Rewal i okolice na weekend - co warto zobaczyć?
Rewal, podobnie jak inne miejscowości nadmorskie, prawdziwe oblężenie przeżywa w sezonie letnim. Atrakcyjny jest jednak przez cały rok. Bez względu na to czy zdecydujemy się na wizytę w Rewalu latem, czy może wiosną lub jesienią, na pewno nie będziemy żałować.
Planując wypoczynek w Rewalu na pewno będziemy się zastanawiać ile dni możemy tam spędzić. Wiele zależy od tego kiedy chcemy odwiedzić to miejsce. W sezonie letnim warto pojechać tam na dłużej – szczególnie, że podróż nad morze to dla większości turystów długa i męcząca wyprawa. Na szczęście na miejscu można się zrelaksować i wypocząć na jednej z najpiękniejszych plaż nad polskim morzem! Co jeszcze pomoże odzyskać siły po trudnych miesiącach w pracy? Na pewno aktywność na świeżym powietrzu! W Rewalu i jego okolicach wytyczono liczne ścieżki rowerowe, dzięki którym można dotrzeć do najważniejszych atrakcji rozlokowanych w promieniu kilkunastu kilometrów od miejscowości.
Co warto zobaczyć w Rewalu?
Chociaż Rewal jest niewielkim letniskiem, to można tam znaleźć kilka interesujących miejsc wartych zobaczenia. To przede wszystkim platforma widokowa, wybudowana w centrum miejscowości, skąd prowadzi wygodne zejście na plażę. Można stamtąd oglądać najpiękniejsze nad Bałtykiem zachody słońca! W sąsiedztwie tarasu widać dwie stalowe konstrukcje szkieletów wielorybów. Skąd pomysł na takie ozdobienie miejscowości? Mają one upamiętniać wielkiego ssaka, którego setki lat temu podobno znaleziono na plaży w Rewalu.
Inne warte zobaczenia miejsce to przystań rybacka, gdzie sprzedawane są ryby prosto z kutra, oraz Aleja Róż. Jest ona idealnym miejscem na romantyczny spacer lub randkę, gdyż obsadzono ją prawie 150 gatunkami róż. Kiedy kwitną, ich zapach po prostu oszałamia. To nie jedyna tego typu atrakcja w Rewalu. W sąsiedztwie różanej alei biegnie Aleja Zakochanych, która ciągnie się wzdłuż plaży, aż do kolejnego tarasu widokowego. Ustawiono tam również ławeczki słynnych par znanych z literatury – Romea i Julii oraz Małego Księcia i róży.
Co robić w wolnym czasie w Rewalu? Na pewno nie będziemy się nudzić. W sezonie letnim propozycja jest jedna - przede wszystkim korzystajmy z uroków tamtejszej plaży! Część, przy której znajduje się kąpielisko, jest szeroka, pokryta drobnym, złocistym piaskiem. Działają tam wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz dmuchane zjeżdżalnie i konstrukcje do zabawy dla dzieci. W Rewalu wyznaczono również strefy, gdzie na plażę można wejść z czworonogiem.
Szukając pomysłu na spędzenie czasu w Rewalu, warto wybrać się do Parku Wieloryba. Jest on podzielony na cztery strefy tematyczne, w których prezentowane są między innymi modele ryb i morskich ssaków w skali 1:1. W sąsiedztwie parku znajduje się Bajkowa Chata, zamieszkana przez postacie z baśni – można tam spotkać zarówno Jasia i Małgosię, jak też Drakulę i potwora Frankensteina.
Rozrywkę dla całej rodziny stanowi także przejażdżka Nadmorską Koleją Wąskotorową, kursującą na trasie Gryfice – Pogorzelica oraz Trzęsacz – Pogorzelica. Ciuchcia zatrzymuje się również w Rewalu, gdzie warto zwiedzić zabytkowy dworzec. Na pierwszym pietrze budynku zorganizowano wystawę miniatur kolejowych, gdzie prezentowane są duże makiety z jeżdżącym taborem. Wizyta w tym miejscu może być spełnieniem marzeń z dzieciństwa!
Atrakcyjna okolica
Będąc w Rewalu warto odwiedzić również okoliczne miejscowości. Czeka tam na nas wiele atrakcyjnych miejsc. W pobliskim Trzęsaczu znajdują się ruiny kościoła, które znajdują się na samym skraju wysokiego klifu. Każdego roku zabytek przyciąga tysiące turystów, którzy muszą zrobić sobie tu zdjęcie i chętnie wypoczywają na znajdującym się obok skwerku.
Obecnie trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w XIII wieku, gdy kościół został wybudowany, był centralnym punktem wioski, a od brzegu morza dzieliły go dwa kilometry! Świątynia została wzniesiona z drewna, ale stała na kamiennych fundamentach. W XV wieku przebudowano ją, używając kamienia. Na początku kościół służył katolikom, by po reformacji stać się ewangelickim zborem.
Ostatnia msza została odprawiona tu w roku 1874, później wywieziono całe wyposażenie świątyni, które znalazło się w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu i Berlinie. Już 30 lat później pierwszy fragment zabytku runął do morza. Kilkanaście lat temu rozpoczęto starania, aby uratować te fragmenty, które oparły się falom Bałtyku. Dzięki tym działaniom powstrzymano erozję wybrzeża i ustabilizowano ostatnią ścianę świątyni.
Trzęsacz to również wspaniała plaża bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, taras widokowy, Labirynt Luster oraz Multimedialne Muzeum Na Klifie.
Niechorze, to kolejna atrakcyjna miejscowość. Od Rewalu dzieją ją jedynie 4 km. Jeśli zdecydujemy się tam wybrać, odwiedźmy koniecznie Muzeum Figur Woskowych, Motylarnię, Latarnię Morską, Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz Park miniatur Latarni Morskich.
Noclegi w Rewalu
Najwięcej ofert noclegowych w Rewalu można znaleźć w kategorii kwatery i pokoje. Na wynajem kwatery najczęściej decydują się pary oraz rodziny z dziećmi. Obiekty tego typu dysponują zwykle 2 - 4 osobowymi pokojami, do tego na terenie posesji znajduje się bezpłatny parking, plac zabaw oraz miejsce na ognisko i grilla. Można tam korzystać także kuchni, a nawet wykupić wyżywienie.
Bazę noclegową Rewala tworzą również obiekty z kategorii domki. Najczęściej wynajmują je większe grupy, około 6 lub 8 osobowe, które chcą cieszyć się wygodą, większą przestrzenią i spokojem. Powoli staje się regułą, że w domku znajdują się sypialnie, salon – czasem połączony z kuchnią – a nawet więcej niż jedna łazienka. Można również uzgodnić z właścicielami dostawienie dodatkowego sprzętu, jak łóżeczko turystyczne czy krzesełko do karmienia.
Osoby, które chciałyby korzystać z wyższego standardu i udogodnień, mogą wybierać spośród ofert pensjonatów. Oprócz tego w Rewalu na turystów czekają apartamenty, wille, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe oraz agroturystyka.
Ceny noclegów w Rewalu zależą od kilku czynników, takich jak lokalizacja, wybrana kategoria i udogodnienia oferowane przez wybrany obiekt. Średni koszt zamyka się w kwocie 153 zł. Najkorzystniejszy jest wybór noclegu w domku, wtedy cena wyniesie od 40 zł. Warto pamiętać też o tym, że większość obiektów ma cenniki sezonowe – pobyt w Rewalu latem może być droższy od wypoczynku o mniej obleganej porze roku. Do tego niektórzy właściciele obiektów noclegowych wprowadzają ceny weekendowe.
Komentarze