Kręgi Kamienne to rezerwat geologiczno-archeologiczno-przyrodniczy utworzony w 1994 roku o ochronie częściowej. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Wzgórz Tumlińskich, 14 kilometrów od Kielc. Obejmuje prawie 13 hektarowy teren na partii szczytowej wzniesienia Grodowa o wysokości 398,8 m n.p.m..
Największym bogactwem i atrakcją rezerwatu są naturalne dolnotriasowe piaskowce tzw. „piaskowce tumlińskie” oraz ich sztuczne odsłonięcia w starych wyrobiskach i kamieniołomie „Gród Tumlin”. Warto wiedzieć, że skały te, stanowią jedyny w Polsce przykład odsłonięcia na powierzchni typowych kopalnych osadów wydmowych. Piaskowce powstały 240 milionów lat temu i charakteryzują się ciekawą czerwoną i czerwonobrunatną barwą, pokrytą zielonkawym mchem i patyną. Piaskowiec tumliński stosuje się w budownictwie oraz w drogownictwie.
Ciekawostki:
- Miejsce to niegdyś stanowiło ośrodek kultu pogańskiego w Górach Świętokrzyskich. Dziś na wzniesieniu możemy zobaczyć pozostałości po kamiennych kręgach. Pozostałe święte miejsca pogan to Łysa Góra i Góra Dobrzeszowska.
- Na szczycie Grodowej Góry znajdował się gród, w którym w XIII wieku mieszkańcy okolic, bronili się przed najazdami Tatarów.
- Teren rezerwatu porasta bór mieszany zasadzony przez człowieka. Dominują tam sosny i dęby mające około 70-80 lat.
- Można tam zobaczyć szańce ziemne z czasów I wojny światowej.
- Teren rezerwatu przecina czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.
- Na Górze Grodowej wcześniej stała drewniana kapliczka, wybudowana w setną rocznicę odparcia wojsk szwedzkich. Aktualnie możemy tam zobaczyć murowaną kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego zbudowaną w 1850 roku. Niestety jest zamknięta, ale do środka można zajrzeć przez okno.
Zobacz również: Świętokrzyskie dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu!