Roh – najwyższy wierzchołek Połoniny Wetlińskiej

Roh – najwyższy wierzchołek Połoniny Wetlińskiej

Roh jest najwyższym wierzchołkiem Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich. Szczyt stanowi kulminację pokrytego grehotami grzbietu położonego pomiędzy oddzielającą go od Osadzkiego Wierchu Srebrzystą Przełęczą a Hasiakową Skałą i znajduje się w jego północno-zachodnim końcu.

Roh (1255 m n.p.m.) to najwyższy wierzchołek Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich. Szczyt stanowi kulminację pokrytego grehotami grzbietu położonego pomiędzy oddzielającą go od Osadzkiego Wierchu Srebrzystą Przełęczą a Hasiakową Skałą i znajduje się w jego północno-zachodnim końcu. Stoki północne oraz zachodnie są strome, natomiast południowy ma mniejsze nachylenie. Na szczycie Roha główny grzbiet Połoniny Wetlińskiej skręca o ok. 90° na południe (w kierunku Osadzkiego Wierchu). Wierzchołek nie jest dostępny dla ruchu turystycznego ze względu na brak znakowanych szlaków turystycznych i ochronę Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.) to drugi co do wysokości i najwyższy dostępny szlakiem turystycznym szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich. Wierzchołek stanowi krótką, kamienistą grań o stromych stokach pokrytych grehotami. Na Osadzkim Wierchu grzbiet Połoniny Wetlińskiej zmienia kierunek z NE-SW na NW-SE; ponadto na zachód odchodzi boczny grzbiet kulminujący w Hnatowym Berdzie. Z uwagi na występowanie połoniny, szczyt jest punktem widokowym na okoliczne pasma Bieszczadów oraz Gór Sanocko-Turczańskich.

Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.) to najdalej na wschód wysunięta kulminacja Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach, położona na północ od Przełęczy Wyżnej i na zachód od doliny potoku Prowcza. Na północ odchodzi ze szczytu boczny grzbiet Jawornika i Dwernika Kamienia, ciągnący się aż do doliny Sanu. Od wysokości ok. 1100 m n.p.m. stoki pokrywa połonina. Kilka metrów na południe od najwyższego punktu znajduje się schronisko "Chatka Puchatka", najwyżej położone w Bieszczadach.


Przez wierzchołek prowadzi znakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki Smerek – Berehy Górne, z którym łączy się szlak żółty z Przełęczy Wyżnej. Do niego z kolei (w dolnej części) dochodzi czarny szlak z kempingu "Górna Wetlinka".

Następny artykuł 30 rocznica sierpnia 80\'

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!