Powstał około 1330 roku. Jego zabudowa aktualnie składa się z kamienic z XVI do XIX wieku. W samym centrum rynku znajduje się renesansowy ratusz - jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta i jeden z jego symboli. Pierwotnie był siedzibą rady miejskiej i sądu wójtowsko-ławniczego. Od 1931 r. jest siedzibą muzeum.
Obecnie zabudowę rynku stanowią najczęściej dwupiętrowe kamienice prezentujące różne cechy stylowe architektury. Znajdują się tu np. Kamienica pod świętym Florianem (XVIII wiek), Kamienica Rosowska (XVI wiek), Kamienica Nikielsonowska (XVIII wiek) czy Kamienica Ratajewiczowska (XVI wiek). W pierzei północnej wyróżniają się kamienice nr 20 i nr 21 zajmowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, w pierzei zachodniej usytuowany jest, powstały na początku dwudziestego stulecia, pasaż ciągnący się aż do Placu Kazimierza Wielkiego.
Tarnowskie Stare Miasto, zwane perłą polskiego renesansu, jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast.