Rynek i ratusz
Nowy Targ posiada jak przystało na miasto żyjące z handlu duży rynek. Jego wymiary to 138 xl 10 m., co daje powierzchnię 1,5 ha. Przez długie stulecia pełnił rolę centrum handlowego, dla odbywających się tu targów. Dzisiaj w centrum Rynku stoi pięknie odnowiony ratusz, dobrze wkomponowany w otaczającą zieleń, między którą ustawiono ławeczki. Przed ratuszem znajduje się duży i wygodny parking strzeżony. Po północnej stronie rynku, widać barokowy hełm kościoła św. Katarzyny, patronki miasta.
Do końca XVIII wieku Rynek posiadał drewnianą zabudowę, którą strawił pożar w roku 1784. Ze względu na przyszłe bezpieczeństwo postanowiono wybudować murowane kamienice. Jedną z pierwszych postawiła pod koniec XVIII stulecia rodzina Strzałkowskich.W połowie XIX wieku zabudowa Rynku była w przeważającej większości murowana. Z tego okresu zachowały się zabytkowe kamieniczki, które usytuowane są w większości po północnej stronie Rynku. Przeważa tu typ kamienicy dwukondygnacyjnej, z trój osiową elewacją. Na uwagę zasługuje tu kamienica nr 9, należąca pierwotnie do rodziny Herzów. Elewacja tego domu ozdobiona została porządkiem boniowanych pilastrów. Podobnie prezentuje się kamienica nr 10, a w sąsiednim domu uwagę przyciąga pięknie kuty balkon.
Kamieniczki te powstały II połowie XIX wieku. Dużo gorzej zachowana jest pierzeja południowa, gdzie wyróżnia się secesyjny budynek ozdobiony półokrągłą ścianą attykową. Ściany wschodnia i zachodnia zostały w przeważającej części zastąpione współczesnymi domami, o niezbyt udanej architekturze.W sercu Rynku stoi piętrowy ratusz zwieńczony wieżą z zegarem. Budynek ten pochodzi z połowy XIX wieku i stoi na miejscu starszego, który był zbudowany z drewna. Przebywając w roku 1884 w Nowym Targu rysownik Wawrzeniecki tak przedstawił nam istniejący do dziś ratusz:„W czasie wycieczki będąc w Nowym Targu odrysowałem dom w rynku tego miasteczka, wskazanym mi jako ratusz. Dom ten miał niewielką wieżyczkę z gałką i zakończeniem dachowym, kutym z żelaza, a wyobrażającym symbole sprawiedliwości, miecz, koło - narzędzie kary śmierci i palmę -prawo laski".
Warto dodać, że opisane przez Wawrzenieckiego symbole, są atrybutami św. Katarzyny, będącej patronką Nowego Targu. Palma w tym przypadku oznacza czystość, natomiast miecz i koło są przedmiotami, które spowodowały męczeńską śmierć Katarzyny. W taki też sposób patronka miasta jest przedstawiana na herbie.Ratusz istniał tu już przed rokiem 1767, z którego pochodzi opis budynku zawarty w lustracji. Wynika z niego, że ratusz był wówczas budynkiem drewnianym, niedawno ukończonym. Nakryty był dachem gontowym i otoczony podcieniami, wspartymi na słupach. Posiadał też wieżę. Oprócz siedziby władz miejskich znajdowało się tu także więzienie.Dzisiejszy ratusz jest budynkiem dwukondygnacyjnym, o pseudoklasycystycznej formie. Front ratusza stanowi wieża zegarowa, która posiada przeszkloną latarnię, nakrytą hełmem z iglicą.
Tekst: p. Marta Michałowicz-Kubal "Nowy Targ i okolice" PUW ROKSANA Sp. z o.o. 1999
Źródło: UM Nowy Targ
Powietrze tragedia.
Zaplecze dla Zakopanego,brak przemysłu patologiczne blokowiska.