Rezerwat Czartowe Pole. Wyjątkowa opcja na wiosenny spacer na Lubelszczyźnie

Rezerwat Czartowe Pole. Wyjątkowa opcja na wiosenny spacer na Lubelszczyźnie

Lubelskie Roztocze to wyjątkowe miejsce, w którym każdy może obcować z przyrodą w możliwie najlepszy sposób. Odwiedzamy tu głównie Zwierzyniec, Krasnobród oraz Susiec, w którym znajduje się Rezerwat Szumy nad Tanwią. Z pewnością mało kto wie o tym, że w tym wspaniałym regionie możemy udać się na spacer w inne wyjątkowe miejsce. Poznajmy Rezerwat Czartowe Pole, który może okazać się świetną opcją na wiosenną podróż.

Nastała wiosna, a wraz z nią wiele możliwości odkrywania wyjątkowych miejsc, w których możemy podziwiać piękno przyrody. Nie da się ukryć, że lubimy wybrać się do parków miejskich, ogrodów botanicznych, lasów, czy jednego z 23 parków narodowych w Polsce.


Jeśli szukasz inspiracji i miejsca, w którym swój wolny czas spędzisz w pełnej ciszy i spokoju, to gwarantujemy, że Rezerwat Czartowe Pole może okazać się niezwykle trafionym pomysłem. Nie jest to miejsce oblegane, przez co każdy ma niezwykłą możliwość, by podziwiać piękno przyrody, w możliwie najlepszy sposób. Kilometry tras spacerowych, kładki, czyste powietrze - to i o wiele więcej znajdziesz właśnie tutaj!


Zobacz również: Polska jest piękna - Zwierzyniec i Roztocze


Rezerwat Czartowe Pole - w czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?


Jeśli kochasz przyrodę i chcesz wybrać się z rodziną na wiosenny spacer, to Rezerwat Czartowe Pole będzie w tym przypadku odpowiednim miejscem. Dlaczego?


Jest to ścieżka przyrodnicza, znajdująca się w Nadleśnictwie Józefów na lubelskim Roztoczu, która została tu utworzona w 1958. Głównym celem jest tu przede wszystkim ochrona malowniczej doliny rzeki Sopot.



fot. Grzegorz Piaskowski / AdobeStock, CC0

Sam rezerwat objęty jest ścisłą ochroną i każdemu turyście w wyjątkowy sposób przybliża niezwykłe walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz kulturowe tego magicznego miejsca.


Z punktu widzenia każdego turysty, niezwykle ważne jest to, że do pokonania w tym przypadku mamy dystans o długości 1,4 km. Może nie jest to długa trasa, ale z powodzeniem możemy wydłużyć swoją wędrówkę o kolejne kilometry, które poprowadzą nas po pięknych, roztoczańskich lasach.


Sam szlak ma kolor niebieski i ustawione zostały tu liczne tablice informacyjne, które mają na celu przybliżenie historii tego niezwykłego miejsca. Do ciekawszych atrakcji, które zobaczymy podczas naszej wędrówki na pewno należy zaliczyć obelisk z 1931 roku postawiony przez żołnierzy Szkoły Podchorążych Sanitarnych przebywających tu na letnich manewrach. Stanowi on miejsce pamięci narodowej, które w pełni zostało poświęcone partyzantom, którzy walczyli niegdyś w tych okolicach z niemieckim okupantem. Tu pierwotnie pochowany został słynny Miszka Tatar i inni partyzanci.


Warto przedłużyć swój wypoczynek na Roztoczu i odwiedzić również Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią. Sprawdź: Jednodniowa wycieczka na Lubelszczyźnie. Rezerwat przyrody Szumy nad Tanwią


Śledząc informacje, które pojawiają się na tablicach informacyjnych, dowiemy się wielu przyrodniczych ciekawostek.


Sama wędrówka powinna być czymś przyjemnym - trasa jest bardzo dobrze przygotowana - są schody, pomosty i poręcze, które ułatwiają poruszanie się po niej. Do wyboru mamy dwie opcje - trasę dolną i górną - zachęcamy do przejścia jedną i drugą.


Jak dojechać do Rezerwatu Czartowe Pole?


W tym miejscu warto wspomnieć o tym, jak w możliwie najszybszy sposób dojechać do tego wyjątkowego miejsca. Dotarcie do tego rezerwatu jest niezwykle proste - parking znajduje się tuż przy głównej drodze w miejscowości Hamernia. 


Samochód to jedna z możliwości. Warto wybrać się tu na wycieczkę rowerową, gdyż Roztocze to świetna kraina dla miłośników dwóch kółek. Tuż przy wejściu do rezerwatu Czartowe Pole, znajdziemy wiaty turystyczne i kilka tablic informacyjnych dotyczących Puszczy Solskiej i Roztocza.


Tajemnicza papiernia w środku lasu


Ciekawostką w przypadku wizyty w Rezerwacie Czartowe Pole jest fakt, że w samym środku lasu znajdowała się niegdyś papiernia. Jej pozostałości możemy dostrzec podczas naszego spaceru. 



fot. Jarek Rymarz / AdobeStock, CC0

Papier produkowano tu do roku 1883 roku. W latach świetności było to nawet 80% zapotrzebowania guberni lubelskiej. Papiernia wytwarzała 9 rodzajów papieru, a do produkcji wykorzystywano siłę płynącej rzeki Sopot. I to właśnie ta rzeka przyczyniła się do upadku tego zakładu produkcyjnego - tereny nawiedzały liczne powodzie, a jej odbudowa była po prostu nieopłacalna.


Zaplanuj swój urlop i zarezerwuj swój nocleg w okolicach Hamerni:





Mamy nadzieję, że wizyta w tym miejscu przyniesie Wam wiele radości, szczególnie teraz - wiosenną porą.




Następny artykuł Góry Izerskie - świetna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!