Rezerwat Prządki - odkryj miejsce owiane legendą!
Lubicie tajemnicze i niezwykłe miejsca? Dobrze się składa, bo Rezerwat Przyrody Prządki, który mamy przyjemność zaprezentować w tym artykule, to miejsce owiane legendą. Jego wyjątkowość tkwi w tym, że zlokalizowane jest w bliskości przyrody, dzięki czemu przyciąga liczne rzesze turystów. Głęboko wierzymy w to, że ten artykuł zachęci Was do wizyty w tym właśnie miejscu.
Decydując się na noclegi w Bieszczadach, bardzo często decydujemy się zdobywać górskie szczyty i zwiedzać tutejsze zabytki. Okazuje się jednak, że cały region Podkarpacia to coś o wiele więcej. Świetnym przykładem będzie tu chociażby Rezerwat Prządki. Jeszcze jakiś czas temu, ten niezwykły rezerwat przyrody był mocno zarośnięty i nie dało się w żaden sposób go zwiedzić. Obecnie, można tu przyjechać o każdej porze roku. O popularności tego miejsca, najlepiej świadczy fakt, że rocznie odwiedza go nawet 80 tysięcy turystów. Dlatego też nieprzypadkowe jest tu określenie jako “Perła Południa”.
Zobacz: Urlop na Podkarpaciu. Gdzie warto się zatrzymać?
Rezerwat Prządki - najważniejsze informacje
Prządki powinni kojarzyć przede wszystkim te osoby, które kursują pomiędzy Rzeszowem a Krosnem. Można tu przyjechać również wtedy, gdy zdecydowaliśmy się wybrać domki Bieszczady. Jest to tajemniczy rezerwat przyrody nieożywionej, w którym znajdziemy grupę ostańców skalnych o wysokości, która przekracza nawet 20 metrów. Zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne i fantazyjne kształty. Skały pochodzą z dolnego eocenu, czyli mają ok 35 – 55 mln lat.
Jeśli zdecydujecie się zobaczyć rezerwat skalny Prządki, to musicie się przygotować na przynajmniej godzinne zwiedzanie. Naprawdę warto. Szczególnie, że w pobliżu znajduje się zamek w Odrzykoniu, w którym wizytę można śmiało połączyć z rezerwatem przyrody Prządki.
Poszczególne skały, które znajdują się w Rezerwacie Prządki, mają swoje własne nazwy – jest Prządka Matka, Baba, Zbój Madej oraz choćby Herszt. Najwyższy punkt spaceru znajduje się na wysokości 520 metrów. Od 2009 roku, rezerwat przyjął oficjalną nazwę profesora Henryka Świdzińskiego.
Poznaj: Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce! Znasz je wszystkie?
Rezerwat Prządki - skąd pochodzi nazwa rezerwatu?
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego rezerwat Prządki nosi właśnie taką nazwę. Trzeba przyznać, że nie jest ona przypadkowa i odnosi się do nieposłusznych dziewczyn, które zostały zamienione w kamień. Stąd właśnie pochodzi też legenda o tym niezwykłym miejscu.
W dawnych czasach, zgodnie z panującym zwyczajem, młode panny przed zamążpójściem, musiały uprząść własnoręcznie nici na płótno, z którego szyto dla nich suknie. I w tamtych odległych czasach na zamku mieszkała matka z dwiema, młodymi szykującymi się do ślubu córkami. Każda z nich kręciła kołowrotkami, przędząc swoją nić. Nici jednak ciągle brakowało, a ślub zbliżał się wielkimi krokami. Miał on odbyć się w Poniedziałek Wielkanocny, a siostry zamiast wybrać się na niedzielną Rezurekcję do kaplicy zamkowej, ciągle kręciły wrzecionami. Gdy spostrzegła to matka, zakrzyczała gniewnie „obyście za karę skamieniały, przeklęte córki!” I tak też się stało. Córki zamieniły się w głazy, tak samo jak matka, która nie potrafiła wychować córki w bożej bojaźni.
Sprawdź również: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?
Jak dojechać do rezerwatu Prządki i gdzie zaparkować?
Niezależnie od tego, czy wybraliście kwatery i pokoje w Bieszczadach, czy przyjeżdżacie z zupełnie innej części Polski, z pewnością zastanawiacie się nad tym, jak dojechać do rezerwatu Prządki i gdzie znajduje się parking, skoro jest to obszar leśny.
Jako, że rezerwat przyrody Prządki jest w stanie przyjąć nawet 80 tysięcy turystów rocznie, to niemal oczywiste wydaje się to, że infrastruktura umożliwi nam zwiedzanie tego miejsca. I tak też jest w rzeczywistości.
Najprościej będzie tu dojechać przez Korczynę asfaltową drogą numer 991, która łączy Krosno i Rzeszów. Przed wejściem na teren rezerwatu znajduje się bezpłatny parking, który jest w stanie pomieścić około 20 samochodów. W sezonie letnim może okazać się to niewystarczającą ilością, dlatego też jest opcja drugiego parkingu, który znajduje się 500 metrów wcześniej, we wsi. Tu jednak będzie trzeba uiścić odpowiednią opłatę za parkowanie.
Rezerwat Prządki zwiedzanie
Jeśli już zaparkujemy swój samochód, to możemy wyruszyć na zwiedzanie. Do przejścia będziemy mieć tu trasę o długości 1 km. Spokojne zwiedzanie w obie strony, z chwilą na zdjęcia, powinno nam zająć około godziny. Spacer będzie przyjemnością od samego początku, bo już od wejścia możemy podziwiać dużą ilość skałek, ryty w skałach, czy przesmyki.
Na początku ukaże nam się Prządka Baba. Następne w kolejności będą - Zbój Madej, Herszt, Prządka Matka oraz kilka bezimiennych skałek. Spacer po rezerwacie przyrody Prządki będzie idealną opcją dla całej rodziny.
Zamek Odrzykoń - uzupełnienie wizyty w rezerwacie
Jak wiadomo, godzina bardzo szybko zleci, dlatego dobrze jest po spacerze wybrać się na zamek w rezerwacie. Zamek Odrzykoń znajduje się nieopodal naszego rezerwatu. Są to gotyckie ruiny zamku. Możemy tu podjechać samochodem lub dojść na piechotę.
To miejsce szczególne i wyjątkowe. Szczególnie polecamy spacer wokół ruin i ostańców, który powinien zająć około 20 minut. Wejście do zamku kosztuje w wersji bez przewodnika 5 zł. W okresie od 16 kwietnia do 31 października ruiny są otwarte od godziny 9:30 do 18:30. W weekendy dwa kwadranse dłużej. Wyższa część zamku zwana jest częścią odrzykońską, niższa korczyńską. Fortyfikacja miała na celu ochronę traktu kupieckiego z Polski na Węgry, przez Przełęcz Dukielską.
Sprawdź także: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!
Zamek ten został wspomniany m.in. w “Zemście” podczas sporu, w którym uczestniczył Rejent Milczek.
Już dziś zarezerwuj noclegi w Odrzykoniu:
Mamy nadzieję, że wizyta w rezerwacie i na zamku sprawi Wam dużo radości, niezależnie od pory roku, w której się tu wybierzecie.
Komentarze