Rezerwat Krutyni zagorżony?
Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.
Rezerwat przyrody „Krutynia”
Rezerwat przyrody „Krutynia” obejmuje najbardziej malowniczą i cenną pod względem przyrodniczym część rzeki. Ochronie rezerwatowej podlegają Jezioro Krutyńskie oraz górny odcinek Krutyni, która wypływa z akwenu. Nie zapominajmy też o brzegach i rosnących przy nich lasach, gdzie można zobaczyć przylaszczki, zawilce, konwalie i inne rośliny runa leśnego.
Turyści, którzy przepływają w tym miejscu napotykają płytką i przejrzystą wodę, a także doskonale widoczne dno. Na tafli unoszą się białe grzybienie – nazywane też nenufarami oraz liliami wodnymi. Poza tym rezerwat zamieszkują rzadkie gatunki ptaków. Na wodzie można spotkać łabędzie nieme oraz tracze nurogęsi, a w okolicznych lasach również puszczyki, lelki i bieliki.
To jest coś, co każdy turysta wypoczywający na Mazurach chciałby zobaczyć, ale niekontrolowany ruch turystyczny na tym odcinku zaczyna zagrażać przyrodzie…
Kajaki na Krutyni
Szlak kajakowy na Krutyni to najpopularniejsza wodna trasa w regionie. Rozpoczyna się w miejscowości Sorkwity, a kończy się na Bełdanach. Wielu turystów wybiera jednak najatrakcyjniejszy odcinek, rozpoczynający się we wsi Krutyń. Działają tam firmy organizujące spływ kajakami lub pychówkami, można też wypożyczyć łódź i udać się na samodzielną wyprawę.
Szukasz ofert noclegowych w tej okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu
Władze Mazurskiego Parku Krajobrazowego zaczynają niepokoić się takim stanem rzeczy. Wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie podjęto współpracę dotyczącą regulacji ruchu turystycznego na terenie rezerwatu.
Część kajakarzy przyczynia się do niszczenia cennej przyrody. Zdarzają się bowiem przypadki niszczenia roślin – przypominamy, że bukiet rzadkich wodnych kwiatów to niekoniecznie dowód uczucia – i płoszenia gniazdujących ptaków. Poza tym turyści śmiecą, co jest niestety przekleństwem nie tylko Mazur, ale i innych chronionych miejsc w Polsce, a wodowanie kajaków prowadzi do niszczenia linii brzegowej.
Jako że rezerwat przyrody „Krutynia” nie jest udostępniony dla celów turystycznych, zdecydowano o wprowadzeniu częstszych kontroli, które miałyby sprawdzać, czy przestrzegane są przepisy ustawy o ochronie przyrody.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zobowiązał się do opracowania zasad udostępniania rezerwatu kajakarzom. Ma powstać szlak na Krutyni i jeziorze, jednak turyści nie będą mieli możliwości wodowania na terenie rezerwatu..
Źródło informacji: Mazurski Park Krajobrazowy (parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/mazurski)
fot. Mariusz Cieszewski / PolandMFA (Flickr.com CC BY-ND)
Komentarze