Reszel na weekend - co warto zobaczyć?

Reszel na weekend - co warto zobaczyć?

Reszel jest niewielkim miastem z bogatą historią i leży w niezwykle atrakcyjnym przyrodniczo regionie Polski. To idealne miejsce na weekendowy wypoczynek o każdej porze roku. Co warto zobaczyć w Reszlu? Zobaczcie sami.

Reszel jest położony w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną. Można by rzec, że jest to miasto z niezwykłą historią, wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jest to miejsce wręcz idealne na weekendowy wypoczynek. Odnajdą się tu zarazem miłośnicy spędzania czasu na łonie natury, jak i turyści kochający zamki i inne obiekty skrywające wiele sekretów.

Będąc w Reszlu koniecznie trzeba się wybrać na spacer po urokliwym Starym Mieście, odwiedzić słynny zamek, kościół farny, gotycki most oraz park miejski. To powinny być kluczowe punkty wycieczki po tym pięknym mieście.

Dodatkowym atutem miasta jest położenie - bliskość czystych lasów i bliskość do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jeśli złączymy w całość wszystkie te elementy, naszym oczom ukaże się okolica pełna różnorodnych i ciekawych miejsc wartych odkrycia. A jeśli już raz je odkryjecie, zechcecie tu powracać. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!



Reszel – najbardziej atrakcyjne miejsca


Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Reszlu jest bez wątpienia Zamek Biskupów Warmińskich. Zbudowany został w latach 1350–1401, na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. Część mieszkalna znajdowała się w skrzydłach południowym i wschodnim, pozostałe boki zamykał mur kurtynowy. W narożniku północno-zachodnim znajduje się wieża obecnie nakryta dachem, wcześniej zwieńczona była blankami. Wieża bramna z zachowanymi do dzisiaj prowadnicami bron znajduje się w zachodniej części zamku. Drewnianą strażnicę krzyżacką wzniesiono już około 1241 r., zaś przebudowa przeprowadzona w latach 1505–1530 dostosowała umocnienia zamku do broni palnej. Wzniesiono dodatkowy mur obronny z bastejami od strony północnej i zachodniej. Umocnienia zamku połączono z umocnieniami miasta.

W 1648 i 1704 zamek został dwukrotnie splądrowany przez wojska szwedzkie. Rozebrano też w tym czasie część murów obronnych. Po I rozbiorze Polski został zamieniony na więzienie. Dwa pożary w pierwszych latach XIX w. spowodowały zniszczenia m.in. wieży głównej. Obiekt został opuszczony na kilkanaście lat. W 1822 przekazano go gminie ewangelickiej, która poczyniła w min kolejne prace remontowe. Przebudowano skrzydło południowe na zbór, zmieniono elewacje m.in. dobudowano szczyt z sygnaturką. Rozebrano krużganki, a w skrzydle wschodnim umieszczono szkołę. W 1931 dokonano odbudowy wież zamkowych, w salach utworzono muzeum. Gruntowny remont został przeprowadzony w latach 1976–1985. Obecnie w zamku znajduje się hotel, a miejscu dawnej kaplicy ewangelickiej powstała w latach osiemdziesiątych galeria sztuki współczesnej.

Kolejne ciekawe miejsce na mapie turystycznej Reszla jest kościół farny pw. św. Piotra i Pawła.  Budowę obiektu rozpoczęto w ok. 1348. Początkowo była to trójnawowa hala bez prezbiterium, z okazałą wieżą od strony zachodniej oraz zakrystią i kruchtą od strony północnej. Niestety w 1774 roku kościół uległ znacznemu zniszczeniu w pożarze. Kolejny pożar zniszczył odbudowany kościół w roku 1806 – spłonęły wtedy m.in. obrazy.

Odbudowę poprowadzono pod nadzorem miejscowego architekta – Joachima Sadrozińskiego, który zaprojektował także nowy hełm wieży z latarnią. Wnętrze kościoła ponownie wyposażono dopiero w latach 1822–1843. Wykonawcami sprzętów byli miejscowi rzemieślnicy: Wilhelm i Karol Ludwig Biereichelowie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz patronów kościoła, autorstwa Antoniego Jana Blanka, który był profesorem sztuk pięknych na Uniwersytecie Warszawskim, a pochodził z Warmii. Do 1945 roku w kościelnym skarbcu przechowywano kilka wartościowych, gotyckich sprzętów liturgicznych, w tym krzyż relikwiarzowy z ok. 1400, relikwiarz św. Piotra z XVI w., kielich ufundowany przez biskupa Łukasza Watzenrodego z ok. 1500. W kościele jest możliwość wejścia na zabytkową wieżę widokową o wysokości 51,2 metra, co ciekawe, można w niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara z 1913 roku oraz dzwony kościelne.

Wędrując po mieście zwróćmy także uwagę na Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego z XVIII w.,fragment murów obronnych z XIV w., spichlerz o konstrukcji ryglowej z XVIII w., kolegium pojezuickie z końca XVIII w., dawny klasztor ss. katarzynek a obecnie ss. misjonarek Świętej Rodziny z pocz. XVII w., starą plebanię, która była niegdyś rezydencją archiprezbitera z XV w. czy też klasycystyczny ratusz z XIX w.

Na spacer warto się wybrać również mostem gotyckim, pod którym przepływa rzeka Sajna. Warto zobaczyć go z bliska, gdyż to wyjątkowa w skali kraju konstrukcja – wybudowano go w drugiej połowie XIV wieku, a jako budulca użyto cegły. Pełnił rolę nie tylko łącznika, ale i akweduktu. Na przestrzeni lat był wielokrotnie przekształcany, na szczęście odzyskał oryginalny wygląd. Jego wysokie arkady przez dziesiątki lat pozostawały zabudowane. Według legend most ten niegdyś pełnił rolę więzienia.

Po przejściu mostu, gdy tuż za plecami zwiedzających pozostaje najstarsza część Reszla, znajdują się schodki prowadzące do miejskiego parku. Zajmuje teren wąwozu polodowcowego, którego dnem płynie rzeka Sajna. Przechadzka aleją spacerową, szczególnie wiosną i latem, gdy zielona szata roślinna tworzy cień, to wyjątkowe przeżycie. Można się wyciszyć, odpocząć i cieszyć obcowaniem z naturą.

Na terenie parku wytyczono Trasę Ekologiczno-Dydaktyczną, przy której ustawiono tablice informacyjne. Znajdują się na nich wiadomości o faunie i florze parku oraz mijanych po drodze zabytkach.

Ciekawą atrakcją jest także trakt pielgrzymkowy z Reszla do Świętej Lipki drogą z Reszla do Świętej Lipki, o długości ok. 6 km, którym już od XV w. szli pątnicy w „łosierach” do sanktuarium maryjnego. Po hołdzie pruskim trakt łączył katolicką Warmię z protestanckimi Mazurami. W czasach biskupa Krzysztofa Andrzeja Szembeka, w latach 1733–1735, zostały wybudowane po obu stronach traktu barokowe kapliczki różańcowe. Wzdłuż alei rosną lipy. Zarówno kapliczki, jak i lipy wpisane są do rejestru zabytków.

Kolejne atrakcyjne miejsce to Jezioro Wyrbel.
Ten niewielki zbiornik położony jest na malowniczym Pojezierzu Mrągowskim a jego całkowita powierzchnia to mniej więcej 6 - 11 ha. Maksymalna głębokość jeziora sięga prawie 4,5 z kolei średnia głębokość to niecałe 2 m. Otoczenie zbiornika to głównie lasy oraz niezliczone gospodarstwa domowe.

Jezioro Wyrbel jest także ostoją dla wielu gatunków wodnego ptactwa a także komfortowym punktem wędkarskim. Akwen jest siedliskiem życia licznych gatunków ryb dlatego też jezioro jest bardzo dobrym miejscem dla wszystkich miłośników wędkowania. To właśnie pomiędzy jeziorem Wyrbel a Dejnowa usytuowane jest sanktuarium maryjne w Świętej Lipce - jeden z najcenniejszych zabytków w okolicy, o którym czytamy powyżej.



Reszel – gdzie znaleźć nocleg?


Reszel nie posiada zbyt dużej bazy noclegowej, jednak mimo niewielkiej liczby obiektów wchodzących w jej skład, jest ona bardzo różnorodna. Na gości czekają domki, kwatery i pokoje, apartamenty, a także oryginalne obiekty – dwór i zamek. Właśnie tak. Decydując się na wypoczynek w Reszlu, mamy możliwość zakwaterowania w miejscowym zamku.

Następny artykuł Karkonosze - 10 najbardziej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!