Ruciane-Nida na weekend
Na Mazurach nie brakuje ciekawych miejsc, które można odwiedzić podczas weekendu albo urlopu. Jednym z nich jest cenione przez żeglarzy Ruciane-Nida, gdzie także osoby lubiące inne formy wypoczynku znajdą coś dla siebie.
Ruciane-Nida to jedno z ulubionych miasteczek żeglarzy, którzy właśnie tutaj wypływają na szlak Wielkich Mazurskich Jezior. Jego malownicze położenie przyciąga jednak nie tylko wielbicieli przygód pod żaglami, ale również amatorów przyrody. Miasteczko jest świetną bazą wypadową dla osób, które chciałyby poznać okoliczne atrakcje.
Już teraz znajdź noclegi w Rucianem-Nidzie na wakacje, wejdź: Noclegi w Rucianem-Nidzie
Jedną z nich jest Śluza Guzianka, która łączy Ruciane-Nida ze szlakiem Wielkich Jezior. Zbiornik został oddany do użytku ponad sto lat temu i przez ten czas, bez żadnych przerw, służy żeglarzom. Turyści mogą skorzystać z rejsu niewielkimi statkami, które w sezonie wypływają na Jezioro Nidzkie – połączone jest ono z Jeziorem Guzianka Mała właśnie tą śluzą.
Z wizytą u Gałczyńskiego
Latem w Rucianem-Nidzie działa port pasażerski, z którego można wypłynąć w rejs do Leśniczówki Pranie. Stary budynek stoi na leśnej polanie, blisko stromego brzegu Jeziora Nidzkiego. W ostatnich latach życia bywał tu Konstanty Ildefons Gałczyński, dlatego w leśniczówce urządzono muzeum, które poświęcono poecie. Latem Pranie zamienia się w centrum kulturalne, do którego zjeżdżają najlepsi polscy aktorzy, by recytować poezje Gałczyńskiego.
Dowiedz się, jak będzie wyglądał tegoroczny sezon kulturalny w Leśniczówce Pranie, zobacz: Początek sezonu kulturalnego w Leśniczówce Pranie
W pobliżu leśniczówki rozpoczyna się leśna ścieżka, która teraz jest oznakowana i dokładnie opisana. Wystarczy przejść się śladami Gałczyńskiego, by zrozumieć dlaczego poeta tak bardzo lubił okolice Rucianego-Nidy. Trasa prowadzi wzdłuż leśniczówki, brzegiem Jeziora Nidzkiego i z powrotem na parking przy muzeum, gdzie także ma swój początek.
W okolicy leśniczówki dostępne są też inne trasy spacerowe i kajakowe – żółty szlak im. Karola Małłka, niebieski im. K. I. Gałczyńskiego i kajakowy przez jezioro Nidzkie.
Rowerowa przygoda na Mazurach
Ruciane-Nida to nie tylko miasto dla żeglarzy, to również miejsce dla wielbicieli rowerowych wypraw. To właśnie tutaj wytyczono popularną Pętlę Nidzką – trasę rowerową liczącą 50 kilometrów. Rozpoczyna się przy Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie, a później biegnie przez Pranie, Krzyże, Karwicę, Turośl, Wiartel i Czaplę. Wycieczka może być okazją do poznania ciekawych osób, ponieważ w letniskowej miejscowości Krzyże lubią wypoczywać cenieni polscy artyści. Jednak to nie chęć zdobycia autografu powinna być motywacją dla wyprawy, a wspaniałe widoki, jakie czekają na całym odcinku. Po przejechaniu przez Pranie i Krzyże, trasa wiedzie brzegiem Jeziora Nidzkiego i pośród malowniczej Puszczy Piskiej.
Przejażdżka pętlą to propozycja także dla mniej doświadczonych rowerzystów. Chociaż trasa może wydawać się długa, to wzdłuż niej znajduje się wiele miejsc postojowych, także z zadaszonymi wiatami, gdzie można spokojnie usiąść i nabrać sił przed dalszym etapem.
Pętla wokół Jeziora Nidzkiego to tylko jeden ze szlaków rowerowych, które rozpoczynają się w Rucianem-Nidzie. Pozostałe to: Pętla Szeroki Bór, Pętla Bełdany oraz Pętla Wojnowska. Prowadzą one po okolicach, do których wielu turystów zazwyczaj nie dociera. Jest to więc wspaniała okazja, by lepiej poznać malownicze zakątki na Mazurach.
Komentarze