Roztoczański Park Narodowy zlokalizowany jest w środkowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim. Na jego terenie znajdują się najcenniejsze obszary Roztocza.
Park ten powstał w 1974 roku i obejmował swoim zasięgiem obszar 4801 ha. Obecnie jego powierzchnia sięga 8483 ha, z czego lasy zajmują około 95,5%. Pod ścisłą ochroną znajduje się obecnie około 1029 ha tego obszaru . Początkowo w 1936 roku utworzono rezerwat Bukowa Góra potem ochronę tą rozciągnięto na szerszy obszar.
Usytuowanie Parku na obszarze oddzielającym Wyżynę Lubelską od Kotliny Sandomierskiej spowodowało zróżnicowaną budowę geologiczną tego terenu. Główne typy rzeźby to ostańce, krawędzie, padoły i doliny. Przez Park przepływa rzeka Wieprz.
Na terenie parku spotkać możemy duże ssaki na przykład: jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy, kuny, borsuki. Sprowadzone tu zostały również koniki polskie. Park może poszczycić się około 190 gatunkami ptaków, z czego na największą uwagę zasługują : orlik krzykliwy, trzmielojad, bocian czarny, liczne dzięcioły,muchówka mała i białoszyja, gołąb siniak, czyż oraz pliszka górska.
Wśród gadów wyróżnić możemy jaszczurki, żmije zygzakowate i zaskroniece oraz rzadko spotykane żółwie błotne. Znajduje się tu również wiele gatunków płazów oraz owadów (samych chrząszczy jest około 2000 gatunków).
Obszar parku jest rozczłonkowany co sprawia trudności w jego ochronie. Przebiegają przez niego 2 linie kolejowe oraz 5 odcinków dróg publicznych co stwarza zagrożenie dla funkcjonowania parku.
Znajduje się tu wybudowany w 1994 roku Ośrodek Edukacyjno – Muzealny, który czynny jest codziennie oprócz poniedziałków. Turystom oferuje : wystawy przyrodnicze i artystyczne, wycieczki z przewodnikiem, projekcje filmów przyrodniczych, zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży, szeroką informację turystyczną oraz zaprasza do korzystania z bogatych zbiorów bibliotecznych i czytelni.
Organizowane są tu również "Wykłady otwarte" prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin przyrodniczych (trzeci czwartek miesiąca).
Teren parku przecięty jest przez pięć szlaków turystycznych : centralny, krawędziowy, partyzancki, roztoczański i szlak obwodnica RPN im. A. Wachniewskiej. Turyści skorzystać mogą też z dziewięciu szlaków pieszych oraz trasy rowerowej do Florianki.
fot. jozefbabij / Pixabay.com CC0
SUPER!
Tu jest pięknie!