Rowerem przez Lubuskie

Rowerem przez Lubuskie

Lubuskie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Ten region Polski przyciąga szczególnie miłośników aktywnego wypoczynku. Na wczasowiczów czekają tu setki kilometrów ścieżek rowerowych i pieszych, o różnym stopniu trudności. A zewsząd otaczająca nas przyroda zachwyca i kusi, by znów tu powrócić.

Województwo Lubuskie kusi bogactwem przyrody, kultury i historii. Liczne jeziora, lasy, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody są idealnym tłem do rodzinnych wycieczek. Ten region Polski coraz częściej przyciąga turystów lubiących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Bez wątpienia wielką rolę odgrywa tu także rozbudowana sieć szlaków rowerowych i pieszych. Trasy są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W sumie przygotowano setki kilometrów ścieżek dla turystów o różnym zaawansowaniu i kondycji fizycznej. Ciągle też powstają nowe trasy. Co ważne, szlaki rowerowe zaplanowano tak, aby podczas wyprawy móc nacieszyć i oko i duszę. Można też korzystać z leśnych szlaków, którymi można jeździć bez końca, wyznaczając sobie samemu trasy.

Są trasy krótkie i niezbyt wymagające, np. dla rodzin z małymi dziećmi. Jedne biegną wzdłuż rzeki, inne wokół jeziora, a jeszcze inne po najważniejszych zabytkach danego miasta. Niektóre szlaki się ze sobą łączą, dzięki czemu możemy wybrać trasę krótszą lub dłuższą, możemy też skorzystać jedynie z fragmentu szlaku, na interesującym nas odcinku.

W województwie lubuskim jest sporo miejsc, które warto odwiedzić rowerem. Już sam objazd jezior i parków krajobrazowych może być niezwykłą przygodą na dwóch kółkach. A pamiętajmy, że Lubuskie to w sumie dwa parki narodowe: Drawieński Park Narodowy i Park Narodowy Ujście Warty, osiem parków krajobrazowych, 61 rezerwatów oraz 1510 pomników przyrody.

Nie macie planów na najbliższy weekend? Wybierzcie się na wycieczkę rowerową jednym ze szlaków. Poniżej podpowiadamy, gdzie warto się wybrać na rower w Lubuskiem. Poznajcie pięć, naszym zdaniem, najciekawszych tras rowerowych w Lubuskiem.


Rowerem Wokół jeziora Niesłysz


Wycieczka rowerowa wokół jeziora Niesłysz to w sumie około 20 km jazdy przepięknymi ścieżkami. Na trasie czekają nas wspaniałe krajobrazy oraz ciekawe obiekty. Pamiętajmy, by się trzymać niebieskich znaków, które poprowadzą nas wokół linii brzegowej jeziora. Będą to głównie drogi leśne. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na otaczającą nas przyrodę. Jeśli planujemy przystanki, warto zatrzymać się na chwilę w Przełazach, gdzie znajduje się pałac, w Niesulicach, a także w Krzeczkowie. Jeśli zdecydujemy się delikatnie odbić od linii brzegowej możemy też odwiedzić Mostki z zabytkowym kościołem i pałacem.

Długość trasy: ok. 20 km

Start: Niesulice

Meta: Niesulice

Trudność: Trasa jest prosta, wiedzie drogami leśnymi, gruntowymi



Trasa Zbąszyń – Zbąszynek

 

Jest to idealny szlak na rodzinne wycieczki. Trasa liczy jedynie 12 km i nie powinna sprawić większych problemów nawet najmłodszym cyklistom, ponieważ biegnie po płaskim terenie. Naszą wyprawę zaczynamy w Zbąszyniu. To właśnie tutaj, na plaży Łazienki ma swój początek ścieżka rowerowa biegnąca nad jeziorem Błędno, wzdłuż promenady, aż do Zbąszynka.

Na co warto zwrócić uwagę po drodze? Przede wszystkim na otaczającą nas przyrodę, którą zarówno widać, jak i słychać. Swoim towarzystwem uraczyć nas może m.in. zimorodek, orlik krzykliwy, bocian biały i czarny, łyska, dzięcioł czy żuraw. Mijać będziemy także jezioro Błędno i wioskę Nądnia, gdzie możemy wstąpić do miejscowej prywatnej kuźni. Kolejne ciekawe miejsce to Jeziorko Koźlarskie, a dokładniej czterohektarowy akwen, do którego spływa deszczówka z ogromnego dachu pobliskiego przedsiębiorstwa. Co ciekawe, na środku zbiornika jest wyspa, na której żyją kozy, owca kameruńska, króliki, kury i barany. Na wyspę nie można się dostać, ale podejrzeć co się na niej dzieje uda nam się z brzegu. Poza tym na ścieżce biegnącej wzdłuż jeziora znajduje się ścieżka zdrowia oraz plac zabaw.

Długość trasy: ok. 12 km
Start: Zbąszyń
Meta: Zbąszynek
Trudność: Szlak jest łatwy i przyjemny, a trasa płaska i krótka.



Wokół łagowskich jezior


Zdaniem wielu miłośników rowerowych wycieczek jest to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w województwie lubuskim. Wiedzie zaraz przy brzegu dwóch łagowskich jezior, czasami tylko nieco od nich odbijając. Szczególnie warta polecenia jest nieco dłuższa trasa, wiodąca wokół jeziora Trześniowskiego, czyli tego na północ od zamku Joannitów w Łagowie. I właśnie tam zaczyna się podróż mając jezioro po prawe stronie.

W Sulęcińsko- Łagowskim Parku Krajobrazowym znajduje się osiem jezior. Jezioro Trześniowskie jest największe i uchodzi za najpiękniejszy akwen w regionie. Czekają nas więc piękne doznania widokowe. Co ważne, ścieżki są dość szerokie a podłoże w większości ubite, ale należy uważać na wystające korzenie drzew.

Trasa wiedzie przez malownicze tereny i jest w miarę łatwa. Wyjątek stanowi fragment ścieżki wzdłuż pólnocno-wschodniej strony jeziora. Cześć trasy jest podmokła, część położona na stromym zboczu. Jednak bez wątpienia warto pokonać te trudniejsze fragmenty, bo całość zachwyca.

Długość trasy: ok. 17 km
Start: Łagów
Meta: Łagów
Trudność: Trasa w większości łatwa, jednak fragmentami trudna.



Na trasie: Kostrzyn – Słubice


Trasa rowerowa z Kostrzyna do Słubic prowadzi po koronie wału przeciwpowodziowego wzdłuż Odry. Jest to bardzo fajna trasa, polecana na niedzielny wyjazd, szczególnie dla tych, co nie lubią samochodów, jednak chcą trochę pojeździć.

Jadąc mijamy dawną placówkę Wojsk Ochrony Pogranicza na wysokości Górzycy. Pozostałościami po jednostce są puste garaże i wysoka wieża obserwacyjna. W Kostrzynie można zobaczyć pozostałości po przejściu granicznym - budynki zajął Urząd Miasta i Gminy, a miejsce pod wiatą służy jako parking. Tuż przy granicy znajdują się ruiny Twierdzy Kostrzyn, częściowo odrestaurowane.

Rowerzyści chwalą trasę za jej malowniczość. Bez wątpienia dużym atutem jest to, że wiedzie ona z dala od dużych skupisk ludzkich, często możemy też po drodze spotkać dzikie zwierzęta, a z brzegów Odry roztacza się piękny widok na jej zakola.

Trasa wiedzie z Kostrzyna nad Odrą przez Ługi Górzyckie, Górzycę, Owczary, Drzecin aż do Słubic.

Długość trasy: ok. 34 km
Start: Kostrzyn
Meta: Słubice
Trudność: Teren płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi. Są jednak długie odcinki drogi gruntowej o nie najlepszej jakości.



Na rowerze z Żagania do Szprotawy


Trasa z Żagania do Szprotawy, przez Małomice, ma ok. 25 km długości. W większości jedziemy drogami asfaltowymi, po niezbyt trudnym terenie. Na szlaku czeka nas mnóstwo historycznych ciekawostek, zabytkowym budowli i pięknych miejsc przyrodniczych.

Co warto zobaczyć? Będąc w Żaganiu koniecznie trzeba zobaczyć rynek i otaczającego kamienice, późnobarokowy kościół filialny pod wezwaniem Świętego Ducha, zespół klasztorny poaugustiański z XIV-XVIII wieku, złożony z kościoła parafialnego, dawnego klasztoru i konwiktu oraz spichlerza klasztornego oraz zespół zamkowy, w którego skład wchodzi: pałac – barokowy zespół pałacowy Lobkowitzów z lat 1631–1633 a obecnie Żagański Pałac Kultury, usytuowany na południowo-wschodnim obrzeżu miasta na miejscu średniowiecznego zamku, loretańską kaplicę zamkową, oranżerię z rampami a także park geometryczny z XVII-XX wieku, o łącznej powierzchni 77,49 ha. 

Możemy też zatrzymać się w Małomicach, gdzie odwiedzić warto kościół barokowy zbudowany w 1732 roku oraz park krajobrazowy – dworski. Szprotawa natomiast zachwyci nas renesansowym ratuszem, murami obronnymi z XIV wieku czy Bramą Żagańską – Muzeum Ziemi Szprowawskiej.

Długość trasy: ok. 25 km
Start: Żagań
Meta: Szprotawa
Trudność: Trasa prosta i przyjemna. Wiedzie asfaltowymi drogami.

Następny artykuł Wakacyjny weekend w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!