Rusza plebiscyt na 7 Nowych Cudów Polski!
Właśnie ruszył plebiscyt do kolejnego – piątego już – wakacyjnego konkursu magazynu „National Geographic Traveler” na „7 Nowych Cudów Polski”. Konkurs potrwa do 22 września.
Dla tych, którzy nie do końca wiedzą o co chodzi, spieszymy z wyjaśnieniami. Konkurs na "7 Nowych Cudów Świata" ma na celu promowanie ciekawych jednak wciąż nie do końca znanych zakątków w naszym kraju. Do plebiscytu trafiają miejsca odkryte przez redaktorów magazynu „National Geographic Traveler”. Dzięki temu cała Polska ma szansę dowiedzieć się o nich nieco więcej, Z całej listy nominowanych miejsc tylko siedem będzie miało szansę stać się nowymi cudami Polski.
Zobaczmy jakie instytucje są nominowane w tym roku do konkursu. Która z nich skradnie Wasze serca? O tym przekonamy się już niedługo.
Centrum Kultury Ekumenicznej
Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach na Podkarpaciu zostało otworzone 16 października 2007 roku, w 29. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Centrum dedykowane jest Papieżowi, który był zwolennikiem pokoju między chrześcijanami. Pomysł powstania Centrum był w pewnym stopniu wzorowany na Włoskim Parku Miniatur w Rimini, przedstawiającym najważniejsze zabytki Italii i Europy. Znajduje się tu 140 makiet w skali 1:25 cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, kościołów z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Ponadto dookoła świątyń rozmieszczone są miniaturowe rośliny i potoki. Całość prezentuje się wyjątkowo, pozwala na dokładne zapoznanie się z architekturą Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Wszyscy zamieszkiwali te tereny. Dla zwiedzających udostępnioną są także alejki spacerowe oraz altana, gdzie można wyciszyć się i odpocząć. Cz to właśnie na Centrum Kultury Ekumenicznej oddacie swój głos? Tak czy inaczej, przyjeżdżajcie do Myczkowic! Wcześniej koniecznie zarezerwujcie nocleg w Myczkowicach.
Kaszubski Park Etnograficzny
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich to miejsce wyjątkowe na mapie Polski, którego początki sięgają 1906 roku. Założyciele urządzili je w XVIII-wiecznej chałupie, odkupionej od miejscowego gospodarza. Następnie zgromadzili sprzęty domowe, typowe dla tamtego okresu oraz kolekcję haftowanych złotem czepców, obrazów i ceramiki. Park Etnograficzny promuje rękodzieła i kaszubską sztukę ludową. Dziś powierzchnia Muzeum wynosi 22 ha, na którym znajdują się m.in.: chałupy, dwory, karczmy, kościoły i warsztaty rzemieślnicze. Wszystkie wiernie odtworzone, prezentują autentyczne wyposażenie. Od czasu do czasu uruchamiane są urządzenia gospodarcze, które dodają wyjątkowego charakteru. W sumie Muzeum w sumie liczy około 50 obiektów z Kaszub i Kociewia. Czy to wystarczy by znaleźć wśród „7 nowych cudów Polski”?
Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki
Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie w województwie opolskim skrywa w sobie rozmaite skarby, które odwiedzający mogą podziwiać w skarbcu św. Jakuba. Jest to największy obiekt sakralny w mieście. Z Bazyliką w stylu gotyckim związana jest pewna opowieść. Otóż dawno temu dwa małżeństwa były świadkami tego, jak ktoś zamurowuje w piwnicy porcelanę, naczynia, sprzęt domowy. Wskazali więc miejsce gdzie należało wyburzyć mur. Gdy dokonano wyburzenia okazało się, że skrytka jest nienaruszona. W środku znaleziono takie skarby jak m. in.: srebrne okładki do mszału czy monstrancję z okresu późnego baroku. Tak oto przedstawia się pokrótce historia miejsca nominowanego do nagrody „7 nowych cudów Polski”. Czy znajdzie się na zwycięskiej liście?
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to miejsce, które pozwala przenieść się w czasie. Dosłownie. Muzeum mieszczące się w zrekonstruowanym dworku z końca XVIII wieku powstało stosunkowo późno bo dopiero w latach 30. XX wieku. Jednak wystrój, wyposażenie i panujący klimat mocno oddziałują na zwiedzających. Ciekawostką jest fakt, że ideę swtorzenia muzeum poświęconego Fryderykowi Chopinowi podjął już Adam Towiański, jeden z kolejnych właścicieli majątku. Dziś Muzeum prezentuje się niezwykle urokliwie i na pewno zasługuje na bycie jednym z „7 nowych cudów Polski”.
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski jest przykładem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Trasa Kanału Augustowskiego przebiega przez Białobrzegi i Augustów, gdzie prowadzi przez jeziora i stawy: Necko, Białe, Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe i Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek. Po drodze rozmieszczone są liczne wsie letniskowe: Studzieniczna, Płaska, Mikaszówka, idealne do wakacyjnego odpoczynku. W latach międzywojennych Kanał był dużą atrakcją turystyczną jako malowniczy szlak kajakowy. Taką funkcję zaczął pełnić po drugiej wojnie światowej także na polskim odcinku. Kanał przecina Puszczę Augustowską z zachodu na wschód. Długość kanału, od śluzy Dębowo nad Biebrzą do śluzy Niemnowo na Białorusi, wynosi 101,2 km. Po stronie białoruskiej znajduje się z tego 19,45 km. Niewątpliwie atrakcją kanału są śluzy, niezbędne do wyrównania różnicy poziomów, które wynoszą aż 54 metry. Kanał Augustowski jest chętnie wybieranym miejscem przez kajakarzy, którzy spływają Czarną Hańczą aż do Augustowa.
Opactwo Benedyktów w Tyńcu
Opactwo Benedyktów w Tyńcu zostało założone w 1044 roku z woli księcia Kazimierza Odnowiciela. Warowny klasztor znajduje się nad wapiennym urwiskiem i na tle otaczającej go przyrody prezentuje się naprawdę imponująco. Na wzgórzu klasztornym w dawnych czasach mieszkali Celtowie, ślady ich działalności można oglądać w muzeum w Tyńcu. Zwiedzający mogą podziwiać wspaniałą trójnawową świątynię z nawą główną w stylu gotyckim. Ponadto we wnętrzu znajduje się ambona w kształcie łodzi, która pochodzi z okresu późnego baroku. Jeśli Wam również podoba się opactwo Benedyktów, zachęcamy do oddania głosu właśnie na ten cud Polski i oczywiście zarezerwowania komfortowego noclegu w Tyńcu.
Święta Lipka
Święta Lipka w województwie warmińsko-mazurskim to sławne Sanktuarium Maryjne. Jego kustoszami już od kilku wieków są Ojcowie Jezuici. Początki Sanktuarium sięgają XIV wieku. Święta Lipka to także obiekt zabytkowy, zaliczany do najpiękniejszych budowli okresu późnego baroku w Polsce. Czy zasługuje na to być stać się jednym z 7 cudów Polski? Biorąc pod uwagę różnorodne i bogate dekoracje zespołu architektonicznego (m. in.: rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne, obrazy na płótnie) a także ich doskonale zachowany stan, wydaje się, że jak najbardziej. Innym powodem – oprócz wspaniałej architektury – są dźwięki wydobywające się s XVIII – wiecznych organów z ruchomymi figurami. Chcąc dodać do tego malownicze lasy i jeziora otaczające Sanktuarium otrzymujemy idealne miejsce do wypoczynku. Wam nie pozostaje nic innego jak zarezerować nocleg w Świętej Lipce już dziś!
Chełmno
Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim jest kolejnym miejscem nominowanym do 7 cudów Polski. To urzekające miasto zaspokoi nawet najbardziej wybrednych poszukiwaczy zabytkowych miejsc. Chełmno pełne jest ciekawych zakątków. Weźmy chociażby renesansowy ratusz, dawną farę, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej czy gotycka kamienice Cywińskich. A to tylko część zabytków. Dla tych, którzy nie wiedzą przypominamy: w jednym z tutejszych kościołów spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Tutaj naprawdę można zatracić się w zwiedzaniu. I na tym polega urok miasta. Dodajmy do tego jeszcze wyjątkowo romantyczną atmosferę i otrzymujemy idealne miejsce do wypoczynku! Rezerwujcie noclegi w Chełmnie już teraz!
Pałac Radziwiłłów
Pałac Radziwiłłów w województwie łódzkim jest jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Zwiedzających zachwyca bogata architekturą, malowniczym parkiem i rozmachem. Ten barokowy pałac został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren – najlepszego architekta tamtych czasów. Pałac otacza park krajobrazowy oraz romantyczny ogród w stylu francuskim. Jako ciekawostkę dodajmy, że pałac często wykorzystywany jest w serialach i filmach, m. in.: w „Akademii Pana Kleksa” czy „Ojcu Mateuszu”.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza oddana do użytku w ubiegłym roku to miejsce wyjątkowe na mapie polskich obiektów kulturalnych. Odbywają się tu liczne koncerty z udziałem artystów z całego kraju. Na uwagę zwraca jednak sam wygląd filharmonii, który długo był przedmiotem dyskusji wśród mieszkańców i osób ze środowiska kulturalnego. Budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. Wyróżnia się na tle architektury całego miasta. I dlatego też otrzymała nagrodę im. Miesa van der Rohe (architektonicznego Oscara). Mamy więc być z czego dumni!
Kościół Pokoju
Kościół Pokoju w województwie dolnośląskim to zabytkowy barokowy kościół wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Naprawdę warto zobaczyć go na własne oczy, choćby ze względu na znajdujący się w nim ołtarz pochodzący z 1752 roku a także barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi i alegoriami Wiary, Nadziei i Miłości. Stropy kościoła ozdobione są malowidłami ukazującymi sceny z objawienia św. Jana. Jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonani o wyjątkowości tej budowli dodamy, że jest to największy drewniany kościół w Europie. Teraz nie pozostaje Wam nic innego jak tylko udać się do Świdnicy i zwiedzić Kościół Pokoju. A najlepiej pozostać na kilka dni w Świdnicy. Oferty noclegów znajdziecie tutaj: noclegi Świdnica.
Pałac Potockich
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim uważany jest za perłę rokoka. Został wzniesiony w XVII wieku a zaprojektował sam August Locci. Przez wielu pałac porównywany jest do Wilanowa. Wy również tak uważacie? Nie ulega wątpliwości, że pałac posiada wiele walorów artystycznych. Do dziś zachowała się bryła pałacu, składająca się z korpusu głównego i dwóch skrzydeł z bramami. W pałacu znajduje się wiele rzeźb wartych uwagi, wśród nich: cztery rzeźby obrazujące prace Herkulesa, rzeźby przedstawiające walkę z bykiem i lwem oraz Cerberem i smokiem. Rozmieszczone w pałacu i przy bramach robią ogromne wrażenie. Gwarantujemy, że Wy również będziecie pod wrażeniem.
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku jest XV-wieczną twierdzą, która przez całe wieki należała do wielkich rodów magnackich. Mało kto o tym wie, że to właśnie z tym zamkiem związana jest pewna postać będąca pierwowzorem legendy o Białej Damie. Mowa o Teofili z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która przebudowała Kórnik w stylu barokowym a także urządziła ogród francuski i zwierzyniec. Obecnie na Zamku znajduje się siedziba Muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Czy Zamek w Kórniku
Muzeum Ognia
Muzeum Ognia w województwie śląskim to jedne z najgorętszych miejsc na mapie Polski. Jedna z najnowszych atrakcji na tym obszarze. Sam obiekt jest w kształcie płomienia a w środku znajdują się prawdziwe cuda: animacje i mnóstwo elektroniki. A wszystko po to by poznać historię ognia na przestrzeni wieków. Każdy zwiedzający może m.in.: rozpalić wirtualny olimpijski ogień, zgasić pożar, posłuchać „ognistych” piosenek a także przejść przez ścianę ognia. Jesteście zapaleni do odwiedzenia Muzeum Ognia? Nie zapomnijcie o reszcie turystycznych atrakcji w Żorach.
Żywe Muzeum Porcelany
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie to prawdziwa perełka na mapie obiektów kulturalnych w Polsce. Nie dziwi nas zatem ta nominacja do 7 cudów Polski. Prawdziwą atrakcją w Muzeum Porcelany jest 22 metrowy oryginalny piec, który służył kiedyś do wypału porcelany. Wszyscy zwiedzający mogą dowiedzieć się na czym polega proces przygotowania form, jak wytwarza się porcelanę, jak odlewa się porcelanową figurkę i jak wyglądają poszczególne etapy metamorfozy surowego odlewu w końcowy porcelanowy produkt. Oj dużo tego…Tu na pewno nikt nie będzie się nudzić! A jeśli nie macie jeszcze sprecyzowanych planów na wakacje, podpowiadamy gdzie możecie zarezerować atrakcyjne noclegi. Zajrzyjcie tutaj: noclegi w Górach Świętokrzyskich.
Rzeczpospolita Ptasia
Rzeczpospolita Ptasia w województwie lubuskim to ostatni nominowany do 7 cudów Polski obiekt. Nazywana rajem ornitologów, ponieważ tylko tutaj dzięki wieżom i terenom obserwacyjnym można wypatrzeć rzadkie gatunki ptaków. Ponadto znajdują się tu szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. Widowiskowymi atrakcjami organizowanymi w Rzeczpospolitej Ptasiej są wybory Ptaka Roku i Miss Krów. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!
Serdecznie zachęcamy Was do głosowania. Swoje głosy możecie oddawać tutaj: 7cudow.national-geographic.pl/nominacje. Razem wybierzmy 7 Nowych Cudów Polski!
Komentarze