Rodzinny wyjazd za miasto. Łowicki Park Etnograficzny

 Rodzinny wyjazd za miasto. Łowicki Park Etnograficzny

Szukasz pomysłu na rodzinny wyjazd za miasto? Świetną propozycją może być wizyta w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach. W skansenie prezentowane są budynki dawnej wsi łowickiej, w dwóch układach przestrzennych. To wspaniała przygoda zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to placówka wchodząca w skład Muzeum w Łowiczu. W skansenie prezentowane są budynki dawnej wsi łowickiej, w dwóch układach przestrzennych. Pomysł zbudowania skansenu wsi łowickiej narodził się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Miejsce wybrano w 1971 roku, w pobliżu ówczesnej głównej drogi łączącej Warszawę z Poznaniem. W drugiej połowie lat 70. XX wieku opracowano plan zagospodarowania działki o powierzchni 17,67 hektara. Plan ten uległ jednak weryfikacji w końcu lat 80. XX wieku  - obiekt poddano wtedy intensywnej rozbudowie. W 1996 roku skansen i poszczególne obiekty trafiły do rejestru zabytków.

Zgodnie z zamysłem twórców skansen obrazuje tradycyjne budownictwo z terenów obejmujących dawne Księstwo Łowickie, które zamieszkiwane było przez Księżaków (Łowiczan). Obecnie są to tereny powiatów łowickiego i skierniewickiego.

Skansen należy do utworzonego w 1998 roku Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Inicjuje imprezy plenerowe, m.in. Majówkę w Skansenie, czy Łowickie Żniwa.


Na terenie skansenu zgromadzono 42 obiekty: mieszkalne, sakralne i użytkowe. W większości pochodzą one z XIX i XX wieku. Wnętrza wyposażono w przedmioty odpowiednie dla danych obiektów, w tym umeblowanie, elementy gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, obrazy i tkaniny. Dominują budowle drewniane konstrukcji wieńcowej i sumikowo-łątkowej, kryte dachami czterospadowymi ze strzechami. Placówka prezentuje dwa przestrzenne układy ruralne: owalnicę z centralnym placem wioskowym i ulicówkę z zabudową jednostronną.

Jest tu kapliczka z Otolic (rekonstrukcja), z pierwszej połowy XX w., chałupa ze Złakowa Borowego zaadaptowana na szkołę, z drugiej połowy XIX w., obora kamienno-ceglana ze Złakowa Borowego, z około 1930 roku, lamus z Radziejowic z XIX w., stodoła z Boczek Chełmońskich z około 1930 roku, chałupa z Łaguszewa z końca XIX w., lamus z Niedźwiady z pierwszej połowy XX w., stodoła z Otolic z początku XX w., rekonstrukcja brogu, piec chlebowy z Otolic z okresu międzywojennego, dzwonnica z Wysokienic z 1774 roku, plebania z Pszczonowa z początku XX w.  czy zrekonstruowana remiza ze Złakowa Borowego z 1913 roku.

Muzeum czynne jest przez cały rok. Jednak poza sezonem istnieje jedynie możliwość zwiedzania spacerowego, czyli bez wchodzenia do poszczególnych obiektów. Możemy je oglądać tylko z zewnątrz. Wstęp do skansenu jest płatny.

Warto wiedzieć także o tym, że w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach organizowane są także ciekawe pokazy i warsztaty rzemiosła ludowego: wycinankarstwa, kwiatów bibułkowych (charakterystycznych dla regionu róż i maków), hafciarstwa i garncarstwa. Wybierając się do muzeum warto zapoznać się z harmonogramem prezentacji i warsztatów, znajdującym się na stronie internetowej placówki. Możliwe jest także zorganizowanie warsztatów dla grup zorganizowanych – trzeba jednak wcześniej skontaktować się telefonicznie.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjne Pomorze: Gniew

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!