Rowerowa majówka nad morzem

Rowerowa majówka nad morzem

Kto powiedział, że nam morzem można się tylko opalać? Polskie wybrzeże kusi kilometrami piaszczystych plaż, rybackimi przystaniami, a także tętniącymi życiem portowymi miastami. Najczęściej kojarzymy je z wakacyjnym lenistwem oraz rześkimi wodami Bałtyku. Wycieczka rowerowa nad morzem może być ciekawą formą spędzenia wolnego czasu podczas majówki!

Z roku na rok rower staje się w Polsce coraz bardziej popularną formą aktywności. Taka rowerowa przejażdżka daje prawdziwą erupcję endorfin. Wiosna w rozkwicie, na zewnątrz robi się przyjemnie ciepło, a na horyzoncie widać już majówkowe pikniki i rodzinne wypady za miasto. A gdyby tak wyjechać nad morze i skorzystać z rowerowych szlaków, upajając się świeżym powietrzem i lekkim powiewem nadmorskiej bryzy? Przejrzyjcie najlepsze trasy na Wybrzeżu!

 

Niezbędne wyposażenie

 

Na początek zastanówmy się, co zabrać na taki rajd, oprócz samego roweru. Najlepszym wyborem będzie pojazd o grubszych oponach, typu trekkingowego. W tym przypadku nie sprawdzi się zwykła kolarzówka. Dobrze jest wyposażyć się w pompkę i dwie zapasowe dętki. Jeśli wybieracie się w samodzielną podróż, przyda się również skuwacz i spinka do łańcucha, plastikowe łyżki do zdjęcia opony, zestaw kluczy imbusowych oraz klucz do dokręcenia suportu.

 

Przejdźmy teraz do kwestii odzieży. Musimy uwzględnić wszystkie warunki atmosferyczne. Najlepiej zabrać tyle zestawów, aby nie trzeba się było martwić podczas wyprawy. Na szlaku rowerowym najlepiej sprawdzą się jasne bluzki i bluzy, ponieważ dzięki nim będziemy lepiej widoczni. Naszym niezbędnikiem jest kurtka sportowa wykonana z polaru z wiatroszczelną membraną Windstopper, dopasowany kask, okulary przeciwsłoneczne, a także zapobiegające odciskom rękawiczki rowerowe. Nie zapominajmy także o wygodnych butach sportowych, specjalnych spodniach rowerowych, najlepiej tych z wkładką, oraz o napojach i prowiancie na drogę. 

 

Szukacie noclegów na weekend majowy?  Zobaczcie: Noclegi nad morzem.

 

Międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku

 

To pierwszy szlak, o którym warto pomyśleć, szykując się do rowerowej wyprawy. Zwany jest inaczej Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim. Na terenie Polski oznaczany jest jako R-10, a jego długość to 588 km. Warto wspomnieć, że należy do europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo. Trasa R-10 biegnie przez wszystkie kraje basenu Morza Bałtyckiego: Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Finlandię, Szwecję, Norwegię, Danię, a także Obwód Kaliningradzki. Od granicy z Niemcami, szlak przechodzi przez takie nadmorskie miejscowości jak:

Świnoujście – Międzyzdroje – Pobierowo – Trzęsacz – Niechorze – Rewal – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Mielno – Darłowo – Ustka – Łeba – Władysławowo – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Elbląg – Frombork – Braniewo - Gronowo. 

 

Jeśli zdecydujemy się na wyprawę tym właśnie szlakiem, musimy zaopatrzyć się w dokładną mapę pasa nadmorskiego. Trzeba być uważnym i mieć dobrą orientację w terenie. Powinniśmy się liczyć z tym, że na niektórych odcinkach trasa może być nieco gorzej oznakowana.

 

Ogólnie rzecz biorąc, tereny trasy R-10 są idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Nadmorski szlak ma do zaoferowania różnorodne krajobrazy, wspaniałe jeziora, rzeki, piękne lasy, parki narodowe, czy zabytki. Dużą zaletą jest dobrze rozbudowana infrastruktura, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem noclegu, bądź ze zrobieniem zakupów.

 

Chcecie zatrzymać się na dłużej na szlaku R-10? Sprawdźcie atrakcyjne oferty noclegowe:

Noclegi Ustka

Noclegi Gdynia

Noclegi Międzyzdroje

 

Szlak rowerowy USB, czyli Ustka – Słupsk – Bytów

 

Szlak ten jest bardzo zróżnicowany i charaktryzuje się szeregiem walorów widokowych i krajobrazowych na trasie przejazdu. Jego całkowita długość to 86 km. Pokonując tę trasę, warto zwiedzić Rezerwat Buczyna nad Słupią oraz odtworzoną Zabytkową Zagrodę Albrechta, wchodzącą w skład skansenu Muzeum Pomorza Środkowego. Atrakcją tego odcinka jest jeszcze zespół jezior na południe od Krzyni, zabytkowe, ale nadal działające, elektrownie wodne na rzece Słupi czy chociażby krzyżacki zamek w Bytowie. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że szlak USB pokrywa się ze szlakiem krajowym (międzyregionalny M-14) Ustka – Słupsk – Bytów – Brusy – Czersk – Grudziądz.

 

Szlak rowerowy Pętla Parchowska

 

To oznakowany kolorem czerwonym szlak rowerowy w formie pętli o długości 23,4 km. Jest to trasa o średniej trudności, której początek i koniec znajduje się w miejscowości Parchowo. Aby pokonać ten odcinek, należy poświęcić około 3 godzin. Napotkamy tutaj liczne urozmaicenia terenu w postaci podjazdów i zjazdów, a także dwóch jezior – Glinowskiego i Stropno. Nad pierwszym z nich mieści się rekreacyjne kąpielisko. Dominującą nawierzchnią na trasie są drogi gruntowe i asfalt.

 

Wybierz się na wycieczkę rowerową do Trójmiasta i przejrzyj imprezy w Gdańsku.

 

Szlak rowerowy Pętla Chośnicka

 

To idealny odcinek dla tych, którzy nie lubią się przemęczać. Szlak ma długość 16,6 km. Znacza część tej trasy prowadzi przez leśne dukty. Startuje ona w Parchowie, a następnie wzdłuż drogi wojewódzkiej prowadzi w kierunku Sulęczyna do Parchowskiego Młyna. Ze względu na ochronę przyrody, szlak omija niestety Rezerwat Jeziorka Chośnickie i biegnie bezpośrednio do wsi Chośnica. Stamtąd, drogą asfaltową, zmierza z powrotem do punktu wyjścia, czyli Parchowa.

 

Jesteście ciekawi, jakie atrakcje czekają na Was nad morzem? Wszystko podpowie aplikacja. Aby dowiedzieć się, która będzie najlepsza, pobierzcie naszą ściągawkę z aplikacjami turystycznymi.

Majówka tuż-tuż!

Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.

Zainteresowany? To do dzieła!


Następny artykuł Zakochaj się w Sandomierzu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!