112 latach turyści mają taką możliwość, by odwiedzić zakątki tej tajemniczej, drugiej latarni morskiej, która znajduje się w Rozewiu.



Latarnia morska Rozewie

Latarnia morska Rozewie

Jastrzębia Góra, ul. Leona Wzorka

Zabytki Jastrzębia Góra 9.2


W przypadku tej miejscowości, warto podkreślić, że bardziej znana jest Latarnia morska Rozewie I na Przylądku Rozewie, która jest najstarszą i najbardziej wysuniętą na północ budowlą tego typu. 


Od wielu lat istnieje możliwość zwiedzania tej niezwykłej latarni morskiej. Warto podkreślić, że w jej wnętrzu znajduje się wystawa historii latarnictwa. Zwiedzać można również inne budynki składające się na kompleks, a więc maszynownię, piekarnię oraz stodołę.


Z tarasu widokowego tej latarni morskiej, który znajduje się na wysokości 33 metrów, można podziwiać stamtąd widok na całą okolicę.


Zaledwie kilkadziesiąt metrów o tej bardziej znanej latarni, znajduje się druga budowla tego typu. To latarnia morska Rozewie II, która po tak długim czasie, doczekała się renowacji. Skąd pomysł, by w tak bliskiej odległości stanęły obok siebie dwie latarnie morskie? Odpowiedzi należy szukać w dość odległej historii, która sięga czasów sprzed elektryczności. 



fot. Curioso.Photography / AdobeStock, CC0

Zobacz: TOP 25 miejsc nad polskim morzem. Gdzie się wybrać?


Warto podkreślić, że niegdyś na szczycie latarni morskiej palono ogień, który był źródłem światła dla morskiego ruchu. W tamtym czasie nad południowym Bałtykiem było zaledwie kilka latarni. Gdy na morzu wzrastał ruch, postanowiono wybudować latarnię morską w Czołpinie, niedaleko Łeby. Na szczycie palił się płomień w Czołpinie oraz w Rozewiu. Wprowadzało to pewnego rodzaju dezorientację, czy jest się w okolicy Czołpina, czy Rozewia. Aby ułatwić orientację na morzu, postanowiono w związku z tym wybudować drugą latarnię morską w Rozewiu.


Co się zmieniło w odnowionej latarni morskiej?


Z turystycznego punktu widzenia, zmiany jakie tu zaszły, są naprawdę wyjątkowe. Przede wszystkim, możliwe jest zwiedzanie tej zabytkowej latarni. Wchodzi się klatką schodową, typową dla nadmorskich latarni. Po drodze, nie ma żadnych pomieszczeń. Wchodzimy na sam szczyt, na którym znajduje się replika aparatu Fresnela. Można też wyjść na zewnętrzny taras widokowy, z którego można podziwiać piękne widoki najbliższej okolicy.

Remont został przeprowadzony w latach 2014-2015, jednak dopiero teraz zdecydowano się udostępnić latarnię. Osoby niepełnosprawne i słabo widzące, mogą obserwować obraz ze szczytu latarni na specjalnie przygotowanych ekranach. Tuż obok znajduje się również makieta tej zabytkowej latarni.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Rozewiu:





Czy odnowiona latarnia morska stanie się równie popularna, jak ta starsza i bardziej znana? Wszystko na to wskazuje, szczególnie, że lato 2022 nad polskim morzem zapowiada się naprawdę wyjątkowo.


Źródło: RMF24



Następny artykuł Pogoda na czerwiec 2022 w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!