Rudawiec - wcale nie najwyższy szczyt Gór Bialskich w Koronie Gór Polski
Położony w Górach Bialskich Rudawiec reprezentuje Koronę Gór Polski mimo tego, że wcale nie jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego. Co więcej, istnienie Gór Bialskich jest poddawane w wątpliwość przez wielu specjalistów, którzy widzą w ich miejscu Góry Złote. Jest to więc w pewnym sensie wyjątkowe wzniesienie w Sudetach, które warto odwiedzić, nie tylko jeśli zbieramy pieczątki Korony Gór Polski, lecz tak że chcemy na własne oczy zobaczyć ten wzbudzający sporo kontrowersji szczyt.
Na szczyt Rudawca prowadzi zielony szlak z Przełęczy Płoszczyna, na który można dostać się z leżących u podnóża Gór Bialskich Bielic. Trasa jest dość długa, ale łatwa i mało wymagająca pod względem kondycyjnym. Można ją pokonać o każdej porze roku, w tym także z dziećmi i przy okazji zobaczyć, jak wygląda swoisty kraniec Polski, jak przez wielu miłośników górskich wędrówek określany jest Rudawiec. Zanim jednak staniemy na początku szlaku, warto poznać bliżej górę, która będzie celem naszej kolejnej wycieczki. Rudawiec mimo tego, że nie oferuje pięknych widoków, jest bowiem szczytem zdecydowanie ciekawym i wartym odwiedzenia.
Zobacz również: Jesienna wędrówka po górach. Jak się do niej odpowiednio przygotować?
Gdzie znajduje się Rudawiec?
Rudawiec to trzeci najwyższy szczyt Gór Bialskich po polskiej stronie. W języku czeskim jego nazwa to Polská hora lub Červené Bahno, Niemcy nazywają go natomiast Rote Sümpfe. Inne, podawane przez opracowania geograficzne nazwy tego szczytu, to m. in. Bieleń, Ruda Paprotnia i Rude Bagna. Jego wysokość wynosi 1112 m n.p.m. W Górach Bialskich wyższa od niego jest położona w Czechach Travna hora (1121 m n.p.m.), a w Polsce Postawna (1117 m n.p.m.) i Brusek (1115 m n.p.m.).
fot. AdobeStock, CC0
Rudawiec jest kulminacją rozległego masywu i stanowi zwornik trzech grzbietów - pasma Rudych Krzyży, grzbietu Iwonki i grzbietu Białej Kopy. Jego północne i wschodnie zbocza porasta Puszcza Jaworowa, której najbardziej cenne fragmenty chroni Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. Rudawiec to także najwyższy szczyt Gór Bialskich, przez który przebiega znakowany szlak turystyczny - w związku z tym to właśnie on, a nie wyższe od niego Postawna (1117 m n.p.m.) i Brusek (1115 m n.p.m.) znalazł się na liście Korony Gór Polski.
Poznaj: 7 powodów na jesienny wyjazd w góry. Dlaczego to dobry moment?
Góry Bialskie czy Góry Złote? Do którego pasma należy Rudawiec?
Geografowie nie są do końca zgodni, w którym paśmie górskim znajduje się Rudawiec. Powszechnie uznaje się go za trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Bialskich, których istnienie jest jednak także poddawane w wątpliwość. Góry Bialskie to jedno z najbardziej frapujących badaczy pasm, jakie posiadają na swoim terenie Sudety. Są zlokalizowane w Sudetach Wschodnich. Jerzy Kondracki w swojej "Regionalizacji Fizycznogeograficznej Polski" zaliczał je jednak do Gór Złotych. Podobne zdanie mają czescy geografowie, którzy uznają Góry Bialskie za część Gór Złotych.
Granice Gór Bialskich wyznacza początek Przełęczy Płoszczyna, przez którą przebiega granica polsko-czeska. Góry Bialskie wznoszą się od południowego wschodu od Stronia Śląskiego do wsi Bielice - miejsca, w którym można wejść na zielony szlak na Rudawiec. Granica pomiędzy nimi, a Górami Złotymi ciągnie się dnem Doliny Białej Lądeckiej do Przełęczy Trzech Granic. Jakby tego było mało, Góry Bialskie są uznawane za najdziwniejsze pasmo górskie w całych Sudetach. Posiadają bowiem zupełnie odmienne ukształtowanie terenu niż pozostałe pasma górskie w tej okolicy.
Planujesz rodzinny wyjazd w góry? Zobacz domki w Sudetach:
Północna część Gór Bialskich jest zwartym wyniesieniem, na którego terenie znajdują się szczyty o wysokości między 1000 a 1100 m n.p.m. W południowej części Gór Bialskich zlokalizowane są największe przewyższenia i najwyższe szczyty tego pasma górskiego. Ze względu na niejasną granicę między Górami Bialskimi a Górami Złotymi określenie, który z nich jest najwyższym szczytem Gór Bialskich przysparza sporo problemów. W zależności od przyjętego przebiegu granicy między oboma pasmami górskimi, może. być to Rudawiec (1106 m n.p.m.), Postawna (1124 m n.p.m.) lub Smrek (1125 m n.p.m.).
We współczesnych źródłach przyjmuje się jednak, że Rudawiec położony jest w Górach Bialskich. Jest to trzeci co do wysokości szczyt Gór Bialskich i zarazem najwyższe wzniesienie w tym paśmie górskim, na które można dostać się znakowanym szlakiem turystycznym. W związku z tym ostatnim faktem, to właśnie Rudawiec, a nie wyższa od niego Postawna, znalazł się w Koronie Gór Polski. Dlaczego podjęto taką decyzję?
Rudawiec a Korona Gór Polski
Rudawiec (1112 m n.p.m.) jest trzecim pod względem wysokości szczytem Gór Bialskich po polskiej stronie granicy. Korona Gór Polski to natomiast lista najwyższych szczytów w poszczególnych, leżących na terenie Polski pasmach górskich, na które prowadzi znakowany szlak turystyczny. Biorąc pod uwagę ten drugi warunek, oczywistym staje się, dlaczego to właśnie Rudawiec, a nie Postawna czy Brusek, znalazł się w tym zaszczytnym, górskim towarzystwie. To najwyższy szczyt Gór Bialskich, przez który przebiega znakowany szlak turystyczny. Zarówno Postawna, jak i Brusek znajdują się poza oficjalnymi szlakami i nie można się dostać na ich szczyty wyznaczony szlakiem sposób.
Obecność Rudawca w gronie najwyższych szczytów Polski od lat wzbudza jednak sporo kontrowersji. Wiele osób jest bowiem przekonanych, że szczyt ten w ogóle nie powinien znaleźć się na tej liście i to bynajmniej nie z powoduje jego "niższości" zarówno w stosunku od Postawnej, jak i Bruska. Powód takiego myślenia jest zgoła inny i wiąże się z kontrowersjami wokół samego funkcjonowania Gór Bialskich jako odrębnego pasma górskiego.
Sprawdź: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć
Według wielu geografów, Góry Bialskie po prostu nie istnieją, gdyż znajdują się na terenie Gór Złotych i to do nich powinny być zaliczane. Jeśli więc przyjmiemy ich myślenie za prawidłowe, Rudawiec nie powinien znajdować się w Koronie Gór Polski, a na jego miejscu powinno pojawić się Kowadło (989 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Złotych.
Możemy optować za jedną lub drugą opcją. Bez względu na to, czy przyjmiemy, że Góry Bialskie są częścią Gór Złotych, czy potraktujemy je za odrębne i w związku z tym pełnoprawne pasmo górskie, jedno jest natomiast pewne - Rudawiec, jako najwyższy szczyt Gór Bialskich, na który prowadzi znakowany szlak turystyczny, należy do Korony Gór Polski. Wejście na niego jest więc obowiązkowe dla każdej osoby, która kolekcjonuje pieczątki. Zdobycie Rudawca nie jest jednak wielkim wyzwaniem, tym bardziej warto więc zaplanować na niego wycieczkę i przy okazji odhaczyć kolejny polski szczyt na swojej liście.
Walory turystyczne Rudawca i jego okolic
Góry Bialskie, na których terenie znajduje się Rudawiec, są uznawane za najdziksze i najbardziej charakterystyczne pasmo górskie w całych Sudetach. Mimo swojego fascynującego i jakże odmiennego charakteru, nie są jednak tak chętnie odwiedzane przez turystów, jak chociażby sąsiadujące z nimi Góry Złote, Góry Izerskie czy Masyw Śnieżnika. Jest to teren słabo zurbanizowany i nisko zasiedlony, który nie bez powodu nazywany jest "Sudeckimi Bieszczadami". U stóp Gór Bialskich leży niewiele miejscowości - do najbardziej znanych należą m. in. Stronie Śląskie, Bolesławów, Nowa Morawa, Młynowiec oraz Bielice, skąd można wyruszyć na szlak zielony na Rudawiec.
fot. AdobeStock, CC0
W związku z tym, Góry Bialskie stanowią swoistą oazę spokoju na mapie Sudetów i mają wiele dobrego do zaoferowania osobom, które kochają bliski kontakt z naturą i dziki charakter odwiedzanych przez siebie miejsc. Wędrując po Górach Bialskich musimy liczyć się z tym, że będziemy sami na szlaku, a spotkanie na swojej drodze innych turystów będzie bardzo mało prawdopodobne. No chyba, że wybierzemy się na Rudawiec, który jako najwyższy szczyt Korony Gór Polski w Górach Bialskich, jest regularnie odwiedzany przez turystów.
Na terenie Gór Bialskich znajdują się dwa rezerwaty przyrody - Nowa Morawa i Puszcza Śnieżnej Białki. Skarby tego drugiego można podziwiać na szlaku na Rudawiec. Góry Bialskie porastają głównie lasy mieszane, a z ciekawszych roślin spotkać można tu m. in. różę alpejską i rzadkiego wawrzynka wilczełyko. Góry Bialskie zdecydowanie warto jednak dowiedzieć - Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika wspólnie tworzą bowiem rozległy teren o wysokich walorach turystycznych, który cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko miłośników górskich wycieczek, ale także narciarzy i osób zafascynowanych odkrywaniem tajników górskiej przyrody.
Walory naturalne tych okolic były doceniane już w XIX w. W dawnych czasach Góry Bialskie stanowiły własność holenderskiej księżnej Marianny Orańskiej, która podobno była w nich tak zakochana, ze nazywała je Rajem. Dzikie lasy i stare drzewa w tych okolicach możemy podziwiać po dziś dzień właśnie dzięki staraniom księżnej, która ochroniła je przez wyrębem. Z jej działalnością na rzecz rozwoju tych okolic można bliżej zapoznać się, odwiedzając Międzygórze - wyjątkową miejscowość w Masywie Śnieżnika, na terenie której znajduje się przepiękny Wodospad Wilczki.
Szlak na Rudawiec. Skąd wyruszyć na szczyt Korony Gór Polski?
Na Rudawiec wiedzie jeden znakowany szlak turystyczny. Jest to szlak koloru zielonego, do którego można dostać się z Bielic - niewielkiej miejscowości w Górach Bialskich. Szlak na Rudawiec biegnie od Przełęczy Płoszczyna na Śnieżnik. Jego przebieg w sporej części pokrywa się z granicą polsko-czeską. Jest to najpopularniejszy szlak na Rudawiec, lecz nie jedyna trasa, którą możemy wejść na trzecie pod względem wysokości wzniesienie w Górach Bialskich.
Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Sudetach:
Alternatywą dla oficjalnego zielonego szlaku jest leśna droga prowadząca wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Trasa z tego miejsca rozpoczyna się przy Chacie Paprsek - czeskim schronisku górskim. Innym sposobem na dotarcie na szczyt Rudawca jest ten sam szlak zielony, lecz z punktem startowym nie w Bielicach, lecz na Przełęczy Płoszczyna. To dłuższa trasa, która jednak ma szansę spotkać się z uznaniem turystów, którzy chcą bliżej poznać dzikie Góry Bialskie oraz spędzić na ich terenie więcej czasu.
Noclegi w Górach Bialskich i Górach Złotych
Bielice to niewielka, ale bardzo klimatyczna miejscowość zlokalizowana w samym sercu Sudetów Wschodnich. Jest to także najchętniej wybierany przez turystów punkt startowy wycieczki na Rudawiec. Nieopodal miejscowości przebiega bowiem zielony szlak z Przełęczy Płoszczyna, którym wygodnie i bezpiecznie dostaniemy się na Rudawiec - najwyższy szczyt Gór Bialskich, na który prowadzi znakowany szlak turystyczny.
Bielice, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, są całkiem nieźle przygotowane na przyjęcie w swoich progach turystów. Na terenie miejscowości znajduje się kilka płatnych parkingów, na których można zostawić auto na czas wycieczki, a także jeden bezpłatny - zlokalizowany na samym końcu wsi, przy "Chacie na końcu świata".
Jeśli chodzi o noclegi Bielice mają niewiele do zaoferowania w tym zakresie. W związku z tym, większość turystów traktuje tę miejscowość głównie jako bazę wypadową na Rudawiec, zakwaterowania poszukując w innych, nieco większych miejscowościach w okolicy. To dobry wybór, gdyż w Bielicach próżno szukać sklepu spożywczego, możliwości przemieszczania się po okolicy w inny sposób niż własnym autem, pieszo lub rowerem, a także... zasięgu telefonii komórkowej!
Na szczęście, do wyboru mamy także inne miejscowości. Możemy np. zatrzymać się na nocleg w Stroniu Śląskim, oddalonym od Bielic o ok. 9 km. W miejscowości czekają na nas m. in. pokoje do wynajęcia, apartamenty, domki letniskowe, a takze klimatyczne agroturystyki. Oprócz tego, na miejsce zakwaterowania w Górach Złotych i Górach Bialskich świetnie sprawdzą się także Nowy i Stary Gierałtów.
Turyści, którzy chcą spędzić czas w większym mieście, powinni zwrócić natomiast uwagę na noclegi w Lądku Zdroju - kłodzkim uzdrowisku, malowniczo położonym w Górach Złotych. Lądek Zdrój oferuje zakwaterowanie m. in. w domkach letniskowych, można tu wynająć pokój lub apartament, a także spędzić urlop w jednym z miejscowych gospodarstw agroturystycznych. Świetnym pomysłem może okazać się także zatrzymanie się na nocleg w Międzygórzu - jednej z najpiękniejszych miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej, oddalonej od Bielic o ok. 1 godzinę drogi samochodem.
Szlak z Bielic na Rudawiec
Na Rudawiec w najkrótszym czasie można dojść zielonym szlakiem z Bielic. Zielony szlak zaczyna się na Przełęczy Płoszczyna i biegnie nieopodal miejscowości. Bielice są położone w malowniczej Dolinie Białej Lądeckiej, a szlak na Rudawiec biegnie przez dzikie i mało uczęszczane przez turystów tereny. Czas przejścia wynosi ok. 2 godzin.
Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Z miejscowości ruszamy wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej niebieskim szlakiem i żółtym szlakiem. Po kilku minutach oba szlaki łączą się z zielonym szlakiem, który zaprowadzi nas na Rudawiec. Na rozdrożu, po lewej stronie znajduje się także szlak prowadzący na Kowadło. Położony po prawej stronie żółty szlak zaprowadzi nas natomiast na Czernicę, wzniesienie, na którym znajduje się nowa wieża widokowa. Aby dostać się na Rudawiec, należy natomiast iść prosto.
fot. AdobeStock, CC0
Trasa biegnie przez polanę, na której znajduje się to, co pozostało po wsi Nowa Biela. Zobaczymy tu m. in. fundamenty starych domów, piwnice, pomnik upamiętniający założyciela Strońskiej Grupy Rowerowej Andrzeja Krosta oraz inne pozostałości po dawnych mieszkańcach. Nowa Biela założona została w XVIII w. i była zamieszkiwana głównie przez Niemców. Ostatni mieszkańcy opuścili ją po II wojnie światowej, a miejsce to pozostało niezasiedlone, głównie z powodu niekorzystnych warunków panujących na tym terenie.
Po opuszczeniu polany, docieramy do skrzyżowania szlaków Czarny Potok. W tym miejscu rozstajemy się z niebieskim szlakiem (można iść nim dalej, w stronę Chaty Paprsek) i wybieramy idący w prawo zielony szlak. Trasa staje się bardziej stroma i wiedzie w kierunku Duktu pod Spławami - szerokiej drogi prowadzącej do miejsca, w którym zaczyna się Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki.
Rezerwat przyrody powstał w tym miejscu w celu ochrony drzewostanie Puszczy Sudeckiej, która posiada pierwotny charakter. Na jego terenie rosną jawory, modrzewie, świerki, a niektóre okazy liczą sobie nawet 150 lat. Za rezerwatem znajduje się granica polsko-czeska i szczyt Iwinka (1077 m n.p.m.). Dalej wędrujemy wzdłuż granicy i już wkrótce meldujemy się na szczycie Rudawca (1112 m n.p.m.).
Na szczycie Rudawca i Przełęczy Płoszczyna
Szczyt Rudawca jest niemal całkowicie zalesiony. Z tego powodu nie oferuje praktycznie żadnych widoków na okolicę. Nie jest to więc szczyt widokowy, ale wystarczy pokonać zaledwie 100 metrów w dół, w kierunku Przełęczy Płoszczyna, aby to się zmieniło! Przełęcz Płoszczyna to jedna z przełęczy w Sudetach Wschodnich, położona na wysokości 817 m n.p.m. Oddziela Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich.
Na przełęczy znajduje się punkt widokowy, z którego jak na dłoni widoczne są m. in. Śnieżnik (1423 m n.p.m.) i Czernica (1083 m n.p.m.). Przez przełęcz przechodzi droga ze Stronia Śląskiego do Starého Města na Morawach. To końcowy odcinek starej drogi wybudowanej jeszcze w XIX w. przez księżną Mariannę Orańską. Na Przełęczy Płoszczyna stoi także Chata Kladské sedlo - prywatne czeskie schronisko turystyczne, które oferuje 17 miejsc noclegowych.
Na szczycie Rudawca znajduje się natomiast wyłącznie tabliczka z informacjami o nazwie i wysokości szczytu, a także informacją, że jest to szczyt Korony Gór Polski. Osoby kolekcjonujące pieczątki, znajdą ją w skrzyneczce ustawionej na szczycie. Zapominalscy, który nie przybili pieczątki, nie muszą na szczęście wracać na Rudawiec - pieczątki są dostępne także w Bielicach, do których powrócimy, schodząc z Rudawca po własnych śladach.
Zdjęcie główne: fot. avi_acl / pixabay.com, CC0
Komentarze