Rowerowa pętla wokół jeziora Mamry

Rowerowa pętla wokół jeziora Mamry

Mazury to idealny region dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jedną z ciekawych propozycji będzie objechanie rowerem jeziora Mamry. Jesteście gotowi podjąć to wyzwanie?

Amatorom dwóch kółek proponujemy pętlę wokół jeziora Mamry. Trasa rozpoczyna się i kończy w Giżycku, a do pokonania jest 81 kilometrów.

Mamry, jedno z największych jezior w Polsce


Wycieczka rowerowa trasą wokół jeziora Mamry, to doskonały sposób na to, by poznać ciekawe miejsca tej części Mazur – oraz oczywiście sam akwen. Jest to jedno z największych jezior w naszym kraju, wraz z mniejszymi, połączonymi ze sobą zbiornikami tworzy kompleks, który chętnie wybierają żeglarze. Mamry leżą na popularnym Szlaku Wielkich Jezior, jest on urozmaicony trzydziestoma trzema wyspami. Na części z nich utworzono rezerwat przyrody, który chroni miejsca lęgowe ptaków oraz wyjątkowy polodowcowy krajobraz.

Uroki akwenu można podziwiać również z lądu. Ułatwiają to niskie, pozbawione drzew brzegi urozmaiconej linii.

Trasa wokół jeziora


Szlak ma swój początek w pięknym Giżycku, niedaleko dworca. Na trasie znajdują się zarówno popularne, jak mniej znane atrakcje naszego regionu – jedno jest pewne, warto zobaczyć je wszystkie!

Wyjeżdżając z Giżycka, trzeba kierować się w ulicę Kolejową, z której należy skręcić w prawo w ulicę Wyzwolenia. Trasa prowadzi do Placu Grunwaldzkiego, a później ulicami Konarskiego, Nowowiejską i Obwodową do wyjazdu na Węgorzewo. Od Giżycka dzieli je niecałe 50 kilometrów – wytrawni rowerzyści przyznają, że nie jest to bardzo długi dystans, dlatego zachęcamy do zrobienia kilku niewielkich przystanków. Można je wykorzystać na zwiedzanie okolicy.

Przerwę warto zrobić między innymi w Sztynorcie, gdzie dojedziemy przez Świdry, Pieczarki, Pozezdrze i Harsz. Znajduje się tu rozległa rezydencja Lehendorffów. Na kompleks składa się pałac z XVI wieku, pawilon ogrodowy, neogotycka kaplica oraz zabudowania gospodarcze. Przez wiele lat po wojnie piękna rezydencja popadała w ruinę – na szczęście od kilku lat trwają prace nad jej odrestaurowaniem. Ich postęp można ocenić podczas wycieczki.

Ze Sztynortu, przez Pniewo, dojedziemy do Mamerek. Tam postój jest naprawdę konieczny – szczególnie dla osób interesujących się historią drugiej wojny światowej. W miejscowości tej znajduje się bowiem świetnie zachowany kompleks niemieckich bunkrów, w których mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Schrony są udostępnione zwiedzającym!

Mamerki leżą ją tylko kilka kilometrów od Węgorzewa. Będąc w mieście warto wybrać się nad Kanał Młyński, przecinający park Helwinga. Warto wygospodarować trochę czasu na wizytę w Muzeum Kultury Ludowej przy ulicy Portowej oraz odwiedzić nieduży skansen utworzony nad rzeką Węgorapą.

Po nacieszeniu się Węgorzewem, pora myśleć o drodze powrotnej. Wyjeżdżając z miasta, trzeba kierować się na miejscowość Kal. Stamtąd na Ogonki, Harsz i Pieczarki. Stąd do Giżycka jest już naprawdę blisko.

Następny artykuł Pogoda na pierwszą połowę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!