Rodzinny wyjazd w Bieszczady. Dlaczego warto wybrać Ustrzyki Górne?
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Region ten cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku. Podróżujemy tu w celu uwolnienia się od codzienności, by podziwiać wspaniałe widoki górskie i przede wszystkim, by miło spędzić czas w gronie naszej rodziny. Dlaczego Ustrzyki Górne mogą okazać się świetną opcją na rodzinny wyjazd?
Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, ile energii musisz włożyć w to, by zaplanować swój wymarzony wyjazd, w szczególności jeśli urlop spędzasz z najbliższą rodziną. Znalezienie docelowego miejsca wcale nie jest takie proste. Ważne jest przede wszystkim to, by znajdowało się w dogodnej lokalizacji, by dzieci się nie nudziły i przede wszystkim, by najbliższa okolica obfitowała w atrakcje i malownicze szlaki turystyczne. Jeśli planujesz wypoczynek w górach, to doskonałą propozycją mogą okazać się Ustrzyki Górne. Dlaczego?
fot. bieszczady / zdjecia.nocowanie.pl
Ustrzyki Górne - wyjątkowe miejsce w Bieszczadach
Jeśli poszukujesz miejsca naprawdę wyjątkowego, w którym dominuje cisza i spokój, a z okien roztacza się wspaniały widok na Bieszczady, to Ustrzyki Górne mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dzieje się tak z wielu powodów. Na pewno nie jest to miejscowość oblegana, tak jak np. Zakopane, ale na pewno na swój sposób wyjątkowa. To właśnie tu na wyciągnięcie ręki masz wszystkie najpopularniejsze szlaki, prowadzące na popularne bieszczadzkie szczyty.
Ustrzyki Górne mogą okazać się również świetną bazą wypadową, w szczególności, gdy w planach mamy zwiedzanie całego Podkarpacia. Tu na pewno Ty, jak i Twoja rodzina nie będziecie się nudzić.
Ustrzyki Górne są chętnie odwiedzane przez turystów, stanowią bowiem świetną bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki. Można stamtąd dotrzeć na Połoninę Caryńską, Tarnicę i wiele innych zakątków. Sama miejscowość charakteryzuje się naprawdę bogatą historią. Ustrzyki Górne lokowano w XVI wieku na prawie wołoskim, była to własność rodziny Ustrzyckich, która później weszła w skład dóbr królewskich, stając się tzw. królewszczyzną. Z racji położenia na pograniczu wieś była wielokrotnie napadana – nie tylko przez obce wojska, ale również grasujących zbójników. Najtragiczniejszym wydarzeniem w historii Ustrzyk Górnych była akcja „Wisła”, w ramach której wysiedlono wszystkich mieszkańców, natomiast pozostałe zabudowania spaliły oddziały UPA. Później działała tam strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza oraz schronisko PTTK.
Sprawdź również: Bieszczady na 3 dni. Planujemy wypoczynek!
Co robić w Ustrzykach Górnych w wolnym czasie?
Ostatnie lata pokazały, że miejscowość ta cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od pory roku. Jeśli mowa o rodzinnych wyjazdach, to w sezonie letnim chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy wędrówek po górach, a w zimie - miłośnicy białego szaleństwa na stokach. Wyjazd do Ustrzyk Górnych to jeden z lepszych sposobów na oderwanie się od codzienności dużego miasta. To niewielka osada nastawiona na turystykę, gdzie można odpocząć i szybko naładować akumulatory. Wszystko to sprawia, że nasz wypoczynek na pewno będzie udany. Dzieci również nie powinny mieć powodów do narzekań, bo:
-
bardzo blisko stąd do popularnych szlaków, prowadzących na bieszczadzkie szczyty
-
większość obiektów, które się tu znajdują, w ramach udogodnień oferują plac zabaw i wszystko inne, dostosowane dla dzieci
-
do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej jest zaledwie 40 km
-
dominuje tu cisza i spokój, dzięki czemu każdy rodzinny urlop będzie w pełni udany
-
Ustrzyki Górne wyróżniają się niezwykłym klimatem i czystym powietrzem, dzięki czemu Wasze dzieci poczują się tu naprawdę wyjątkowo
-
około 60 km do Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych
-
około 40 km do Leśnej Zwierzyńca w Lisznej
-
zaledwie 17 km do Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem
-
około 60 km nad Jezioro Solińskie, gdzie spędzicie miło czas nad wodą
Z racji tego, że Ustrzyki Górne całkiem niedawno podniosły się z gruzów, w miejscowości właściwie nie ma zabytków. Mieści się tam siedziba dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a poza tym działa Muzeum Turystyki Górskiej – ekspozycji trzeba szukać w tzw. zielonym domku. Prezentują one archiwalne wydawnictwa dotyczące regionu, pierwsze przewodniki po Bieszczadach a także zdjęcia zachowanych pamiątek po Łemkach oraz zamieszkującej te ziemie ludności żydowskiej.
Przeczytaj koniecznie: Urlop na Podkarpaciu. Gdzie warto się zatrzymać?
Propozycje górskich wędrówek z Ustrzyk Górnych przedstawiają się następująco:
-
pętla prowadząca z Ustrzyk przez Połoninę Caryńską, Przełęcz Wyżniańską na Małą i Wielką Rawkę - trasa nie jest długa, ale aby ją pokonać, trzeba cieszyć się dość dobrą kondycją, gdyż po drodze zdarzają się strome podejścia i zejścia. Jednak widoki na rozległe połoniny i hale zrekompensują wszelkie trudy;
-
szlak prowadzący na Tarnicę - wycieczka rozpoczyna się w centrum wsi, później trzeba się kierować na Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą. Ze szczytu Tarnicy roztacza się wspaniała panorama masywu Rawki, można podziwiać Połoninę Caryńską oraz majaczącą w oddali Połoninę Wetlińską. Szlak powrotny do Ustrzyk Górnych prowadzi przez wieś Wołosate.
Noclegi w Ustrzykach Górnych
Skoro ma to być rodzinny wypoczynek, to warto by Wasze miejsce noclegowe było równie wspaniałe. Ustrzyki Górne w tym przypadku mają się czym pochwalić. Znajdziemy tu przede wszystkim obiekty z kategorii kwatery i pokoje. Zazwyczaj w ofercie znajduje się pokój z łazienką oraz możliwość korzystania z części wspólnej z kuchnią i jadalnią. Oprócz tego w miejscowości można wynająć też nocleg w gospodarstwie agroturystycznym. Ofertę wzbogacają tam zazwyczaj takie atrakcje jak udział w karmieniu zwierząt hodowlanych czy dostępne na miejscu wyżywienie, obejmujące lokalne, wiejskie produkty.
Oprócz tego w bazie noclegowej Ustrzyk Górnych znajdują się również domki. To propozycja dla rodzin i większych grup, które oczekują większej przestrzeni i swobody. Nowoczesne domki oferują także udogodnienia ułatwiające wypoczynek, jak na przykład wyposażenie kuchni obejmujące na przykład kuchenkę mikrofalową, sztućce i naczynia kuchenne, czy suszarkę do włosów w łazience.
Ceny noclegów w Ustrzykach Górnych zależą od kilku czynników, jak na przykład lokalizacja i standard. Średni koszt wynosi 153 zł, natomiast najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy cena noclegu wyniesie około 50 zł.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Ustrzykach Górnych
Mamy nadzieję, że wybór tego miejsca przypadnie Wam do gustu i spędzicie tu wyjątkowy czas w gronie najbliższej rodziny. To co? Rzucasz wszystko i wyjeżdżasz do Ustrzyk Górnych?
Komentarze