Ruszamy w góry! Szlak na Tarnicę
Chyba każdy, kto choć raz był w Bieszczadach lub zamierza tam dopiero wyruszyć, marzy o zdobyciu najpopularniejszego szczytu, jakim jest Tarnica. W tym artykule podpowiemy, jaką trasę wybrać, by szło się miło, łatwo i przyjemnie i pośród wspaniałych krajobrazów.
Bieszczady, szczególnie w okresie letnim, tętnią życiem. O tym, jak popularne są szlaki na Tarnicę, chyba nie trzeba nikomu mówić. Kolejki do kas Bieszczadzkiego Parku Narodowego jednak nikogo nie odstraszają, bo dla samego faktu zdobycia szczytu, jak i podziwiania niezwykłych widoków, naprawdę warto.
Na wyprawę warto jest wyruszyć skoro świt, bo z każdą kolejną godziną, turystów przybywa. Można spotkać tam dosłownie każde grupy wiekowe – od małych dzieci niesionych przez rodziców po osoby starsze, które jak na swój wiek, są w naprawdę dobrej kondycji. To trzeba podkreślić.
Najważniejsze informacje o Tarnicy
Tarnica jest najwyższym szczytem polskiej części Bieszczadów i województwa podkarpackiego. Należy do Korony Gór Polski, więc dlatego też jest aż tak popularna. Każdy, kto chce zdobyć wszystkie szczyty z korony, musi też sprostać m.in. wejściu na Tarnicę.
Sam szczyt wznosi się ponad 500 metrów nad doliną Wołosatki i wyróżnia się osobliwą sylwetką. Charakterystyczny punkt stanowi krzyż, który upamiętnia pobyt Karola Wojtyły i został tam postawiony w 1987 roku. Krzyż liczy około 8,5 metra. Początkowo znajdował się tam metalowyy krzyż, który uległ złamaniu w 2000 roku. Od tamtego czasu aż po dzień dzisiejszy stoi stalowy krzyż o wadze około 500 kg, wyniesiony przez pielgrzymów na Tarnicę w częściach.
Tarnica jest najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym w polskich Bieszczadach. W pogodne dni można dostrzec m.in.:
- Tatry
- Gorgany
- Ostrą Horę
- Połoninę Równą
- Połoninę Krasną
- Świdowiec
Przy bardzo dobrych, wręcz idealnych warunkach pogodowych, można dostrzec m.in.: Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, górę Vladeasa i Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich.
Jak dotrzeć na Tarnicę?
Pomimo popularności samej góry, warto podkreślić, że na sam szczyt prowadzą tylko 2 szlaki turystyczne.
- Szlak czerwony, prowadzący z Ustrzyk Górnych, przez Szeroki Wierch do przełęczy pod Tarnicą – czas potrzebny na dotarcie z Ustrzyk Górnych wynosi około 3 godzin, czas potrzebny na zejście to z kolei około 2 godzin i 15 minut.
- Szlak niebieski z Wołosatego do przełęczy pod Tarnicą – jest to zdecydowanie krótszy szlak, bo jego pokonanie powinno nam zająć około 2 godzin, natomiast zejście około 1 godziny i 10 minut.
Niezależnie który szlak wybierzemy, powinniśmy cieszyć się niezwykłymi bieszczadzkimi krajobrazami. Szlak czerwony w swojej końcowej partii jest bardzo atrakcyjny widokowo. Szlak niebieski z kolej jest bardziej stromy. Z przełęczy na szczyt Tarnicy prowadzi krótki szlak koloru żółtego. Tuż obok niego, kilkanaście metrów od szczytu, znajduje się Jaskinia w Tarnicy, jednak samo wejście do niej zostało zasypane w 2008 roku, ze względu na bezpieczeństwo turystów.
Warto trzymać się wyznaczonego szlaku, zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez Bieszczadzki Park Narodowy. Bieszczady słyną z tego, że występuje tu największa w Polsce liczba niedźwiedzi, jak i różnorodne gatunki wężów, z których tylko żmija zygzakowata jest jadowita. Dlatego każdy, kto odczuwa lęk np. przed wężami, powinien przemyśleć swoją decyzję o wejściu na Tarnicę. Pragniemy jednak uspokoić, że przy takiej ilości ludzi spotkanie węża lub niedźwiedzia graniczy z cudem, bo zwierzęta te zazwyczaj unikają ludzi.
Ciekawostki związane z Tarnicą
Na zakończenie przygotowaliśmy kilka ciekawostek związanych z Tarnicą. Jest to na pewno jedna z piękniejszych polskich gór, pełna tajemnic i wspaniałych widoków. Warto więc wiedzieć, że:
- na szczycie Tarnicy znajduje się punkt geodezyjny i stalowy krzyż o wysokości około 8,5 metra
- obok krzyża można dostrzec wmurowaną tablicę pamiątkową
- na szczycie znajdują się ławki, na których można odpocząć i w spokoju zjeść kanapki, czy napić się wody
- w Wielki Piątek i tydzień przed nim, na Tarnicę organizowane są drogi krzyżowe
- w bardzo wietrzne dni trudno się dostać na pozbawioną drzew Tarnicę, ponieważ podmuchy wiatru osiągają prędkość nawet 100 km/h
- dobre obuwie to podstawa, gdyż wejście jest bardzo kamieniste
- pojawiają się tu gatunki wschodniokarpackich roślin kwiatowych, a także stanowiska dwóch gatunków ptaków wysokogórskich
- podczas wędrówki można podziwiać także łąki górskie i przepiękne pejzaże
Wejście na Tarnicę to szlak polecany dla każdego. Miejscami wymagający, miejscami stromy, ale za to piękny, bezpieczny i z niezwykłymi widokami górskimi. Słynne hasło, związane z Bieszczadami, można śmiało zamienić na: Rzucę wszystko i zdobędę Tarnicę! Zachęcamy!
Źródło informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarnica
Komentarze